1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. ÜMİT ÖZDAĞ: TÜRK SİYASETİNİN BİLEŞKESİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ÜMİT ÖZDAĞ: TÜRK SİYASETİNİN BİLEŞKESİ

A+A-

 

 

Türkiye kamuoyu onu açık oturumlardaki milli tezlerin ateşli bir müdafisi olarak tanıdı. 

O ödünsüz bir hayatı yaşam gayesi olarak benimseyen, düşüncesinde ısrarlı, geri adım atmayan, üretken, ehil ve siyasal disiplinden kopmayan bir dava adamı.

Onun adı bu yönüyle Türk toplumunu kuşatan sorunların da bir anti-tezi ve bir anlamda istikbali işaret eden bir cevap anahtarının da ta kendisi.

O baş eğmeyen kutlu davanın değirmenine su taşırken, her zaman ciddiyetini muhafaza eden, üstlendiği görevi önemseyen ve istikrarını bozmadan, metodik çalışmayı yol ve yöntem olarak belirleyen bir profil çizdi.

Zira Türkiye gibi büyük bir sevdanın ezici ağırlığına dayanacak sağlam bir omuz yapısına sahip olmak ve onu milli benliğimize düşman olan harici ve dahili unsurlara karşı savunma kabiliyetini diri ve zinde tutmak gerekiyordu.

Onun düşünce dünyasında er meydanı olarak tanım bulan siyasal zeminde sırtlan sürülerine karşı her daim bozkurt bakışlı ve bozkurt duruşlu o yapı egemen oldu.

Ümit Özdağın düşünce ve doğrultu tutarlılığı, onun varlığıyla güç depolayan ve giderek çoğalan geniş yığınların inançlı kitleselliğine dönüştü.

Türk toplumu onu bu haliyle herhangi bir zorlamaya ve özel bir çabaya gerek duymadan benimsiyor ve onu sempatiyle karşılıyor.

Bu sinerji herhangi bir partinin rozeti ve kimlik kartı arasında sıkışıp kalmayacak ve daracık dehlizlerde zapturapt altına alınamayacak kadar geniş bir alanda devinen, yalansız ve riyasız bir sentezleşmenin de kendisi oldu.

Bu manada Ümit Özdağı her farklı siyasal tabanda ilgiyle takip eden ve onu kucaklamaya hazır ciddi bir sayısal çokluğun olduğu kanaatindeyim.

25. dönem Gaziantep milletvekili adaylığıyla Şahan Hafızların, Ekrem Cenanilerin, Kamil Ocakların, Süleyman Kuranellerin, Ömer Asım Aksoyların ve Ali İhsan Göğüşlerin, Türk demokrasisinin mabedi saydığım Gazi meclisteki oturdukları sandalyelerine talip olan Ümit Özdağın mücadele hattını bütün bir vatan sathının müdafaasına dönüştüreceğini biliyorum ve ona inanıyorum.

Ümit Özdağ Gaziantep milletvekili adaylığı kampanyası boyunca toplumsal zemini iyi analiz eden, doğru kontaklar kuran ve bu bağlamda hemşehriliği kısa zamanda kabul gören siyasal bir figüre dönüştü.

Böylece Özdağ, MHPnin Gaziantepte ve bütün Türkiyede gülümseyen yüzü ve toplumsal kutuplaşmanın bilinçli olarak tırmandırıldığı bu zamansal geçiş döneminde Türk siyasetinin birleştireni oldu.

Kuşkusuz bu başarıda Ümit Özdağın kendi orijinalitesini hissettirmesi kadar ekip ruhuyla onu tamamlayan yakın çalışma arkadaşlarının sağladığı katkı  ve gayretleri son derece önemli ve her türlü takdirin üzerinde.

Bütün bu tespitlere ek olarak altını ısrarla çizmemiz gereken en temel gerçeklik şu; İlk kez halkıyla ve hemşehrileriyle bu kadar yakınlaşma fırsatı bulan Ümit Özdağın aradaki mesafeyi kısa sürede kapatarak, soyca, boyca, kültür ve meşrep itibariyle Gaziantepli kökleriyle kaynaşması bir siyaset adamı için katedilmiş önemli bir merhale sayılmalıdır.

 

Ancak diğer taraftan telis torbaların üzerinde bağdaş kurup oturan ve deve çobanlarıyla sohbete koyulan o büyük Halaskârın halkıyla bütünleşen ve onlarla hemdert olan toplumsallığını takip ederek onun teori ve pratiğini kendi yaşamına monte eden bir hemşehrisi olmak da işte böyle bir şey olsa gerek diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum