1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Arkadaşlık ilişkisi -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Arkadaşlık ilişkisi -1-

A+A-

Arkadaşlık ilişkisinin psikolojik sağlamlık ve iyi oluş üzerindeki etkilerine değinen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, bireyin günlük yaşam içerisinde karşılaştığı, kendini zorlayan durumlarla baş edebilecek desteği görebilmek için arkadaşlık ilişkilerine sığındığını, ondan destek ve yönlendirme beklediğini söyledi. Aydoğdu’ya göre, kişinin sahip olduğu arkadaşlık ilişkisinin kalitesi, dış dünyayı algılama biçimini, sosyalliğini ve özgüveni üzerinde oldukça etkili oluyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde 30 Temmuz Uluslararası Dünya Arkadaşlık ve Dostluk Günü olarak ilan edildi. Bu özel günde problemlere çözüm odaklı yaklaşarak problemlerin köklerine inmeyi ve çatışmaları önlemek, şiddete karşı çıkacak bir dizi değerleri, tutumları ve davranışları benimseyerek barış kültürü oluşturmak amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, özellikle çocukluk döneminde arkadaşlığın iyi oluş üzerindeki etkilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ergenlik döneminde arkadaşlık ilişkisi ön plana geçiyor

Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, özellikle ergenlik döneminde arkadaşlık ilişkilerinin çok daha fazla önem kazandığını belirterek “Bu süreç içerisinde yani ergenlik dönemi içerisinde olan genç birey için anne ve baba ile olan ilişki geri plana kayarken arkadaşlık ilişkisi ön plana gelmektedir. İletişim, konuşma şekli, giyinme gibi birçok kavram kişinin dahil olduğu gruba göre şekillenir ve popüler kültürün de etkisiyle arkadaşlık grubu etkileşim haline geçiş sağlar.” dedi.

Arkadaşlık ilişkisinin kalitesi özgüveni de belirliyor

Kişinin sahip olduğu arkadaşlık ilişkisinin kalitesinin dış dünyayı algılama biçimini, sosyalliğini ve özgüveni üzerinde oldukça etkili olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Birey kurduğu ilişkiler üzerinden kendisini, arzu ve isteklerini ifade etme becerilerini de geliştirmektedir. Bunlarla birlikte ergenlik döneminde kişinin geliştirmeye başladığı kimlik ait olduğu ailenin dinamikleri ve sosyal ortamından direkt etkilenmekte ve bu ilişkilerin temelinde oluşmaktadır.” dedi. Sürecek

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.