1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Bir maymunun beyni diğerine bağlandı

          Bir maymunun beyni diğerine bağlandı

Bir maymunun beyni diğerine bağlandı

Bir maymunun beyninden bir diğerinin omuriliğine sinyal göndermeyi başaran araştırmacıların bu çalışması, felçli kişiler için umut vaadediyor.

A+A-

BBC Türkçenin haberine göre; Birbirine bağlanan maymunlardan birinin düşüncesiyle, diğerinin kolu hareket ettirildi.

Çalışma sayesinde, omurilikleri zedelendiği için beyinleriyle uzuvları arasında bağlantı kuramayan kişilerin vücut kontrollerini kısmen veya tamamen geri almaları mümkün olabilir.Fakat omuriliğe gönderilen sinyallerle günlük yaşamda işe yarayacak hareketler gerçekleştirmek için daha çok çalışma yürütülmesi gerekiyor.

Ana maymun-Avatar maymun

Harvard Tıp Okulundaki bilimciler deneyde, ana maymunun beynine çip yerleştirerek, onun hareketleri sırasında 100 civarında nöronun aktivitesini gözlem altına aldı.Ayrıca, vücudu hareket ettirilmek istenen diğer avatar maymunun omuriliğine 36 elektrod yerleştirildi. Bu elektrodların hangi kombinasyonla uyarılmasıyla ne tür hareketlerin ortaya çıktığı saptandı.

Daha sonra, ana maymunun beyni, uyuşturulmuş olan ve elinde bir kumanda çubuğu bulunan avatar maymunun omuriliğine bağlandı.

Nature Communications dergisinde yayımlanan sonuçlara göre, ana maymunun kumanda aletini yukarı ve aşağı hareket ettirmeyi düşündüğü anların %98inde, avatar maymun düşünülen bu minik hareketleri yerine getirdi.

Dr. Ziv Williams BBCye yaptığı açıklamada, nihai amaçlarının beyin veya omurilik yaralanmaları nedeniyle felç kalan kişilerin tedavisine yardım etmek olduğunu söyledi.

Willams şöyle konuştu: Umudumuz sonunda tamamen doğal hareketlere ulaşmak. Bence bu teorik olarak mümkün ama bu noktaya ulaşmak için katlanarak artan bir çabaya ihtiyaç var.

Uzmanlar, felç durumunda kasların katılaşması ve tansiyon dalgalanması gibi sorunlar da yaşandığına dikkat çekiyor ve bir kumanda çubuğunu oynatmaktan bir bardaktan suç içmek gibi karmaşık hareketlere ulaşmanın uzun çalışmalar gerektirdiğini belirtiyor.

Strathclyde Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Bölümü Başkanı Prof. Bernard Conway, bu çalışmayla beyin makinası arayüzü kullanarak felçli kişilerin maksatlı hareketlerinin düzenlenebileceğinin ortaya çıktığnı belirtti.

Ancak Conway de, bu teknolojinin ihtiyaç duyanlara sunulması için uzun çalışmalar yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.