1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. GAZİANTEP’TE EĞİTİM NE İSE, TRAFİK DE AYNEN ÖYLE OLDU
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEP’TE EĞİTİM NE İSE, TRAFİK DE AYNEN ÖYLE OLDU

A+A-

GAZİANTEP'TE EĞİTİM NE İSE, TRAFİK DE AYNEN ÖYLE OLDU

Gaziantep'te yaşayanlar olarak gerek araç sürücüleri, gerekse toplu taşıma araçlarına binenler artık kent yöneticilerine TRAFİK yönlü güvenlerini kaybetmek üzeredir.. Çünkü trafik sorununa çözüm bulması gerekenlerin bu durumu hiç umursamadıklarına inanmaktadır.. Veya umursamış olsalar dahi, çözüm bulma konusunda yetersiz kaldıklarına yönelik düşünceleri iyice pekişmektedir..

Aslında bu düşünce daha vahimdir.. Çünkü kentte yaşayanlar ve çileyi çekenler, trafik konusunda yetki verilen kişileri yetersiz görmeye, kent yöneticilerinin ise bu konuda vatandaşı umursamadığını inanmaya başlamışsa, o kentte halk ile idarenin arasında güvensizlik duvarı oluşur..

Takip edenler bilirler.. Yıllardır yazar dururum.. Yol gösterir, önerilerde bulunur, tavsiyeler yaparım.. Ve sonuçta, vatandaşların gerçekte yaşadıkları ile karar alıcı ve uygulayıcıların, maalesef bu işin uzağında bir düşünceye sahip olduklarını görmekten dolayı üzüntüm ikiye katlanır.. O kadar uğraştan sonra şunu çok net şekilde ifade etmeliyim..

1-     Trafik konusunda Büyükşehir Belediyesi vatandaşı hiç umursamamaktadır.. Çözüm üretememekte, Başkan Asım Güzelbey ise hem şikayetçi olmakta, ama hemde bu kenti trafikte çözümsüzlüğe götürenlerden başka kimseyi dinlememektedir..

 2- Emniyet Müdürlüğü Trafik ekipleri sadece uygulayıcı konumunda ve kent içi trafiği denetlemekle yükümlü olduklarından, radikal çözümler almada tek yetkiye sahip değillerdir..

Hal böyle olunca, özellikle kent merkezinde eskiden günün bazı saatlerinde olan sıkışıklık ve kilitlenme, artık günün her saatine yansımaya başlamıştır..

3-Kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi, usulen görev yapmakta, kurum ve kuruluşların temsilcileriyle kent trafiği hakkında nihai kararlar verirken, pratik yönlü çalışmaları ihmal etmektedir. Masa başı alınan kararları uygulamaya geçirmektedir..

4- Esnaf ve işyeri sahiplerinin dükkan önlerine araç park etmeleri, kavşaklarda usulsüz park yüzünden tek araçlık geçiş bırakılması, trafik akışını oldukça yavaşlatmaktadır. Birde çok sorumsuz ve bilinçsiz sürücüler yüzünden ulaşım resmen kilitlenmektedir..

VALİ TRAFİK KONUSUNA MUTLAKA EL ATMALIDIR 

Gördüklerimiz  ve yaşadıklarımız kadarıyla Sayın Vali Erdal Ata, bu güne kadar trafik konusunda çözüm yönlü bir teşebbüste bulunmamıştır.. Galiba tıpkı Asım Güzelbey gibi, O'da yetkili isimlerden bilgi almakta ve o bilgilerle yetinmektedir.. Bu durum aslında aynen yıllardır Milli Eğitimi yönetenlerin, şehrimizi getirdikleri durum gibidir.. O anlayışlarla görüldüğü üzre Gaziantep Eğitimde son sıralara gelmiştir.. Ve kenti yönetenler gerek eğitim, gerekse de trafik için çözüm adına, kendini yenileyememiş isimlerin çalışmalarına teslim olmuştur.. Dün eğitim ne ise,  bugün Trafik de aynen böyledir.. Kavşakların durumlarını tarif etmeye gerek yoktur, çünkü ancak yaşayan anlar.. Trafik lambaları ise, hala 60'lı, 70'li yıllardaki yöntemlerle yürütülmektedir.. Oysa kent büyümüş, Gaziantep farklı bir metropol haline gelmiş, ama trafikten sorumlu yetkili insanlar, kendilerini yenileyememiş, geliştirememiştir..

OLAĞANÜSTÜ TRAFİK TOPLANTISI ŞART OLDU

Evet.. Şu bir gerçek ki, Gaziantep'te Tramvay yüzünden yollar daraltılmış, kaldırımlar yayaların elinden alınmıştır.. Tramvayın hayata geçirildiğindeki araç sayısı ile şimdiki sayı ikiye hatta fazlasına katlanmıştır.. Buna birde kayıtsız Suriye plakaları araçlar eklenince, Gaziantep trafiği resmen kilitlenmiştir..

Şimdi caddeler yetersiz, ara sokaklar ise girilmez hale dönüşmüştür.. Binalar yıkılıp yeni yollar yapılamayacağına göre, mevcut düzen konusunda çözüm üretilmek zorunluluğu kaçınılmaz olunmuştur..

Bu nedenle Sayın Erdal Ata'nın bizzat kendisinin başkanlık edeceği OLAĞANÜSTÜ bir TRAFİK toplantısı yapması kaçınılmaz olmuştur.. Çünkü bu şehir artık trafiğe boğulmak üzeredir..

Trafik konusunda niye Vali Erdal Ata'ya çağrıda bulunuyorum, biliyormusunuz... Çünkü;

1- Sayın Ata şehrimize geldiğinde EĞİTİM hamlesini yaptı ve herkesin kafasına bu düşünceyi kazıttı. Kötü mu oldu, elbette hayır.. Her ne kadar eğitimin seviyesinin yükselmesi için binalar yeterli olmasa da, okullaşma konusundaki hamlesi bu şehirde yaşayanların hepsini mutlu etmiştir..

2- Sayın Erdal Ata, büyükşehirde yapılan bir toplantıda trafik konusunda bir konuşma yapmış ve özellikle ana arterlerdeki parkometrelerin ara sokaklara alınması gerektiğini söylemişti.. Niye bunun uygulamaya geçirilmesi konusunda geri kalındı, veya sümen altı edildi, bunu anlamış değilim..

3- Vali Ata, artık yavaş yavaş şehrimizde takılı kaldığı Milli Eğitim sınırlarından çıkmaya başlamıştır.. Bunu son Gaziantepspor için yapmış olduğu çalışmalarda gördük.. Kent halkının hassasiyet gösterdiği Gaziantepspor için bazı çalışmalar başlatmış ve bunun da olumlu yönlerini hepimize göstermiştir.

4- Tüm Bunlardan cesaret alarak Sayın Erdal Ata'nın Gaziantep'in mevcut trafik düzeni nasıl ıslah edilir, nasıl formüller üretilerek kısmi de olsa trafik keşmekeşinin önüne nasıl geçirilir konulu bir toplantı yapmasını bekliyoruz.. Bu toplantıya şu ana kadar trafiğe çözüm bulamamış hantal yapıya sahip yetkili isimler yerine, pratik çözümler üreten isimleri çağırmasını öneriririz..

2013 EMNİYETİN ALTIN YILI OLACAK MI

Yöneticilik aynı zamanda üreticiliktir.. Hantallık her şeyi olduğu gibi yürütüp idare etmektir.. Oldum olası, HANTAL yönetici tiplerinden hazzetmem.. Bu sözüm bürokratlar içinde, memurlar içinde, özel sektörde yetki verilenler için de geçerlidir.. Hani derler ya "salla başını al maaşını" o sözden ve bunu yapanlardan resmen tiksinirim.. Yani az söyleyeyim, sizler çok anlayın..

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü görevine geldikten uzun bir süre sonra tanıştığım Sayın Ömer Aydın'ı takip ediyorum son zamanlarda.. Bir süre önce kendisiyle ilgili yazımdan sonra bu ikincisi.. Sık olmasa da ara sıra konuşuyoruz kendisiyle.. Ortak noktamız Gaziantep.. Kentin asayişi, huzuru, polisin en iyi şekilde görev yapabilmesi için yapılması gerekenler.. Ayrıca POLİS-VATANDAŞ işbirliği ve daha da önemlisi GÜVEN... Bunların sağlanabilmesi için teşkilatın bu işe inanmışlığı.. Yöneticisinin kararlılığı.. Koşulları iyileştirmesi yolunda atacağı samimi adımları görüp inanması.. Bu ve buna benzer birçok düşünceler..

Fikir ve proje üretmesiyle oldukça ilgimi çeken Sayın Ömer Aydın, mevcut teşkilat yapısını analiz edip hamlelerini yapmaya başlamasıyla birlikte,  ikinci aşamanın adımlarını atmaya başlamış.. Son derece ciddi olan Polis Merkezleri için başlattığı çalışmanın meyvelerini görmeye başlamış bile.. Hele son araba bağışında rakamların 200'lere dayanması, şehrin bu konudaki samimi desteği çok mutlu etmiş Aydın'ı.. Şimdi yaz dönemini bekliyor kadrosuna takviye için.. Kendisine ayak uydurabilecek, Gaziantep Emniyet Teşkilatının eksiklerini tamamlayacak atamaların gerçekleşmesiyle birlikte, 2013ü ALTIN YILI olarak ilan etmeye hazırlanıyor...

VALİ YARDIMCISI VE KAYMAKAM CENAZEYE KATILMIŞ

Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta Adliye çıkışında silahlı saldırıya uğrayan 5 vatandaşımızın cenaze törenine yetkililerin katılmadığını dile getirmiştik. Bu yazıdan sonra Vali yardımcısı Mehmet Taşdöğen aradı ve kendisiyle birlikte Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın'ın törene katıldığını ifade etti. Bizde bunu belirtiyor ve duyarlı davranışlarından dolayı hem Taşdöğen'i hemde Aydın'ı kutluyoruz..

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.