Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ARTIK 18 YAŞINDAYIZ

A+A-
19 Ağustos günü 17 yaşını geride bırakıp 18'e adım attık.. Her yıl olduğu gibi yine mütevazi şekilde gazetemizin tüm çalışanları ve yazar kadrosuyla (il dışında olan Ömer Lök, İrem Ekin Hoşer ve Fırat Küçük hariç) biraraya geldik, iftar yaptık ve geçen sene olduğu gibi bu yıl da torunum Emir Polat'ın üflediği mumla pastamızı kesip yaş günümüzü kutladık..
O gece aramıza yeni katılan ve ilk kez yaş günümüzü kutlayanlar ile kuruluşundan bu yana ailemizde olanların sohbetleri çok güzel bir görüntü oluşturdu.. Gazetemizin ilk emekli ettiği kişi olan Sevgili Ahmet Mengüç'ün köşesinde kaleme aldığı değerlendirmeleri ve 17 yıl boyunca gazetemizde yazı yazanları teker teker hatırlatması, inanın beni çok duygulandırdı...
Gerçekten kimler gelmiş kimler geçmiş..Öyle isimler vardır ki, insan üzerinde derin etkiler bırakır.. Öyle isimler vardır ki, tarifsiz acılar yaşatır..Bu nedenle aralarında talihsiz bir trafik kazası sonucu edediyete intikal eden dostum ve kardeşim kadar yakın birisi olan rahmetli Demir Kanalıcı'yı unutmam mümkün değil.. Yine rahmetli olan Yargıtay Onursal Başkanı rahmetli Mehmet Uygun'u, Cemil Cahit Güzelbey'i ve aynı zamanda gazetemizin isim babası olan Dr. Mehmet Akdemir'i de unutamam..
Elbette bende iz bırakan, böylesine önemli ve değerli şahsiyetlerin yanısıra, adam belleyip değer verdiğimiz, ama içimize zehirli yılan gibi girip kalleşlik yapıp, ihanet edenleri ve acılar yaşatanları da unutmuyorum elbette.. Yine de tüm bunların, yaşadığımız dünyada olabileceğini düşünerek, gazetemizin mutfağında yetişen genç jenerasyondaki hareketliliği görünce heyecanımız daha da artıyor tabii..

SÜLEYMAN KAMÇI NİYE MERKEZE ALINDI

Bürokratlar gelir ve giderler.. Kimileri iz bırakır, kimileri sadece ismiyle hatırlanır..Bunlar içerisinde kısa süreli hizmet yapan kadar uzun yıllar görevinde kalanlar da vardır. Sayın Süleyman Kamçı uzun süreli olanlardan birisidir..Kendine özgü bir anlayışla şehrimizde Valilik yapmış olan Sayın Kamçı merkeze alınmıştır..Artık gitmesine kesin gözle bakılan ancak, kimsenin aklına getirmediği bu atama, ister istemez herkesin kafasında soru işareti bırakmıştır..Neden- Niçin ve Niye ile şekil bulmaya çalışan sorular, akla hayale gelmedik dedikoduları da beraberinde getirmiştir.. Kararname ile birlikte beni arayıp en doğrusunu sen bilirsindiyenlere, net yanıt vermekte zorlandım elbette.. Çünkü bunu en iyi, yine Sayın Kamçı bilecektir..Gerisi boştur, yalandır, dedikodudur.. Onun için şöyle oldu, böyle olmuş, bu nedenle gibi temeli sağlam olmayan söylemlerden uzak durmak gerekir..
Ancak bazıları var ki, fırsatı ganimet bilerek olmaz türlü dedikodu ile Valiye sataşmayı marifet sayarlar..Bunlar, vali görevde iken sesini çıkartmayan, el pençe divan duran, hatta el etek öpecek kadar seviyesizleşen tayfadır.. İllegal veya özel işlerini yaptıramadıkları için Valiye kin besleyenlerin, merkeze alınınca ortaya çıkarak şahsiyetsizliklerini pervasızca sergileme fırsatı bulmaları, aslında onların zavallılığını gösterir..
Şunu çok net ifade etmeliyim ki, bu kentte Vali Kamçı'nın seveni kadar sevmeyeni, hatta ondan hoşlanmayanı da vardır.. Bunu kendisi de az çok tahmin edecektir.. Bazılarını geç de olsa iyi veya kötü yönleriyle tanımıştır.. Hele şimdi söylenenleri ve yazılanları duyup okuyunca mutlaka bıyık altından gülüyordur..Çünkü eğer kararnamede adı çıkmayıp Gaziantep'te kalsaydı, bunların yazılıp söylenmeyeceğini çok iyi biliyordur.. Ehh.., yapacak birşey yoktur ve şimdi o da, yanlış bulduğum merkeze alınma sisteminin dişlileri arasına itilmiştir..

EMNİYET MOTOSİKLETLER İÇİN HAREKETE GEÇİYOR

Geçen hafta gündeme getirdiğimiz motosiklet sorununa emniyet duyarsız kalmadı. Önce trafikten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Sayın İbrahim Ergüder, sonra da Şahinbey İlçe Emniyet Müdürü iken Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne getirilen Enver İlhan arayıp bilgi verdi. Bahse konu bölgelerde motosikletlerin gece yarısından sonra aşırı hız ve gürültü yapmasının mutlaka önüne geçmek istediklerini söylediler. İbrahim Ergüder ile henüz bir araya gelmedik ama aldığım ilk intiba bize Nevzat İlhan müdürü aratmayacağı oldu..Umarım düşündüğüm gibi olur ve kendisiyle kentte, özellikle trafik sorunlarını çözüme ulaştırmada görüş alışverişinde bulunuruz..

TRAMVAY DA ANONS ANLAŞILIR OLACAK

Bir iyi haber de Büyükşehir Belediyesinden geldi. Tramvay'daki anons konusundaki uyarıya Settar Çanlıoğlu yanıt verdi ve evet vatandaşımız haklı. Anons için çalışmalarımız sürüyor. En kısa zamanda Tramvayın tüm duraklarda anlaşılır biçimde anons yapılacak duruma geleceğini söyleyebilirimdedi. Sevgili Settar Çanlıoğlu'na duyarlı davrandığı için teşekkür ediyoruz.

FATURA ALİ AKBAĞ'A ÇIKIYOR

Teşekkür faslına Tedaş Müessese Müdürü sevgili dostum Ali Akbağ'ı da eklemek isterdim aslında..Özellikle elektrik kesme konusunda yaşanan sıkıntılar için geçen hafta yazmış olduğum konulara ve önerilere bir yanıt vermesini beklerdim.. Vatandaşları ciddi biçimde rahatsız ve huzursuz eden yanlış ve keyfi uygulamalara son verilmesi için harekete geçmesini beklediğim, Sayın Akbağ'dan haber gelmedi..Ama bu konudaki vatandaş şikayetleri gelmeye devam etti.. Tekrar belirtmekte fayda görüyorum..Kesme ihalesini alan firma ihbar konusunu ciddiye almıyor. Elemanları kesme konusunda sorumsuz davranıyor..Bunların faturası da Ali Akbağ'a çıkıyor..

BU MESAJI İYİ OKUMAK GEREKİR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin'in yanımda apayrı bir yeri vardır.. Güven veren mütevazi kişiliği kadar, bildiği konulardaki teşhis ve çözüme yönelik düşünceleri, bende hep olumlu etki bırakmıştır..Bu nedenle değer verdiğim isimler arasında yer alır..İşte O Ali Şahin ile geçtiğimiz günlerde Twitter'de karşılıklı olarak bir yazışmamız oldu..Gazetemizde haber yaptık ama ben okumayanların olabileceğini varsayarak, özellikle terör ve kürt sorunuyla ilgili Ali Şahin'in verdiği mesajları bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

İŞTE ALİ ŞAHİN'İN VERDİĞİ ÇOK ÖNEMLİ MESAJLAR

*Tabi ki Ökkeş bey terör hizmetleri gölgeler. Ancak bir sehidin tek damla kanı bile tüm hizmetlerden daha anlamlı ve degerlidir..
*Çok hassas dengeler var mutlaka. Ancak dönüşü olmayan noktadayız artık ve zor oyunu bozar. Kararlılığımızı herkes bilmeli bence..
*Terör konusu dünyanın başetmekte güçlük çektigi bir konu. Dogru teşhis, nokta strateji ve uzun vadeli çözümler gerekiyor...
*Beni terör konusunda üzen tek sey Asala'yı da dahil edersek 45 yıllık mücadeleye ragmen hala terörle mücadelede sistemsizligimiz..
*Oysa bunca zaman şehit ve can kaybı, harcanan kaynak, bizi terör konusunda sistem gelistirmiş uzman bir ülke yapmalıydı...
*Malesef bunca veri ve deneyimleri laboratuar ortamına aktarıp kendi dokularımıza uygun bir terörle mücadele aşısı geliştiremedik.
*Şimdi bunu başarmalıyız yani. Bir terör laboratuarı kurarak her veriyi buraya aktarıp bir sistem geliştirmeliyiz.
*Türkiyenin bu zamana kadar terörle mücadelede sistem geliştiren ve dünyaya bunu pazarlayan bir ülke olması gerekirdi...
* Afganistan, Pakistan ve Irak'ta düzenlenen saldırılar sonrası ölen yüzlerce insanı dünya kamuoyu kanıksamış durumda...
*Terörde korktugum kanıksanmışlıklardır. Kendimizi şoklayıp kanıksanmışlıklarımızı üzerimizden atmalıyız.
*Bu nedenle tüm konsantrasyonumuzu bu beladan kurtulmaya odaklamalıyız. Hükümet olarak gerekirse Diyarbakır'a yerleşmeliyiz...
*Daha öncede belirttigim gibi terör profesyonellik ve uzmanlık ister.Güçlü istihbarat, terör teknolojisi ve profesyonel güc...
*Türkiye sağından solundan gelen yırtıcı hayvan saldırılarıyla insanlarını kaybederek yoluna devam eden bir sürü degildir...
*Ökkes bey pkk ve kürt politiklarında hükümetin her adımı doğru olmayabilir. Ancak denemeden ögrenemedigimiz sonuçlar var...
*Önemli olan bu deneyimlerden ders çıkarmamız. Güneydogu da en kritik çizgi halkla teroristi birbirinden ayırma noktasıdır...
*Terorle mücadele edelim derken kürt kardeslerimizi kaybetmemeliyiz. Bu dengeyi de gözetmek durumundayız.. Hedefler net olmalı.
*Bu konuda Ak Parti hükümetinin bugüne değin olmadığı kadar kararlı oldugunu söyleyebilirim. Hiçbirsey eskisi gibi olmayacak...
*Şimdilik herhangi bir görüş sorulmadı ama Ortadogu'yu iyi okumamız gerektiği aşikar. Ortadoguda olusacak boşlugu doldurmalıyız.
*Biz dolduramaz da başkaları dolduracak olursa Türkiye kendi içinde de sıkıntılar yasar. Türkiyenin güvenlik zonu Ortadoğudur.
Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.