1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. TÜRKİYE – MISIR İLİŞKİSİNDEKİ PARADOKSALLIK
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE – MISIR İLİŞKİSİNDEKİ PARADOKSALLIK

A+A-

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı , Mısır Dışişleri Bakanlığına çağrılarak AKP Hükümetinin Mısır'daki gelişmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamalardan duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Hatim Seyf En-Nasır'la görüşen Büyükelçi Botsalı'ya, yüksek perdeden "içişlerimize karışmayın" mesajı verildi.

Türkiye'nin sürüklendiği bu durum yeni değil. 11 yıllık AKP iktidarıyla giderek kanıksanan dış misyondaki eksen kayması aslında meşruiyet sınırlarıyla oynama politikasının da bir gereği.

Mısır'da rejimin savunma pergellerini açmasıyla birlikte yönetim değişmiş, Mursi için yargılama süreci başlatılmıştı.

AKP Hükümeti değişen dengelere göre yeni şekiller alma ve yeni yönetimle yumuşak bir geçiş dönemine kapı aralama yerine , Mısır hükümetiyle köprüleri atma yolunu tercih edince olanlar oldu.

Hükümetin ideolojik davranış modelleri üreterek giderek bir sidik yarışına dönüştürdüğü dış ilişkilere en anlamlı cevap Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsünden geldi. Erdoğan'a "Batılı bir ajandan Yurtseverlik dersi alacak değiliz" açıklamasına kadar dayandı.

Milletler arası ilişkilerde , içişlerine karışmama ve karşılıklı hakkaniyet sınırlarına saygı temelinden giderek uzaklaşan AKP'li hükümet, sonunda Türkiye'yi tartışmalı bir ülke konumuna getirmeyi başardı.

Mısır'da Müslüman Kardeşleri , Suriye'de ÖSO'nu , Irak'ta ise Barzani'yi muhatap alan AKP , Libya'da Kaddafi karşıtı aşiretleri desteklemişti.

Son olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Başkent Kahire'de ki bir otelde resepsiyon düzenlemek isteyen Türk Büyükelçiliğine izin verilmemiş, gerekçe olarak "teröre destek veren hükümetlere salon tahsis etmiyoruz" cevabı verilmişti.

Irak'ta da benzer bir politika izleyen hükümet Bağdat'ta ki meşru yönetimi birtaraf ederek Kuzey'de ki peşmerge idaresiyle Irak politikasına yön vermişti.

Suriye'de ise El Kaide bağlantılı Nusra Cephesiyle Suriye politikasını belirleyen AKP, emperyalist Batı'nın bir maşası olarak ortada kalakaldı.

Koltuktan verilen "Dünya Lideri" tezahüratlarına kendini iyice kaptıran Başbakan, Batılılardan daha fazla müdahil olduğu yakın Coğrafyamıza ait yanlış bölge politikalarıyla Türkiye'nin dış misyonda ki pozisyonunu yüzyıl geriletmeyi başardı.

Emperyalist Batı'nın verdiği role uygun olarak Türkiye'yi istikrarsızlaştırma ve komşularıyla kavgalı hale getirme başarısı da bu olsa gerek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.