İnsanlar dış görüntülerine giderek daha fazla takıntılı hale geliyor hatta kendileri de dahil olmak üzere bu standartlara uymayanlara zorbalık edebiliyorlar. 

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel bu durumun ilişkili olduğu tıbbi bir tanıyı açıklayarak, “Beden Dismorfik Bozukluğu (BDB) diğer bir adıyla beden algısı bozukluğu, bir kişinin var olmayan veya çok küçük bir beden kusurunu büyük bir sorun olarak algılaması ve bu konuda yoğun bir şekilde endişelenmesi olarak tanımlanabilir. Çoğunlukla ergenlikte başlayan beden algısı sorunları, bazen daha küçük yaşlarda da görülebiliyor” dedi.

GÖRÜLEBİLEN PSİKOLOJİK BİR RAHATSIZLIK

Beden algısı bozukluğunun, kişinin günlük yaşamında önemli derecede rahatsızlık hissetmesine ve gündelik işlevlerini yerine getirirken bile zorluk çekmesine neden olabildiğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Beden algısı bozukluğu uzun süre devam eden, insanların yaşam kalitesini düşüren, intihar düşüncelerine yol açabilen ve birçok farklı sağlık sorunuyla birlikte görülebilen psikolojik bir rahatsızlık. Konu itibarıyla kadınları daha fazla ilgilendirdiği düşünülse de araştırma sonuçları kadın ve erkeği eşit oranda etkilediğini gösteriyor. Utangaç, mükemmeliyetçi ve sıkıntıya eğilimli kişilerin Beden Dismorfik Bozukluğu yaşama riski daha yüksek. Çocukluk çağında alay edilen, fiziksel şiddete maruz kalan, sosyal destekten yoksun olan veya yaşıtlarıyla yeteri kadar ilişki kuramayan bireylerde BDB daha fazla görülüyor” açıklamasında bulundu.

Saman nezlesi ve soğuk algınlığı arasındaki fark nedir? Saman nezlesi ve soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?

RAHATSIZLIKLARINI DİLE GETİRMEKTEN ÇEKİNİYORLAR

Bu rahatsızlığın sinsice başladığını ve zaman zaman iyileşebildiğini zaman zaman ise kötüleşebildiğini belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Bu durumda bireyler, birden fazla vücut bölgesi veya organ hakkında kaygı yaşayabilirler ve bu kaygıların odaklandığı bölgeler zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Bireyler kendi bedenleri hakkında olumsuz düşüncelere sahip olduklarında, kilolarını kontrol altında tutmak için çok az yemek yemek, sigara içmek, sağlıksız diyetler veya aşırı egzersizler yapmak gibi yöntemlere başvurabilirler. Dolayısıyla bu olumsuz algılar ve davranışlar; yeme bozukluklarına, düşük benlik saygısına, depresyona ve hatta intihar düşüncelerine yol açabilir. Özellikle erkekler ve gençler kendileriyle ilgili olumsuz düşüncelerini, aşağılanma ve utanç duygularından dolayı dile getirmek istemezler. BDB’nin görülme yaşı 6’ya kadar inmekle birlikte, en sık rastlanan yaş aralığı ise 16-18’dir” diye konuştu.

TEDAVİNİN BİRİNCİ ADIMI SAĞLIKLI VE DÜZENLİ BİR YAŞAM

Sağlıklı beslenmenin, düzenli egzersiz ve yeterli uykunun, psikoterapi ve sosyal maruziyetin beden algısı bozukluğu ile başa çıkmaya yardımcı olabildiğinin altını çizen Dokuzlu, “Beden Dismorfik Bozukluğu’nu önlemenin bilinen kesin bir yolu yok. Ancak genellikle erken ergenlik yıllarında başladığı için, bozukluğun erken tanımlanması ve tedavisine başlanması güçlü bir fayda sağlar. Hastaların obsesif düşünceleri ve kompulsif davranışlarının ortadan kalkması için bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi veya grup terapisi gibi psikoterapi yöntemleri kullanılabilir” dedi. HABER MERKEZİ
 

Editör: Ebru Kont