Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

İNANDIRICI GELMİYOR

A+A-

 

AK Partide Temayül geçmişte yaşanılanlar göz önüne alındığında, artık eski inandırıcılığını kaybetti.. Bunu herkes biliyor ama yine de temayüle katılıyor, oyunu veriyor. Tıpkı dünkü temayül gibi.. Aslında Temayül'de çıkan oylar elbette önemli.. Tabanın sesini oluşturuyor bir nevi.. Her ne kadar o da tartışılacak hale gelmiş olsa da, yine de dikkate almak durumundayız.. Tabanda dik duran, gerçekten kendine değil, temsil edeceği şehrine çalışacağına inandığı adaylara oyunu verecek partililerin yüzdesini bilemem.. Ama kullanılan, yönetilen, yönlendirilen, umut verilen hatta kandırılan kesimin varlığı sanki onlara göre biraz daha fazla gibi geliyor bana. Onun için bu temayül işinin bana göre tadı tuzu kalmadı.. Bu gerçeği gören birçok AK Partili gibi benim de inancım kalmadı.. Bu temayülde bir değişiklik yapılmış, galiba bunu da Başbakan söylemiş ve milletvekillerinin adaylar için kendisine gelmemesini, istedikleri adaylara temayülde çalışmalarını önermiş.. Eğer bu bilgi doğru ise bu demek oluyor ki, Başbakan'ın özellikle Gaziantep'teki adaylar için kafasındaki isimler belirlenmiştir. Zaten Başbakan, Gaziantep'te olduğu kadar Türkiye'de önem verdiği illeri sürekli gözetim altında tutuyor.. Teşkilatların dışında şehirde görüşlerine güvenip inandığı isimlerle temas kurduruyor.. Böylece Gaziantep'te neler olup bittiğini herkesten iyi biliyor. Buna birde Yalçın Akdoğan'ın ayrı bir gözetimini eklemeliyim.. O da çeşitli kanallar yoluyla edindiği bilgileri değerlendiriyor ve Başbakanın Gaziantep üzerindeki kararında etkili oluyor.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI ARTIK NİYE ZOR?

Gelelim  asıl söyleyeceklerime.. Büyükşehir için şu anda üzerinde durulan tek isim Fatma Şahin.. Hele Asım Güzelbey'in bunu GAGİAD ödül töreninde yaptığı konuşmada belirtmesi ve "benden sonraki başkan bu salonda" demesi, tüm gözleri Şahin'in üzerine çevirdi..Peki Şahin istiyormu Büyükşehir Başkanlığını.. İşte asıl mesele burada.. Ahmet Uzer'in ne kadar istekli olduğunu bilmeyen kalmadı.. Hatta Hüseyin Çelik'in yakın çevresine "biz Ahmet bey üzerinde uzlaştık"dediğini herkes konuşur oldu.. Ama iş genel merkezde tıkanıp kalıyor. Çünkü Başbakan il başkanlarının aday olmasına sıcak bakmıyor.. Aslına bakarsanız, tabanda bu konuda çok değişik ses çıktığını da burada belirtmeliyim.. Evet.. Daha öncede yazdım, Fatma Şahin için İLK'ler çok önemli. Elbette ilk kadın milletvekili, ilk kadın Bakan ve ilk kadın belediye başkanlığı payesi kimselere nasip olmaz.. Bir siyasetçi için büyük onur bu ünvanlar.. Ama Sayın Şahin'in bu konuda gönülsüz olduğunu hissediyorum. Dost sohbetlerinde dile getiriyor bunu.. Bende katılıyorum. Çünkü Gaziantep'te Büyükşehir Belediye Başkanlığı artık ATEŞTEN GÖMLEK haline geldi.. Bu şehir çok değişti.. Bu şehirde artık dengeler eskisi gibi değil..  Belediyeler zorlanıyor.. Başkanlar çıkar gruplarının baskısına uğruyor.. Şehirde siyasetin gücüyle palazlanan, illegal yöntemlerle ekonomik ve siyasi güç elde edenleri zapdetmek çok zorlaştı.. Sizler Asım Güzelbey'in niye tekrar başkan olmak istemediğinin işaretlerini bu yoldan alabilirsiniz rahatlıkla.. Yani az söyleyeyim, çok anlayın..

İLÇELERDEKİ DURUM 

İlçeler için aldığım bilgiler doğrultusunda Rıdvan Fadıloğlu'nun devam etmesi garanti gözüküyor.. Ama Mehmet Tahmazoğlu ile çok uğraşılıyor.. Ne enteresan ki, bu kadar hizmeti, projeleri hayata geçirmesi dikkate alınmıyor.. Bu ilçede hesaplar başka.. Geçen hafta yazmıştım zaten.. Çeşitli senaryolar düzenleniyor ve kentte bazı gruplar için denge kurma adına, AK Parti içinde gizli çalışmalar yapılıyor.. Bakalım nasıl sonuçlanacak.. Adaylar içinde Menderes Karaduman hedefini Büyükşehir olarak belirledi..Tabanın iyi tanıdığı bir isim. Ama buna kesin kararı Başbakan vereceği için, fazla bir şey söyleyemiyorum..Bekir Hoca, göle maya çaldı ve "ya tutarsa"dedi.. İslahiye'de Şamil Tayyar'ın borusunun ötmesi, bu seçimde belgelenecek.. Son olarak şu gerçeği unutmayalım.. Başbakanın tek hesabı eski oy oranını korumak ve biraz daha üstünün çıkmasını sağlamak.. Bunu kim gerçekleştirecek ise, kararını ona verecek. Buna istemiyorum dese de Asım Güzelbey dahildir..

GAGİAD RUHU

Ödüller önemlidir.. Bunun için özellikle GAGİAD'ın ödüllerine hep dikkat etmişimdir..Hiç hatır gönül yoktur seçimlerinde.. Titiz davranırlar, arada küçük yanılgılar da olsa, sonuçta doğru isimlerde karar kılarlar.. Bu ödül törenine davetli olmadığım için gitmedim,  ama gazete olarak görevimiz gereği  oradaydık.. Ödül verilen isimlere baktım, bundan önce olduğu gibi takdir ettim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.. Bunun için "Devam  GAGİAD ruhu" diyorum.. Bu ruhun içerisinde tamamen Gaziantep yattığından, temelinin sağlam atılmış olduğunu bilmek, hepimizi heyecanlandırıyor.. Tebrikler arkadaşlar..

TRAFİK MAĞDURLARINA TAVSİYELER 

Gaziantep'te yaşayanlara ve hergün sinir sistemi alt üst olanlara birincil önerim, sabah gelişleriyle akşam dönüşlerini farklı saatlere kaydırın, güzergah değiştirin olacaktır..Madem bu şehrin yetkilileri bir şey yapmıyorlar, madem bizleri ciddiye almıyorlar, o zaman bizler çözümlerimizi kendimiz bulalım.. Sabah yoğunluğunu yaşamak istemiyorsanız evlerinizden ya erken, ya da biraz geç çıkın..Yani saat 9-9,5 gibi..  Varsa aynı güzergahta arkadaşlarınız geçeceğiniz yolların durumunu onlara sorup öyle çıkın..  Akşam sakın 6-7.5  arası gitmeyin evlerinize.. Tabii güzergahı İbrahimli olanlar birinci öncelikli.. Çetinkaya, Kalyon, Tuğay, Başkarakol, SSK kavşağından geçmek zorunda olanlar ara yollar deneyin.. Çünkü en çok arabanın olduğu bölge İbrahimli.. Ne yazıkki, en az giriş ve çıkışa sahip yer de İbrahimli.. Birde Karataş ve Üniversite civarına şehir merkezinden gitmek isteyenlere önerim, Binevler yönünü kullanmaları olacaktır.. Bu arada Gaziantep Girişimci İş Adamları Derneği (GAPGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çalışkan'ın, şehrin trafik gibi yapısal sorunların uzun vadeli plan ve öngörülerle çözülmesi gerektiğini söyleyerek mesaj vermesine alkış diyorum.. Sayın Çalışkan'ın verdiği mesajların diğer STK'ları da harekete geçirmesini bekliyorum.. 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.