1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu mücadele unutturulmamalı
Bu mücadele unutturulmamalı

Bu mücadele unutturulmamalı

Gaziantep’in düşman işgalinden 94. Kurtuluş yıldönümü bu sene, geçtiğimiz yıllara oranla  daha aktif ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kurtuluş...

A+A-

Gaziantep’in düşman işgalinden 94. Kurtuluş yıldönümü bu sene, geçtiğimiz yıllara oranla  daha aktif ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kurtuluş günü için yapılmış olunan programlar, inşallah gelecek yıllarda tüm şehri o heyecana sokacak şekilde yapılabilir…

Gerek Vilayet, gerek Büyükşehir, gereksede Ticaret Odası ile diğer oda ve kuruluşların tek bir organizasyon altında birleşerek, bu işi sadece protokol düzeyinde değil, geniş halk kesimlerinin de katılmasını sağlayacak şekle dönüştürebilirler.. Bilenler bilir, eskiden şehrin düşman işgalinden kurtuluş günlerinde daha bir heyecan yaşanırdı. Gaziantep’e özgün her meslek grubuna üstü açık araçlarla şehirde tur düzenlenir, yemenicisi, bakırcısı, kalaycısı, ayakkabıcısı ve çeşitli mesleklerden oluşan gruplar halka gösteri sunarlardı.

 

ANTEP HARBİ VE MÜCADELE ÇOCUKLARA EZBERLETİLMELİ

 Tabii şehir büyüdü artık.. Gaziantep’in yakın  tarihini bilenlerin sayısı azaldı. Kültürel değerler kaybolmaya başladı. Çocuklara Antep tarihi ve kurtuluş savaşında verilen mücadeleler yeterince anlatılamaz oldu. Hiç unutmam Sayın Muammer Güler Vali iken, okullara Antep tarihiyle ilgili haftada veya ayda bir dersler verilmesi için teşebbüse geçilmesini tavsiye etmiştim.. Hatta öğrencilerin kolay anlayabilmesi için bunu çizgi romanlar halinde bastırıp evlere de  dağıtılabileceğini ifade etmiştim..

Bunun hayata geçirilmesi için de Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşülebileceğini, hatta Gaziantep örnek alınarak, ülkenin düşman işgaline uğramış bütün illerindeki okullarda, o şehrin tarihinin unutturulması için harekete geçilebileceğini söylemiştim.. Nedense bir türlü hayata geçirilemedi bu önerim. Bir ara Sayın Lütfullah Bilgin’in özel kalemi olan şimdi Giresun Emniyet müdürü Uğur Öztürk, harekete geçti bunun için.. Çizgi roman yaptırdı Antep harbi kahramanlarımız için.. Ama onlar da bir kenarda unutulup gitti…

OKULLAR TIPKI 10 KASIM GİBİ ETKİNLİK YAPMALI

Aslında Milli Eğitim Müdürü, bu konuda tüm okulların Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunda verilen mücadeleyi, genç öğrencilerin beyinlerinde yer almasını sağlayıcı çözümler üretebilir.. Bu yönde çeşitli fikirler üretilir, bunlar hayata geçirilebilir.. 25 Aralık’ın Gaziantep için çok önemli olduğu asla unutulmamalıdır..

Bir kere şunu belirtmeden geçemeyeceğim.. Her ne kadar düşünce ve görüşlerimiz uyuşmasa da, Sayın Fatma Şahin’in bu konuda duyarlı olduğunu bilenlerdenim.. Bu kurtuluş günü işini, önümüzdeki yıldan itibaren, okullar seviyesinden başlatarak,esnafı ve halkı da işin içine katıp 1 hafta sürdürülecek festivallerler dahil çeşitli etkinliklerle hayata geçirebilir..

Herşeyin başının okullar olduğunu tekrar hatırlatıyor, bu sene Mütercim Asım Okulu başta olmak üzere bilebildiğim kadarıyla 3-4 okulda yapılan etkinliklerin, tıpkı 10 Kasım gibi her okulda yaptırılması için harekete geçilmesini tavsiye ediyorum..

Çünkü bu şehir halkı işgal yıllarında gerçekten büyük çile çekmiştir. Ama inancını asla yitirmemiştir.. Yokluk yaşamıştır bir kere. O yoklukta mucizeler yaratmıştır azmiyle, inancıyla.. Kentin ileri gelenlerinden bazılarının savaş ortamında şehirden uzaklaşmasına karşın, bir avuç kahraman Antepli onlardan etkilenmemiştir.. Köylerden gelmişler, fakir halk vatan ve toprak inancıyla aç kalmasına karşın umutlarını yitirmemişlerdir..

25 ARALIK EKİMİZ VE REKLAM VERENLERİN BİLMEDİĞİ GERÇEKLER

Gazetemizin özel olarak hazırladığı 25 Aralık eki büyük ilgi gördü. Tamamen bilgi amaçlı olan bu ekimizi tüm abonelerimize ve gazetemizi  bayiden satın alanlara ulaştırdık. Okurlarımızın geri dönüşleri ve övgüleri, bu tür ekleri sık sık yapmamız gerektiğini gösterdi.. Biz de bize güvenen siz okurlarımıza layık olmak için elimizden geleni yapacağız, bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.. Şu bir gerçek ki, biz okurlarımızı ve abonelerimizi kandırmıyoruz.. Aile gibi olduk sizlerle, nasıl yalan söyleyip kandıralım ki.. Gazetemiz gelmediği zaman bizi arayıp şikayet etmeniz bile bizim için gurur vesilesi oldu artık..

Sırası gelmişken sizleri hem bilgilendireyim, hemde paylaşımda bulunayım.. Bu söyleyeceklerim özellikle reklam veren firmalar içindir.. Belediyeler, Odalar, Holdingler ve büyük firmalar.. Bazı gazeteler dergi veya ek çıkarmak için sizlerden reklam alıyor.. Sizler de bu eklerin gazete ile birlikte verildiğini ve geniş halk kesimlerince okunduğunu düşündüğünüzden ilanınızı veriyorsunuz.. Ama maalesef bazı gazeteler bu ekleri sadece reklam aldıkları firmalara vermek için basıyor.. Abonelerine dağıtmıyor, bayilere vermiyor.. Sadece bu kadarını söyleyeyim yeter..  Aklınızda olsun, bu tür ek veya dergi işlerinde tanıdıklarınızı arayın ve o gazetelerle birlikte ek veya derginin verilip verilmediğini, hatta gazete satış bayilere sordurup dağıtılıp dağıtılmadığını öğrenin.. Kandırıldığınızı hemen anlarsınız.. Mesela bizi de sorun, başkalarını da..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.