1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AK PARTİDE KÜRT ADAY KİM
AK PARTİDE KÜRT ADAY KİM

AK PARTİDE KÜRT ADAY KİM

Salı günü partilerin gösterecekleri adaylar belli oluyor. Haliyle gözler özellikle 4 partinin göstereceği adaylarda ve sıralamalarda. AK Partide gizli bir...

A+A-

Salı günü partilerin gösterecekleri adaylar belli oluyor. Haliyle gözler özellikle 4 partinin göstereceği adaylarda ve sıralamalarda. AK Partide gizli bir çekişmenin olduğu aşikar. Mehmet Şimşek konusu günlerdir konuşuluyor. Eğer gerçekleşirse, o zaman ilk 2 sırayı Şimşek ve Abdülhamid Gül alacak. Geriye mevcut milletvekilleri kalacak. İşte galiba dananın kuyruğu da burada kopacak. Şu bir gerçek ki, Fatma Şahin sıralamada etkili olmak istiyor. Bunun için de tercih ettiği adayların sıralamasının istediği biçimde sonuçlanması için bastırıyor. Eğer Fatma Şahinin istedikleri gerçekleşirse, mevcut milletvekillerinden bazılarının özellikle ilk 6 içinde olmayacağını peşinen söylemeliyim.. 

STKların görüşünü alan, ancak bununla yetinmeyip halk anketi yapan AK Partide 12 kişilik listede Kürt adayın yanısıra, iki bayan olacağı kesin. Bunlardan birisinin Derya Bakbak olacağı iddia ediliyor . Diğer isim olarak da Emel Topcu adı geçiyor ve bastıran kesimin İstanbul AK Parti teşkilatı olduğu söyleniyor. Ama Eyüp Özkeçeci ve Fatma Şahinin Derya hanım sonrası ikinci tercihi Tuğba Boynuyoğun.. Biliyorsunuz Bu hanımefendi için Eyüp beyin akrabası deniliyor ve listeye konulması için yoğun bir  çaba sarfediliyor.. Kürt aday olarak ise, eğer Mehmet Şimşek olmazsa, mutlaka ilk 8 içerisine Kürt aday konulacak, işte o isim kim, bu da yarın belli olacak..

MİLLETVEKİLLERİNİN DURUMU

Şamil Tayyar eğer büyük bir sürpriz olmazsa devam edecek. Derya Bakbak, Nejat Koçer ve Ali Şahin de öyle gözüküyor. Geriye Halil Mazıcıoğlu ve Mehmet Erdoğan kalıyor. Eğer hepsi için devam denilecekse, Mehmet Şimşek ve Abdülhamid Gül ile birlikte ilk 8 sıralama dolmuş olacak. Gerisi 8 sonrası için hesaplanacak. Ama Şimşek olmadığı takdirde Kürt adayın ilk sıralara konulma ihtimali büyük, orasını unutmamak lazım.. O zaman da listede geriye doğru bir kayma olacak..

Zaten liste bu şekilde olur ise, AK Partide ciddi bir deprem olacağını peşinen söylemeliyim.. Tersi olduğunda, yani bazı milletvekilleri çizik yediğinde o zaman bazı yeni isimlerin ilk 6 sıralarda yer almasına kesin gözle bakılıyor.. Yalnız şunu ifade etmem gerekiyor, AK Partide Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki tercih isimleri değişiyor.. İşte sıkıntı burada olacak ve son noktayı kim koyacak bekleyip göreceğiz.. Çok değil yarın akşam herşey netleşecek ve hep birlikte gelişmeyi değerlendireceğiz..

CHPDE MEHMET ŞEKER EN FAVORİ İSİM

Görünen o ki, CHPde Mehmet Şekerin tekrar devam edeceğine kesin gözle bakılıyor. Diğerleri için ne olur bilemem ama Ali Serindağ ya listeye girecek, ya da partide başka şekilde değerlendirmeye alınacak. Yeni aday adaylarından bir tanesinin kadın olmasına özen gösteriliyor. Alevi olması daha avantajlı kılacak bu bayan adayının.. Genel Merkezde benimle yapılan telefon görüşmesinden çıkardığım sonuç bu.. Kadın aday ilk 3 de mutlaka olacak.. Ve CHPde kesinlikle eski isimler olmayacak. Öyle bir kararlılık hissettim.. Kemal Kılıçdaroğlunun ilk 2 sıralaması ve 3e koyacağı isim, partinin hareketlenmesini sağlayacağı gibi, 3ü çıkartmasına neden olabilecek..Ayrıca 12 kişilik listede kesinlikle bir Kürt adayın konulacağını belirtmeliyim.. En iyisi bekleyip görelim derim..

MHPDE İLK SIRA ÖNEMLİ

Semih Yalçından genel Başkan Devlet Bahçelinin vazgeçmesi çok zor.. İkinci sıraya kim olacak asıl tartışma burada başlıyor.. Ümit Özdağ adı geçiyor ve bu isim heyecan yaratıyor MHPde.. Ama bakalım Devlet Bahçeli nasıl bir tercih yapacak görelim.. Söyleyeceğim tek şey, bu partide son yıllarda yaşanmayan bir heyecan ve sahiplenme görünüyor.. Gaziantepten 2 çıkarmasına da kesin gözle bakılır hale geldi..

HDP CELAL DOĞANI MECLİSE GÖNDERİR

Barajı geçeceğine mutlak gözüyle baktığım HDPde Celal Doğanın 1. Sırada olduğu kesinleşmiş gibi. Tabii bu partide 2. ve 3. sırada kimler olacak onu görmek lazım.. HDPnin Celal Doğan ile birlikte Gaziantepteki Kürt oylarının önemli kısmını alma ihtimali güçlü gözüküyor. CHPden de mutlaka bazı kesimler kayacak HDPye.. Ama sanırım AK Partiden daha fazla olacak gibi geliyor.. Bunu birde AK Partinin sıralamasındaki isimlere bakarak değerlendirmek gerekir..O zaman daha rahat konuşabileceğiz..

KONGRE MERKEZİNE ALKIŞ

Sayın Fatma Şahin bugün bir yıllık görev döneminde neler yaptığını kahvaltılı basın toplantısıyla anlatacak. Sağolsunlar davet ettiler ama bu kahvaltı yemek türü toplantılara prensip olarak katılmadığım için gelemeyeceğimi söyledim.. 

Bir yıl önce çok önemli vaatlerde bulunan Sayın Şahinin bunlardan hangisini gerçekleştirdiğini bugün öğreneceğiz. Geçen hafta Fatma Şahini değerlendirirken ilk etapta aklıma gelenleri yazmıştım. Daha sonra Gaziantepte yapılacak Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi için TÜRSAB ile protokol imzalandığını öğrendik. Bu çok sevindiğim bir gelişme oldu.. Bu arada AK Parti aday adaylarından Sayın Hakan Tanrıöver arayarak, Gaziantep Arkeoloji Enstitüsünün kurulmasında Fatma Şahinin etkili rol oynadığını söyledi. Bundan da mutlu olduğumu söylemeliyim.. Çünkü Gaziantepe yapılacak doğru hizmetlerin yanındayız, destekçisiyiz.. 

Elbette Sayın Şahinin 1 yıllık dönem içerisinde yaptıkları daha birçok hizmet vardır. Ama bu hizmetleri arasında kentin tümünü kapsayacak projeler öne çıkacaktır. Örneğin bir Kamil Ocak stadının yeri nasıl ki, Fatma Şahinin vaadini yerine getiremeyeceği bir proje olmuş ise, bir Abdülkadir Aksu bulvarındaki başarısı alkış toplamıştır. Aynı alkışı Kongre merkezi için de yapıyorum tabii..

FATMA ŞAHİNİN BASINI DEĞİL GAZİANTEPİN BASINI OLMALI

Gelelim Fatma Şahini ilgilendiren, biraz da bağlayan bir önemli mevzuya..Sayın Şahin umarım bugünkü toplantıda, 1 yıl önce Grand oteldeki ilk basın toplantısındaki gibi gazetecileri tekrar dizayn etme teşebbüsünde bulunmaz.. Belki unutanlar olmuştur, Sayın Şahin O toplantıda, en büyük hatayı yapmış ve Gaziantep basınını, gazeteciler cemiyetiyle hizaya sokmaya çalışmış ayrıca “muhatabımız gazeteciler cemiyetidir” demişti.. 

Hemde gazetecilerin kongresinde gazeteci dövdürenleri, dahası gazeteciye yani meslektaşına saldıranları bünyesine alarak çalıştıran ve onlara tetikçilik yaptırarak, küfür ettiren bir anlayışı muhatap aldığını söylemişti.. Böyle diyerek ne kadar büyük bir hata yaptığını anlamış ise, Sayın Şahine elbette sözümüz olamaz.. Ama aradan geçen 1 senede Gaziantepte gazetecilerin birbirine düşmesine yol açan zihniyeti hala destekliyor görünmek veya gösterilmek, buna karşın sessiz kalması, Fatma Şahinin demokratik söylemlerine ters düşmektedir..

İşin rant sağlama, Bilbord desteği iddiaları bir kenara, böyle devam ettiği sürece, inanılırlığı konusunda soru işaretleri kafalarda yer edecektir.. Ve bizde gazete olarak Sayın Şahinin bu yanlışlığını düzelttiğini görmedikçe, ara sıra uyarılarımızı yapmayı sürdürecek, bunun yanısıra gazete köşelerinde bizlere küfür ve hakaret edenlere de gereken cevapları verecek, icabında tüm pisliklerini ortaya dökeceğiz.. Bu konuda ne kadar kararlı olduğumuz geçmişimizle belgelidir.. Sözün özü; Gaziantep medyasında üç beş çapulcu büyükşehir belediye başkanından destek aldığı görüntüsü vererek meydanı boş bulup istediğine küfür, istediğine baskı uygulayacaksa, bundan tek zarar görecek kişi Fatma Şahin olacaktır.. Umarım bugünkü basın toplantısında 1 yıl önceki hatasını düzeltecek sözler sarfeder ve kendi adını ve makamının gücünü kullananların oyunlarını bozar.. Bu şehirde Fatma Şahinin muhatap aldığı Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanının sahibi olduğu gazete eğer belediye başkanının kendine verdiği desteği suistimal eder gerek haberlerinde gereksede köşe yazarlarında basın ahlakının dışına çıkarsa bunda cesareti büyükşehir belediye başkanından bulduğu algısı oluşur.

 

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.