1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. AKP?LİLEŞEN CHP?NİN YENİ STRATEJİSİ, AMERİKANCI DURUŞ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

AKP?LİLEŞEN CHP?NİN YENİ STRATEJİSİ, AMERİKANCI DURUŞ

A+A-
Cumhuriyet Halk Partisi'nin, örgütlenme ve örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, “Taraf” Gazetesi'nden Neşe Düzel'e verdiği röportajında, Kılıçdaroğlu ile başlayan “Yeni CHP” sürecinin Mustafa Kemal'in partisini nasıl AKP'li bir çizgiye doğru sürüklediğini açık açık itiraf ediyordu.

Oslo'da AKP-PKK müzakerelerine sıcak bakan, irtica tehdit olmaktan çıkmıştır diyen Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2 numaralı adamı kürt kimliğiyle ilgili BDP çizgisinde yapmış olduğu açıklamalara ilaveten yine Neşe Düzel'in “ okullarda çocuklara okutulan ve Türk kökenli olmayanları bile Türk kimliğiyle övünmeye zorlayan andın kaldırılmasınıda kabul ediyorsunuz bu durumda öylemi?” Sorusuna ise; “Bu konu, bir ulus-devlet yaratma anlayışından gelen kimi uygulamalarımız bizim. Günü geldiğinde bütün bunlar tartışmaya açılır. Zaten demokrasi ve özgürlüklerin geliştirilmesi de bu konuların rahatlıkla tartışılması demektir” diyerek benzer cümlelerini tekrarlıyor.

Görünüş o ki, AKP'li Hüseyin Çelik'ten sonra çam devirme yarışının 2.sini CHP'li Nihat Matkap başarmış.  Elbette Ulus devleti tartışmaya açanlar Atatürk'ün ilkeleriyle de kavgalı olacaklardır.

“Ne olursa olsun iktidar” parolasıyla ve büyük adam pozlarıyla CHP'ye baş olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'yi dönüştürme projesinin kendisine okyanus ötesinden dikte ettirildiği artık ortada.

“Yeni CHP” çizgisini Fettullahçıların, Bölücülerin, 2. Cumhuriyetçilerin, Soros beslemesi liboş solcuların ve TESEV artıklarının katkısıyla oluşturan Kılıçdaroğlu'nun kendine ait bir düşüncesi yok.

Hal böyle olunca, hedefi olmayan CHP strateji üretemiyor. Dersim'den Sabahattin Ali tartışmalarına varıncaya kadar kendisiyle çelişen, ancak AKP-BDP çizgisiyle barışık gayri milli bloğa öykümekten öte bir çıkış yolu bulamıyor.

İzlenen bu yol CHP içinde derin kırılmaların ve bir yol ayrımının habercisi, CHP'li seçmenleri dahi tedirgin eden bu yöntemin “Altı Ok”un içini boşaltan ve Kemalizmin gölgesinden rahatsız olan parti içi bir karşı Devrim sürecini tetiklediği muhakkak.

“Gençliğe Hitabe”nin üzerinden kimliksiz ve ruhsuz bir ılımlı İslam rejiminin mesajlarını veren Hüseyin Çelik benzeri bir eylemin bu kez CHP'den “Öğrenci Andı”na yöneltilmiş olması, emperyalist bir proje olan “Arap Baharı”na Nihat Matkap'ın ağzından CHP'nin Amerikancı duruşu ve onayı şaşırtıcı oldu.

Takke düştü,kel görünüverdi. CHP'den hiç bir şey olmayacağıda ortaya çıktı.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.