1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. 2022 teknoloji trendleri -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

2022 teknoloji trendleri -1-

A+A-

Pandemi nedeniyle iş, eğitim, sağlık ve daha birçok sektörde teknoloji odağında çokça değişikliğin yaşandığı bir yıl daha geride kaldı. Teknoloji gibi yüksek tempolu ve sürekli değişen bir sektör hem kendi içinde hem de etkilediği ya da ana oyuncusu olduğu sektörlerde yenilikler sağlamaya devam edecek gibi duruyor. Cisco da 2022 ve sonrasında önemli etki yaratması beklenen en büyük teknoloji trendlerini duyurdu. 2022 trendlerini yorumlayan CISCO Orta Doğu ve Afrika CTO'su Osama Al-Zoubi şunları söyledi: "Teknoloji sürekli heyecan verici yönlerde gelişip ilerliyor. Sektörün tüketicilerin ihtiyaçlarına ayak uydurmak için nasıl değiştiğini inceleyerek 2022'de hangi trendleri göreceğimizi belirledik."

 

Tahmin: Herkes için kapsayıcı bir gelecek yaratmak istiyorsak, tasarımdan geliştirmeye kadar etik, sorumlu ve açıklanabilir yapay zeka, dünya genelindeki kuruluşların ve hükümetlerin birinci önceliği olacak

Üretilen uç miktarlarda veri halihazırda insan ölçeğini geçmiş olsa da bu verilerin "akıllı" bir şekilde ve bazı durumlarda gerçek zamanlı olarak işlenmesi gerekiyor.  Makine öğrenmesi (ML) ve yapay zeka (AI) tam da bu senaryoda ön plana çıkacak. Karşımızdaki zorluk ise bununla ilişkili mülkiyet, egemenlik, gizlilik ve uygunluk konuları. Ayrıca anında bilgi sağlamak için kullanılan yapay zekanın içinde kendiliğinden gelen önyargıların olması durumunda, sağlanan bilgiler de kusurlu olacaktır.

Bu durum yapay zekanın etik, sorumlu ve açıklanabilir olmasını gerekli kılıyor. Bilgilerin nasıl üretildiğinin sistemi kullanan herkesçe anlaşılması için yapay zekanın şeffaf olması gerekir. Yapay zekanın ömür döngüsünün tasarım, geliştirme ve uygulanma dahil olmak üzere tüm yönlerinde şeffaflık mevcut olmalıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.