1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adli tatil lüks dedi
Adli tatil lüks dedi

Adli tatil lüks dedi

Gaziantep Barosu Başkanı Av.Bektaş Şarklı, iş yükü nedeniyle Adli Tatilin Türkiye’de lüks olduğunu söyledi.

A+A-

Şarklı, “Adli Tatil  ya eskisi gibi 20 Temmuz - 5 Eylül olmalı. Böylece görev yeri değişecek yargıç ve savcılarımız yeterli zamanı bulmalı, ya da mahkemelerdeki iş yükü yoğunluğu azaltılıncaya kadar tümden kaldırılmalı” dedi.

GERÇEĞE AYKIRI BEYAN İSTENİYOR

HSK’nın 1 Haziran itibariyle bir çok Yargıcın görev yerini değiştirdiğinini, Haziran ayında duruşmaların çoğuna  geçici hakimlerin çıktığını ve  avukatların  hukuka aykırı bir şekilde “mazeret” vermelerinin talep edildiğini belirten Şarklı şunları söyledi:”Hakimler duruşmaya hazır olmadığı halde duruşmada hazır olan avukat arkadaşımdan gerçeğe aykırı beyanda bulunulması istenilmektedir.) Duruşmalar sadece şeklen yapılmaktadır. Bu durum aynı zamanda “Adil ve makul sürede yargılama yapılması” ilkesine aykırı bir durum teşkil etmektedir.”

DOSYA YÜKÜ  GİTTİKÇE ARTIYOR

Adli tatilin yargısal hizmetlerde önemli bir verimsizliğe neden olduğunu, yargılama sürelerini gereksiz yere uzattığını dile getiren Şarklı şunları söyledi:”Yargı yurttaşlar için vardır.Bu durumdan dolayı gerek yurttaşlarımız, gerekse de vekil olarak yargı içerisinde görev yapan avukatlar  çok ciddi sorunlar yaşmaktayız. Örneğin Haziran  ayında karar verilebilecek  noktaya gelmiş bir dosya sırf hakim  yokluğundan yada geçici hakim duruşmaya çıktığından karar verilmemektedir. Yeni tayin olan bir hakimin de dosyayı tekrar baştan sona ele alması da ayrı bir zaman kaybı yaratmakta ve sırf bu süreç nedeniyle her bir dosya yaklaşık 4-5 ay boş yere sürüncemede kalmakta ve yeni gelen dosyalar nedeniyle de mahkemelerimizde dosya yükü gittikçe artmaktadır.”

TÜMDEN KALDIRILMASI DÜŞÜNÜLMELİ

Baro olarak öneride bulunan Şarklı, “Adli Tatil  ya eskisi gibi 20 Temmuz - 5 Eylül olmalı ,  HSK görev yeri değişikliği Kararnamelerini 21 Temmuz'a göre yayınlamalıdır. Böylece görev yeri değişecek yargıç ve savcılarımız yeterli zamanı da bulacak ve en önemlisi yargılamalar Hakim yokluğu / geçici Hakim nedeniyle uzamayacak ve yurttaşlarımız mağdur olmayacak yada mahkemelerdeki iş yükü yoğunluğu azaltılıncaya kadar tümden kaldırılması düşünülmelidir” dedi.LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum