1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. 7 TANE HIYAR SİZCE KAÇ LİRA TUTAR ?
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

7 TANE HIYAR SİZCE KAÇ LİRA TUTAR ?

A+A-

Şaka gibi ama gerçek. Yani pahalılığın her türlüsüne alıştık ama marketten, hem de belediyenin bir marketinden bir kilo 375 gram ağırlığı olan paketlenmiş 7 tane hıyarın (SALATALIK) tam 21 lira tutacağına inanmazdım. Yani hıyarın 1 tanesi 3 lira. Bana gönderen kişi, “Biz mi hıyarız, o hıyarı bu fiyata satanlar mı hıyar” demiş. Doğrusu cevap veremedim. Ama artık meyve ve sebzelerin taneyle satıldığı, hatta birçoğunun yarısının daha dahası çeyreğinin satılacak hale geldiği ülkemizde ve şehrimizde bu gidişin sonu nereye varacak demeden geçemiyorum.  

hiyr.jpg

ŞUBAT AYI FELAKET AYI OLACAK 

İşin açıkçası, alım gücü zayıflayan, maaşı ve kazançları kirada oturup çocuk okutan insanlar için vaziyet hiçte iyiye gitmiyor. Ev kiraları, elektrik paraları, odun, kömür veya doğalgaz meselesi işi çığırından çıkartıyor. Parası olanlar bu söylediklerimden elbette etkilenmiyor. Ben de zaten onlar için söylemiyorum. Mesele bizim gibilerin ne olacağı. Hele de elektrik paraları. 2022’den itibaren başlayan zamlı fiyatların acısını daha hissetmedik. Siz bir Şubat’ı görün, o zaman seyreyleyin gümbürtüyü. Zaten Aralık ağırlıklı giderse Ocak’tan birkaç gün eklenmesiyle fiyatların uçması, gelecek kötü günlerin habercisi oldu. Şubat ayı resmen elektrik tüketiminde felaket ayı olacak. Mart zirveye ulaştıracak. Yani meyve sebze doğalgaz bir yana ama bu elektrik zamları hükümetin başını çok ağrıtacak. 

FATMA ŞAHİN’İN ALIŞIK OLMADIĞIMIZ ÖFKESİ 

Geçtiğimiz hafta 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde Sayın Fatma Şahin’in konuşması bence 2022 yılına damga vuracak nitelikteydi. Yıllardır Şahinbey Belediyesi ile yaşanan olumsuzluğun üzeri sürekli örtülüyordu. Ben dahil herkes çok iyi biliyordu ki, Şahinbey ile Büyükşehir arasında adına ister sürtüşme veya çatışma, isterse de çekişme deyin ilk kez gün yüzüne çıkartıldı. Hem de Fatma Şahin tarafından. O kadar dolmuş ki Sayın Şahin, KAN KUSUP KIZILCIK ŞERBETİ İÇİYORUM diyecek noktaya gelmişti. Peki durup dururken yeni yılın başında niye bu sorun gündeme getirilmişti. İşte yayınladığımız haberde Fatma Şahin bunları açıklamıştı. Anlattıklarında haklılık payı olmalı ki, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tek kelime etmedi. Keşke konu hakkında kamuoyuna bilgi verseydi, ama sessizliği tercih etti. 

GENEL MERKEZ BU AÇIKLAMANIN OLACAĞINI BİLİYORMUYDU?  

Herkes bana ne olduğunu sorup durdu elbette. Konu gerçekten hassas. Çünkü nihayetinde ikisi de AK Partinin belediye başkanları. Yapılan her şey partiye zarar verecek. Sayın Şahin’in yakın çevresine sordum “neler oluyor?” diye. Onlar da “Bakan Hanım partiye zarar gelmesin diye çok sabır etti. Ama artık dayanacak gücü kalmadığından bunu kamuoyunun bilmesi gerektiğine karar vermiş olabilir” diye konuştular. Bu gelişme haliyle Fatma Şahin’in gemileri yaktığını gösteriyor. Yani Türkiye siyasetinde önemli bir konuma sahip üstelik Bakanlık yapmış bir siyasetçi, eğer kendi ilçesinin belediyesini şikâyet edecek noktaya gelmiş ve bunu da tüm basının önünde açıklamış ise, bundan sonra neler olabileceğini doğrusu çok merak ediyorum. AK Parti’de görüş ayrılıklarına neden olan bu çekişmenin genel merkeze nasıl yansıdığı, Parti genel başkanı Sayın Recep Erdoğan’ın ne diyeceği herkesin merak ettiği sorulardan birisi elbette. Ancak şunu da göz ardı edemem tabii. Fatma Şahin bu konuşmayı yaptığına göre, haklı olduğuna inanıyor. Her ne kadar parti genel merkezinde Mehmet Tahmazoğlu’nun da ayrı bir ağırlığı olduğu söylense de ben Sayın Şahin’in sabrının taşmasıyla bu olayı kamuoyuna şikâyet noktasına getirmesinin genel merkezden görüş almadan yapmayacağını düşünenlerdenim.  

KÜSGET A BLOK’A YOLU DÜŞEN VARMIDIR? 

Bence gerek buradaki esnaf gerekse işi düşen vatandaşın Allah yardımcısı olsun demeliyim. Perşembe günü Küsget gezim vardı. Yolum A Bloktan geçti. Girip gireceğime pişman oldum resmen. Yani ana cadde dahil ara sokaklar gerçekten çok berbat. Yaya yürümek için ayakkabınız dahil üstünüzden başınızdan vazgeçmeniz lazım. Bir süre önce Enerjisa burada çalışma yapmış sonrası öylece kalmış. Esnaf dert yanıyor adeta isyan noktasında. Doğrusu ben de burayı gördükten sonra Gaziantep’te bu görüntülerin olmasına isyan ettim elbette. Önce Büyükşehir sonra Şehitkamil bir an önce A Bloku elden geçirmeli. Eğer burada faaliyet gösteren esnaf kaderine terkedilirse çok ayıp edilir. Çünkü bu yollar Gaziantep’e asla yakışmıyor. 

yol-001.jpg

yoll.jpg

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum