Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ülkemizde ilk kez kadın belediye başkanlarına vermeye karar verdiği ve bu yönde yapılan araştırmada, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bu ödüle layık görüldü. İyi, dürüst, doğru ve güzel insan anlamına gelen Fair Play ödülünü alan Şahin, duygu dolu mesajlar verdi ve ”Anne gözüyle bakmalıyız bu dünyaya. Eğer Aylan bebeğe benim bebeğim diye baksaydık başka bebekler ölmezdi. Kendi bebeklerimiz için ne istiyorsak dünyanın bütün bebekleri için mücadele etseydik Gazze'de 15 bin bebek canlı yayında öldürülmezdi. Bebeklerin öldürüldüğü bir dünyada hiçbirimiz masum değiliz” dedi.

PANORAMA KAHRAMANLIK MÜZESİNDE TÖREN DÜZENLENDİ

1'inci Fair Play Anneleri Projesi Paneli, 25 Aralık Kahramanlık Panoraması ve Müzesi'nde gerçekleşti. Gaziantep'te örnek bir liderlik sergileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye'nin ilk "Fair Play Annesi" ünvanına layık görüldü. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar, Şahin'e ödülün komite tarafından oy birliğiyle verildiğini söyledi. Fair Play'i en iyi annelerin anlatabileceğini aktaran Arıpınar, “ İstatistikleri inceledik. Son yerel seçimlerde kazanan belediye başkanlarının içerisinde bir belediye başkanımız Fatma Şahin Gaziantep'in alkışlarla gelen belediye başkanı. Üç seçimi de kazanmış. Yani halk kendisine üç sefer evet demiş. Onun için getirdik Fatma Şahin hanımefendiyi aday olarak düşündük ve ittifakla oy verdik. Böylelikle Türkiye'nin ilk Fair Play Annesi oldu.” dedi. 

GAZİANTEP’İN YERİ BAŞKA

Arıpınar, Gaziantep'in Türkiye'nin kutlu toprakları olduğunu dile getirdi. Arıpınar, “Türkiye'de Gaziantep'in yeri başkadır. Bugün burada bulunmamızın ayrı bir önemi var. Sizlere Fair Play'i anlatmak istiyorum. Bu kavramın Türkçedeki manası insanlıktır. Fair Play, Allah'ın, vicdanının sesini duymaktır. Onun için bu kavramı ülkemizde canlandırmak için yola koyulduk. Hepimiz bu proje için gönüllüyüz. Fair Play Anneleri, dünyada ilk defa hazırlanan bir projedir. Projenin ilk adımı için Gaziantep'i seçtik. Buradaki katılımcılarımız, Türkiye'nin ilk Fair Play Anneleri ünvanını alacak. Tabi, Başkanımız Fatma Şahin'in ilk olma özelliği dolayısıyla ödülünü de bu program vesilesiyle takdim edeceğiz” diye konuştu.

ŞAHİN:DÜNYAYA ANNE GÖZÜYLE BAKMALIYIZ

Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin de söz konusu ödül için TMOK üyelerine desteklerinden dolayı teşekkür etti. Dünyanın her yerinde anne şefkatinin aynı olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi:”Bu coğrafya acıların coğrafyasıdır. Eğer Aylan bebeğe benim bebeğim diye baksaydık başka bebekler ölmezdi. Kendi bebeklerimiz için ne istiyorsak dünyanın bütün bebekleri için mücadele etseydik Gazze'de 15 bin bebek canlı yayında öldürülmezdi. Bebeklerin öldürüldüğü bir dünyada hiçbirimiz masum değiliz. Anne gözüyle bakmalıyız bu dünyaya. Bu gözle bakınca ben iki evladım için ne istiyorsam bu memleketteki bütün çocuklar için aynı şeyi istiyorum."


ÇOCUKLARIMZA MERHAMETİ, VİCDANI ÖĞRETMELİYİZ

Şahin, gönüllülük esaslı çalışma anlayışının önemine vurgu yaparak şöyle devam etti:“İnsan yetiştirmek kolay değil. Merhameti ve vicdanı öğreterek insanı yaşama hazırlamalıyız. O yüzden kendi gönüllülük esasıyla çalışan komiteye partiler üstü bir duruşla Gaziantep’in annelerini Fair Play annesi olarak seçtiği için teşekkür ediyorum. Bu şehrin çocuklarını bir anne olarak çok önemsiyorum. GASMEK’ler açtık. Anneye Süt Bebeğe Can, Hoş Geldin Minik Hemşerim, mahalle kreşleri projelerini devreye koyduk. Eğitim için 7 yaşın çok geç olduğunu söylüyor bilim dünyası. 6 yaş için altın çağ diyor. Merhameti, vicdanı daha sonraki yaşlarda çocuklarımıza öğretmek çok zor. O yüzden okul öncesine çok büyük gayret gösterdik. Gaziantep, doğumdan ölüme eğitim seferberliğinde her konuda ilk 10’da olması gerekiyor dedik. Hamdolsun çalışınca her şey oluyor. Bu yapılan çalışmaların bu gibi platformlarda görünmesi bizim için çok kıymetli” 

DEPREM SÜRECİNİ ANLATTI

Şahin, 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem süreci hakkında da konuştu. Şahin, “Deprem sonrasında afetten en çok etkilenen Nurdağı’na yetişen ilk araç bizimdi. Yeni yolda üç metre büyüklüğünde yarıklar oluşmuştu. Nurdağı, Hatay’ın ve Kahramanmaraş’ın beslenme damarı. Eğer bu ilçemizi hızlıca hareket ederek açmasaydık, daha fazla çocuk, daha fazla anne enkaz altında belki de yaşamını yitirecekti. Deprem sürecinde sabahlara kadar battaniyeler dağıtıp depremzedelerin ihtiyaçlarına bir nebze de olsa cevap verme çabası içinde olduk. Eksi 5 derecede insanlarımız üşüyorlardı. O süreçte Cumhurbaşkanımızla konuştuk. Devletin bütün ağırlığını, babalığını bu bölgelerimizde gösterdik” diye konuştu.

Kurtlanmış kayısı Migros'un imajını çizdi Kurtlanmış kayısı Migros'un imajını çizdi

Panel öncesi fuaye alanında 11. Dünya Fair Play Karikatür, 1. ve 2. Dünya Fair Play Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserler için hazırlanmış sergilerin açılışı da yapıldı. Kurdele kesim töreni sonrası katılımcılar sergileri gezerek, bilgi aldı.


 

Editör: Ebru Kont