1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bu hastalık çocukları vurdu
Bu hastalık çocukları vurdu

Bu hastalık çocukları vurdu

Gaziantep’te acil servisler çocuk hastalarla dolup taşıyor. Çocuklarda görülen üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında yüzde 100 artışın yaşandığını kentte günlük ortalama 4 ile 5 bin çocuğun hastanelerin aciline başvuruyor.

A+A-

 0-15 yaş grubunun ağırlıkta olduğu kentte, acildeki doktorlar hastalara yetişmeye çalışıyor. Uzmanlar, “Gaziantep’in yarısı grip. Okulların açılması, havaların soğuması, okullarda havalandırma sisteminin olmaması çocuklardaki vakaları arttırıyor” dedi.  Özel MMT Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Sönmez ise, “ Okulların açılması, toplumun artık salgını kanıksayıp koruma önlemlerine uymamaları, covid ile beraber diğer gribal enfeksiyonlarda da ciddi artışa neden oldu. Her gün yüzlerce çocuk enfeksiyonla hastanelere gidiyor. Bir an önce önlem alınması lazım” dedi. 

OKULLAR ETKEN OLDU

Özel MMT Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Sönmez, korona haricinde son dönemde norovirüs, rinovirüs, RSV, adenovirüs, rotavirüs, beta enfeksiyonları yoğun olmak üzere salgın hastalıklarda ciddi bir artış söz konusu olduğunu söyledi. Sönmez, “Havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı alanlarda daha fazla kalması buna etken, Birde okulların açılması ile özellikle çocuklarda gribal enfeksiyonlar arttı. Okullarda, ortak eşya kullanımı, sınıflarda kalabalık, öğrenci mevcudu çocuklarda maske kullanımına tam riayet edilmemesi ,el yıkamaya dikkat edilmemesi gibi nedenlerle çok daha hızlı yayılım görülüyor” diye konuştu. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR

Çocuklara uyarılarda bulunan Sönmez, “Temas öncesi ve temas sonrası el dezenfeksiyonu, maske takma ,fiziksel mesafe önemli koruyucu faktörlerdir. Okuldan eve gelindiğinde ellerin su ve sabun ile yıkamamız gerekmektedir. Semptomu olan, üst solumun yolları enfeksiyonu semptomu olan çocuklar maske takarak hem kendilerini hem de diğer arkadaşlarını korumalılar. Griple beraber beslenmemize dikkat etmemiz gerekmekte. Özellikle mevsim bitkilerinin tüketilmesi vücudun güçlü tutulması konusunda önem arzetmektedir” dedi. 

UYGUN MESLENİN

Çocukları enfeksiyonlardan korumak için mevsime uygun beslenmenin önemine dikkat çeken Sönme “Mandalina, portakal gibi C vitamininden zengin gıdalarla bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeliyiz. Yeter miktarda sıvı alımına özen göstermeliyiz”dedi.

KISITLAMALARDA SORUN YOKTU

Özel MMT Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Sönmez, “Geçtiğimiz yıl ciddi kısıtlamalarla beraber ilk dönem toplumsal olarak kurallara uyduk. Böyle olunca genel olarak bulaşıcı hastalıklarda düşüş görüldü. Ancak okulların açılması, toplumun artık salgını kanıksayıp koruma önlemlerine uymamaları covid ile beraber diğer gribal enfeksiyonlarda da ciddi artışa neden oldu. Üst solunum yolları şikâyeti olan, yüksek ateşi öksürük olan çocukları aileleri mutlak suretle bir çocuk hastalıkları uzmanına muayene ettirmelerini gerekmektedir.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.