Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YÜREĞİMİZ YANDI

A+A-

Polisin uzun süreden beri takibe aldığı El Kaide'nin, ülkemizin büyük şehirlerinde yapmayı
düşündükleri eylem ve saldırı planlarını alt üst eden operasyondaki fedakarlığı, hepimizin takdirini kazandı. Tek üzüntümüz bir şehit verilmesi ve 4 yaralı oldu.. Polisimizin nasıl şehit olduğunu bilemiyoruz, ama yine de bu tür operasyonlarda, (var mı yokmu bilemiyorum) kurşun geçirmez yeleklerle bazı tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum.. Hepsi var ve polisler de bu operasyonlar için bilgi ve tecrübe donanımlı ise o zaman sözümüz yoktur.. Üzüntümüz şehit olan genç polis Ahmet Çondul içindir. Tesellimiz kentin ve teşkilatın sahip çıkması, takdirlerimiz şehitkamil belediye başkanı Metin Özkarslı'nın şehidimizin kredi yoluyla aldığı evinin borçlarını üstlenmesidir.. Bu arada bu operasyonda canını tehlikeye atacak kadar cesur davranan tüm emniyet teşkilatına ve ekibiyle birlikte ülkemizde çok canların yanacağı çeşitli eylemlerin önünü kesme başarısı gösteren müdür Ali Yılmaz'a hem başsağlığı diliyor, hem de başarısından dolayı kutluyoruz..

Bilgi ve iletişim zaafiyeti

Aslında Gaziantep polisinin, özellikle son dönemlerde iyice dikkat çeken olumlu icraatlar yaptığını, bunun da vatandaş nezdinde takdirle izlendiğini belirtmek gerekiyor. Bu operasyon ülkemizi ve dünyayı kapsayacak nitelikte olduğu için büyük ses getirdi. Her ne kadar bazı kesimlerce Gaziantep'te sanki savaş varmış gibi gösterilip önemli tur ve organizasyon iptallerine gidilmesi bizleri üzdüyse de, bunun yine de bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum..

Vali daha iyisini yapabilirdi

En önemli unsur iletişim, ama tabii ki doğru iletişim ve bilgilendirilme.. İşin gerçeğine bakacak olursak, bu yönde biraz da sınıfta kalındı. Sayın Vali'nin böyle durumlarda daha net, daha açık ve sürekli kamuoyuna bilgiler verici bir politika izlemesi çok doğru olurdu.. Medyayı bilgilendirme maalesef önemsenmedi. Ulusal kanallar bilgi alma konusunda sıkıntı yaşayınca, bazı hayali bilgilere sarılmak zorunda kalınıldı. Haliyle medya mensupları vilayetin yaptığı açıklama ile yetinmedi ve bu operasyon ile örgüt hakkında bilgi alma mücadelesi verildi. Bunu da yaparken haliyle yalan ve yanlışlar olacaktı.. Nitekim oldu da.. Yalnız bu durum için medyayı suçlamamak gerekli, çünkü kamuoyu bilgi bekliyor, bunu da medya yerine getirmek zorunda.. Şahsen ben polisin bu mükemmel başarısının daha iyi şekilde gündeme taşınmasını beklerdim. Eğer bu gerçekleşmiş olsaydı, belki de Gaziantep'te durum kritik denilerek bazı programlar iptal edilmez, tam aksine tüm ülkede “bravo polise, bu şehirde kimseye göz açtırılmıyor, endişe etmemize gerek yok” düşüncesi hasıl olurdu..

Operasyonlar güven veriyor Trafikte şikayet çoğalıyor

Şu bir gerçek ki, Sayın Ali Yılmaz ve ekibinin son dönemlerde birçok operasyonlara imza atması, bu kentte dikkatle izleniyor.. Emniyetin kentte huzur ve asayişi sağlama adına yaptığı çalışmaların sonuçlarını hemen hemen hergün gazete sayfalarında görmekten son derece memnunuz.. Bunu sokaktaki vatandaş adına söylüyor ve yazıyorum.. Ama aynı sokaktaki vatandaşın özellikle trafik konusundaki şikayetlerini de dile getirmek zorundayım.. Sayın Emniyet müdürü Ali Yılmaz'ın en başta hız limiti konusunda kamuoyunu tamamiyle bilgilendirecek hamleyi yapmasının zamanı gelmiştir.. Bu kentte araç sürücüleri hız limitleri konusunda trafik polisinin uygulamasından rahatsızdır..

Trafik polislerinin bayanlara davranışı gözden geçirilmeli

Yapılan şikayetlerin ağırlık noktası mezarlıktan Real'e gidiş, Ünaldı'daki havaalanı kavşağından Çimento fabrikası yanına gidiş ile geçen hafta dile getirdiğim Küsget'ten Araban yoluna gidişteki trafik denetimlerindeki hız uygulamalarıdır.. Tabii polisin davranışlarını da eklemek lazım.. 15 günden beri bu yönde 50'ye yakın şikayet telefonu aldığımı, bunlar içerisinde sıradan vatandaş kadar belli ünvanlara sahip insanların yer aldığını söylemeliyim.. Bu vatandaşlarımız, Sayın Ali Yılmaz'a sormamı istiyor ve “nasıl olur da bu yollarda hız sınırı 55 kilometrede olarak görülür ?” dememi bekliyor.. Ayrıca bu yollara niçin hız sınırı tabelası konulmadığını soruyor ve “ipek yolunda hız sınırı 70, buralar oradan daha şehir dışında, nasıl olur da 55 olur” diye ekliyorlar.. Evet.. Bu uygulama vatandaşın canını sıkıyor.. Birde Trafik Polislerinin vatandaşlara davranış ve ilişki konusunda şikayetler yapılıyor. Yeri gelmişken, özellikle trafik polislerinin bayan sürücülere yaklaşımları konusundaki şikayetleri artmaya başladı.. Birçok kişiden şikayetler aldığım gibi en yakınımdan bile bu yönde şikayet gelince, Sayın Ali Yılmaz'ın buraya da bir operasyon yapması gerektiğini düşünüyorum.. Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.