Bağımlı yakınları umut tacirlerine dikkat

Çocuğu madde bağımlısı olan ailelerin bilinçlenmesine ihtiyaç var. Bir kere evladı bağımlı olan aileler ilk anda çok büyük şok yaşıyorlar. Bağımlıya nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Kimi aileler şiddet uygularken, kimileri de nasihat etmek suretiyle bağımlıya hiç te faydası olmayan bir yol izlemeye çalışıyorlar. Bu boşluğu gören bazı uyanıklar zor durumdaki aileleri istismar etmenin yolunu bulmuş bile. Son yıllarda artan madde bağımlılığı bazı uyanıklara da yeni bir iş sahası olmuş durumda.  

Bağımlı yakınları sağlık mevzuatını ve tedavi yönetmeliğini yeterince bilmedikleri için nereye ve nasıl başvuracaklarını bilmiyorlar. Bu durumdan istifade eden ve kendilerini ‘ Bağımlı çocuklarınızı biz iyileştirelim’ şeklinde sosyal medyada hesap açan umut tüccarları, Dernek adı altında kendilerini yasal göstermeye ve ailelerden 50.000 TL’den başlamak üzere tutturabildikleri orana göre ücret talebinde buluyorlar. Derneklerdeki şahıslara ulaşan bağımlı yakınları ‘ Hastaneler günlüğü 3000 TL ücret istiyor. 

Biz daha uygun bir fiyata çocuğunuzu tedavi ederiz. Durumunuz yoksa bankadan kredi çekin, çocuğunuzu tekrar eski sağlığına kavuşturalım’ şeklinde beyanlarla umut tacirliği yapıyorlar. Aileler içinde bulundukları durumdan dolayı ‘ Denize düşen yılana sarılır’ misali bu derneklere umut bağlıyorlar. Aslında madde bağımlılığı devletin sağlık kurumlarında amatem merkezlerinde ayakta ya da yatarak tedavi ediliyor. Aileler yeterince donanıma sahip olmadıkları için bu umut tüccarlarına kanıyorlar. 

Madde bağımlılığı beyin hastalığıdır. Ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Tıpkı şeker ve tansiyon hastalığı gibi kontrol edilirse birey sağlıklı bir şekilde yaşamına devam ediyor. Bundan başka her ilde bulun 12 ayaklı NA uygulamaları da sağlıklı çözümler üretiyor. Sağlık Bakanlığının dikkatine sunuyorum; Aileleri istismar eden dernekler için sıkı kontroller ve denetimler gerçekleşirse canı yanan ailelerin vicdanı rahatlayacaktır. Takdir edilmelidir ki sağlık acemi ve bu alanda ihtisas yapmamış insanlara teslim edilmeyecek kadar önemlidir.  Çünkü hem parasını hem evladını yitiren aileler büyük bir karamsarlık ve umutsuzluk yaşıyorlar.