1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Asıl fabrika bizleriz
Asıl fabrika bizleriz

Asıl fabrika bizleriz

Mart ayında genel kurul yapmayı planlayan Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ne ilk aday Kantar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kantar oldu.

A+A-

* Bir sanayici imza karşılığında kredi alıyor

* Biz en alt vasıftaki insanı bile istihdam ediyoruz

* En pahalı çimentoyu, betonu, briketi biz kullanıyoruz. 

* Hiçbir müteahhit demirden, betondan çimentodan çalmaz. 

Mart ayında genel kurul yapmayı planlayan Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ne ilk aday Kantar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kantar oldu. Gazetemiz ziyaret eden Kantar, kentin yöneticilerine çok önemli mesajlar verdi.  Belediye başkanlarının, vali ve parti yöneticilerin fabrikaları ziyaret ettiğini ancak kendilerini görmediklerini söyleyen Kantar, “Aslında bizim her inşaatımız bir fabrika. Biz en alt vasıftaki insanı bile istihdam ediyoruz.  Fabrikalarda çalıştırılmayan insanları biz işe alıyoruz. Bizim bu manada ziyaret edilmemiz ve ‘durmayın’ denmesi lazım” dedi. 

Kantar,  beraberinde İnşaat Müteahhidi GMS Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selim Durum ile geldiği gazetemizde neden aday olduğunu anlattı. Sorunları bildiğini belirten Kantar, “Yenilikçi inşaat müteahhitleri olarak mesleğimizin ve meslektaşlarımızın, ülkemiz ve memleketimiz adına itibarını ve müteahhitlik mesleğini daha iyi seviyelere taşıyabilmek için başkanlığa aday olmaya karar verdim” dedi. 

KREDİ İLE İNŞAAT YAPMIYORUZ

Yaşanan sorunlara işaret eden Kantar, “İddia ediyoruz bizim her inşaatımız bir fabrika. Ancak şehrin ileri gelenleri maalesef bizi görmüyor. Fabrikalar teşvikle ve banka kredileriyle kuruluyor. Bizim bir tane kredi ile yapılan inşaatımız yok. Gerçekten üzülüyorum” diye konuştu.  

BİZE KAÇARSINIZ DİYORLAR

“Bir sanayici imza karşılığında kredi alıyor” diyen Kantar, “Bizler gidiyoruz, gayrimenkul taşınmaz karşılığı kredi istiyoruz. Ama bize siz müteahhitsiniz kaçarsanız diyorlar. İş fabrikaya gelince de imza at yeter diyorlar. Bunu bankalar kendileri mi düşünüyor. İşsizliği OSB’deki fabrikalar frenliyor gibi söylemler var. Tam tersi. İnanın fabrikaların çalıştırmadığı insanları biz çalıştırıyoruz. Eğer biz olmasaydık bu insanlar ballyci olurdu. İnsanlar evlerine doğru dürüst gidemezdi. Biz bunları barındırıyoruz. Bize teşekkür edilmesi gerekir, değer verilmesi gerekir. Biz kaçakçı değiliz” dedi. 

ÇİMENTOYU ÇÖZÜME GİTTİLER

ERTESİ GÜN ZAM GELDİ

Çimento konusunda büyük sıkıntılı yaşandığını ve konunun çözümü için yapılan görüşmelerden sonra zam geldiğini belirten Kantar, “Çözüme kavuşturmak için gidilen görüşmeden sonra çimentoya zam geldi. Çimentonun ham maddesi nereden geliyor. Dağdan geliyor. Dolar yükseliyor tüm malzemeler yükseliyor. En pahalı çimentoyu biz kullanıyoruz. En pahalı betonu, briketi biz kullanıyoruz. Gaziantep’te malzeme yok. Biz sıra bekliyoruz. İnanın 3 haftadır briket sırası beliyoruz Hep böyle devam etti. Şehrin insanlarının bize değer vermesi gerekir. Bizim buraya gelme amacımız şov yapmak değil. Yapılması gerekenleri yapmak” diye konuştu. 

EMEK VERECEĞİZ 

“Sorunlarımızı biliyorum. Mesleğin içerisinden gelen birisiyim” diyen Kantar, “Geçmiş dönemlerde, derneğimizin ve çatı kuruluşumuz İMKON’un yönetim kademelerinde görev yaptım. Şahsım ve ekibimiz, yönetime geldiğimiz takdirde tüm paydaş meslek odaları ile birlikte mesleğin en iyi seviyelerde temsil edilebilmesi ve mesleğimizin saygınlığının artırılması için gereken özveri ve emeği tüm gücümüzle vereceğiz” şeklinde konuştu. 

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Mesleğin tüm sorunlarının çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını anlatan Kantar, “Birlikte hareket edeceğiz. Bütünleştirici, mimarlar, inşaat mühendisleri, makine mühendisleri ve sivil toplum ile uyumlu bir şekilde istişare ederek çalışacağız”

SAYGINLIĞIMIZ KALMADI

Çözüm odaklı çalışacaklarının altını çizen Kantar şunları söyledi: “Bizim itibarımız ve saygınlığımız vardı. Müteahhit deyince saygı duyarlardı. Şimdi adam yerine koymuyorlar. Son zamanlarda müteahhitliğin adı hırsızlığa çıktı. Böyle bir şey yok. Hiçbir müteahhit demirden, betondan çimentodan çalmaz. Bunu Gaziantep’te kimse yapmaz. Benim kimseden bir çıkarım ya da menfaatimiz yok. Kimse bana çıkıp da rant için geliyor diyemez, demez de. Bizlerin tek menfaati elimizi taşın altına koymak” 

HAKSIZLIĞA KARŞI ÇIKACAĞIZ

“Haksız şeylere karşı çıkacağız. İyi şeyleri onaylayacağız. Meslek odalarıyla barışık çalışacağız. Kimseye dargın olmayacağız. Toparlayıcı olacağız. Haksızlık karşısında korkusuzca gideceğiz. Şimdi bizim dernekte böyle bir boşluk var. Bütün meslektaşlarımın ısrarla benim aday olmam için çabalıyor. Benim ihaleyle devlet işiyle işim yok.”

ARAŞTIRMACI OLACAĞIZ

Kantar, “Araştırmacı olacağız. Çevre illerde neler yapılıyor, beton fiyatları nedir, briket kaç TL bunları sorgulayacağız. Yapı denetim kanunu var. Bu kanun cebinde para olan yapsın kanunu. Yapı denetim kanunu yanlış. Herkes müteahhit olmasın diye yola çıktılar. Herkes müteahhit olabilire döndü. Sermayenin karşısında duramazsın. Hangi hastanenin sahibi doktor, hangi halı fabrikasının sahibi tekstil mühendisi, hangi okulun sahibi öğretmen. Gaziantep’te 2 bin 500 tane sadece inşaat mühendisi var kayıtlı. Hastaneyi açmak için 10 tane doktor şartı var. Müteahhit desin ki, sen bu işi yapacaksan yap. Ama mimarın olsun, ekibin olsun de. Ama maalesef yok. Şu anda bin 300 tane müteahhit var. Kayıtlı olan. Kayıtsızları bilmiyoruz. Bizler kimseyi kötüleyerek bir yere gelemeyiz. Malzemelerde yüzde 60 oranında zam var, ses yok. İstenirse her şey yapılabilir” 

CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIYOR

 Kantar, “Yaşanan bu sıkıntıların hem dile getirilmesi hem de çözümü yönünde tüm paydaşlarımızla birlikte çalışarak sonuç almak istiyoruz. Devamında sesimizin daha gür çıkması için Çevre Şehircilik Bakanlığı nezdinde çatı kuruluşumuz olan İMKON ile beraber mesleğimizi ilgilendiren konularda fikir paydaşı olmak istiyoruz. Bu konular ve mesleğimizi ilgilendiren tüm problemlerin çözümü için Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği yönetimine ekibimle beraber talibiz” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.