1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. CUMHURBAŞKANINA ŞART KOŞULUR MU ?
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHURBAŞKANINA ŞART KOŞULUR MU ?

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü için gerçekten çok çirkin bir yarış izledik.. Bilim dünyasına asla yakışmayan ve tamamen politize edilen Rektörlük yarışındaki süreç uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek.. Oysa bilim dünyasında siyasetin Rektör seçiminde işi ne? Cemaatlerin, derneklerin, tarikatların, iş dünyasının işi ne ? Ben işin temeline karşıyım zaten.. 10 akademisyen tıpkı siyasiler gibi yarışa sokuluyor, yalan söylemeye zorlanıyor, doğru söylemek için çabalamak isteyenler ise ciddiye alınmıyor..

Dikkatinizi çekmiştir, gazete olarak başından beri tüm adaylara habercilik yönüyle eşit davrandık.. Kimselerin adamı olmadık, kimseler için habercilik yapmadık.. İşin derinliğine kadar herşeyden bilgimiz vardı, ama gazetemizin sayfalarını o kirli oyun ve tezgahlarla kirletmedik.. Çünkü gerçekten çok kirli hesaplar yapılıyordu. Bunu yapanları gördükçe,  inanın kahrolduk..

Nihayetinde öyle yanlışlar yapıldı ki, iş SİDİK savaşına döndürüldü.. Sosyal medyada Rektör adaylarından birisinin yazar olan eşinin yazdıkları, buna karşılık Gaziantep’te sadece kamu kurumlarında adam değiştirmelerde varlığı hissedilen, kentin ve şehirde yaşayanların sorunlarında hiç gözükmeyen bir vekilin didişmelerine şahit olduk.. Ve işin finalinde kentin bazı milletvekilleri ile belediye başkanlarının imzasıyla Cumhurbaşkanına Ali Gür’ü istemiyoruz talebine şahit olduk..

İnanın bunu duyduğum anda, ben Rektör olarak Ali Gür’ün kesinlikle atanacağını yakın dostlarıma söyledim.. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı az çok tanıyordum.. AK Partili değilim ama, kendini AK Partili görenlerden çok daha iyi, partiyi ve kurucu lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tanıdığımı söyleyebilirim.. Bu gelişmeden hareketle, şehirde yetkili ve etkili kademedekilerin bu imzayı attığını öğrendiğimde, “Vallahi bunlar Cumhurbaşkanını yeterince tanımıyorlar. Sayın Erdoğan kendisine şart koşulmasından hoşlanmaz. Şimdi Ali Gür’den hazzetmese dahi, rektör olarak O’nu atayacaktır, bakın görün” demiştim.. Sonuç beni şaşırtmadı.. Burada asıl şaşanlara, şaştığımı söylemeliyim ve bundan sonra böyle hatalar yapmamalarını tavsiye ederim.. Haa.. Birşey daha var tabii söylemek istediğim.. Sayın Cumhurbaşkanı ile resim verenlerin yarattığı intiba ile verdiği hava çoğunuzu yanıltmasın.. 

ALİ GÜR’ÜN İŞİ GERÇEKTEN ZOR

Eskiden seyrek de olsa görüşürdük ama son yıllarda yüzümüzü dahi görmedik birbirimizin.. Şimdi Rektör oldu, hayırlı uğurlu olsun. Dün aleyhindekilerin hepsinin yanında olacağından kuşkusu olmasın.. Biz her zaman olduğu gibi duruşumuzu bozmayız.. İyi işler yaparsa teşvik ederiz. Yanlışları varsa hatırlatırız.. Eksikleri varsa yol göstermeye çalışırız.. Kişisel hiçbir beklentimiz olmaz, bunu kendisine hatırlatmayı görev sayıyoruz.. O kişisel hesapları olanlara da yakasını kaptırmamasını tavsiye ediyoruz..

Sayın Gür’ün işi gerçekten çok zor.. Yıllardır Üniversite bünyesinde olması aslında iyi bir avantaj.. Ama yetmiyor tabii.. Hele Zirve’nin kapatılmasıyla birlikte öğrenci yükünün Üniversiteye gelecek olması, daha da zorlaştıracak işini.. Ekibi de önemli tabii.. Bakalım kimlerle hareket edecek..

GEMİCİLİK BÖLÜMÜ KEŞKE DEVAM ETTİRİLSE

Fırsat doğmuşken Sayın Gür’e bir öneride bulunmak istiyorum. Gaziantep için gerçekten önemli gördüğüm Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği bölümünün kapatılacağı haberini alıyoruz.. Eğer gerçek ise, üzülürüm Gaziantep adına.. Çünkü Türkiye’de denizi olmayan bir şehirde böyle bir bölüm açılması ve mezunlar verilmesini çok önemli buluyorum.. Alt yapısının hazır olması, şu anda bildiğim kadarıyla 200 civarında öğrencisinin kendi kaderiyle başbaşa bırakılacağı söylentileri, ciddi manada bir kayıp olacaktır.. Umarım Sayın Gür bu konudaki kararını bizlerle paylaşacaktır..

VALİ YASAKLADI YİNE DİNLEMİYORLAR

Konumuz silah sıkma.. Bu köşede 22 yıldan beri yazarım, hala düzeltilemedi maalesef.. Yasak mı yasak.. Sayın Vali Ali Yerlikaya yasağa bir yasak daha koydu mu koydu.. Bunu basın açıklamasıyla duyurdu mu duyurdu.. Sadece silah değil tabii bu şehirde yaşayanların büyük bölümünün şikayeti..  Gece yarısı bir Havai fişek olayı var ki, çoluğu çocuğu, yaşlısı hastası, herkesi yatağından fırlatıyor.. Birde gece uykuya dalan kuşların halini düşünün hele.. Yani neresinden bakarsanız bakın facia..

GÜRÜLTÜ SEFERBERLİĞİ YAPILABİLİR

Diyoruz ki, bu şehirde yaşayanlar olarak, başta Sayın Vali Ali Yerlikaya olmak üzere tüm yetkililere.. Belediyelere, Emniyete, Jandarmaya.. Zabıtaya, trafik polisine.. Lütfen Gaziantep’in gürültü şehri yapılmasına izin vermeyin.. Kaldı ki, ölümler yaşanıyor, magandalar kadın erkek, yaşlı genç demeden ölümlere sebebiyet veriyor..

Sürekli görüyoruz ki, birçok konuda bir araya geliyorsunuz.. Vilayet, Belediyeler, Başsavcılık, Emniyet, Jandarma, hatta Oda başkanları olarak.. Birde sadece gürültü için  toplanın lütfen.. Gazeteler, TV’ler sürekli duyuru yapsın.. Araçlar anons yapsın kent merkezlerinde, kırsalda, çevrede, bağ evlerine yakın bölgelerde bıkmadan usanmadan..Yani GÜRÜLTÜ SEFERBERLİĞİ gibi.. Bu şehir inanın size minnettar kalır Sayın Vali Ali Yerlikaya.. Gelin el atın şu silah ve gürültü işine..

İNŞALLAH BÖYLE DEVAM EDER 

İnşallah bir daha böyle bir dönem yaşamayız.. İnşallah Darbe konusunu tarihin tozlu yaprakları arasına gömeriz.. İnşallah Ordumuzun parçalanmış yabancı güçlerin etkisinde kalmış haliyle değil, bildiğimiz peygamber ocağı şekliyle kalmasına şahit oluruz.. İnşallah gerçek Demokrasinin hakim olduğu ülkemizde fikir ve ifade özgürlüğü için Avrupa ve Amerika’nın bize baskı yaptıklarını görmeyiz..

İnşallah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası başlattığı, hoşgörü ve ülke menfaatleri için, iktidarıyla muhalefetiyle el ele birlikte hareket etme bütünlüğünün OHAL’e ihtiyaç kalmadan Türkiye’nin müreffeh ülke haline dönmesinin mutluluğunu yaşarız.. İnşallah bu çağrının tüm partilere yapılacağı zamanı görürüz.. İnşallah Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te, birlik beraberlik içinde, kentimizin menfaatleri doğrultusunda ortak hareket eder, kenti yönetenlerin,  vatandaşların seslerine kulak verip sorunları çözmede kararlı davrandıklarını görürüz..


HEPİNİZE İYİ HAFTALAR


Twitter.com/okkesozeksi

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.