Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YİNE Mİ KANDIRILDIK

A+A-

Kandırılma kelimesi belki ağır kaçıyor ama durumu öğrenince inanın başka söyleyecek söz kalmıyor.. Konumuz Gaziantep Havalimanına uçakların sisli ve kapalı havalarda uçakların inebilmesi için, ILS cihazının CAT II seviyesine yükseltilmesi yolunda başlatılan hareket. 1 Ocak 2020 günü DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin’in, Gaziantep’e 2020 yılının ilk müjdesini vermesi ve Gaziantep Havalimanı’ndaki ILS, CAT II’ye çıkarılacak” demesi.. Yeni sistemin, uçakların görüşün düştüğü meteorolojik durumlarda havalimanına emniyetle yaklaşmasına imkan sunacağının açıklanması.. Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleri sonucunda Gaziantep Havalimanı’na kurulacak yeni ILS sayesinde uçaklar, daha rahat ve daha güvenle alçalabileceğinin dile getirilmesi. Sayın Fatma Şahin’in bu sözlere güvenip kamuoyuna duyuru yapması, Vali Davut Gül’ün de aynı şekilde konuşmaları..

NEREDEYSE MEVCUT CİHAZDAN OLACAKTIK

Peki ne oldu şimdi.. Sıfıra sıfır elde var sıfır.. CAT II derken az kalsın eldeki CAT I den olunacaktı. Neyse ki, 5-6 bin dolara mal olduğu iddia edilen girişimlerden sonra ILS cihazımızı kaybetmedik.. Buna da şükür.. Biliyorsunuz geçen hafta ucundan kıyısından yazmış ve en sonunda “Yalnız bu arada 3 parçadan oluşan ILS cihazımızın birisinin devre dışı kalması ve notam yemesi, özellikle THY uçaklarının en küçük sis veya kötü havada şehrimize inmeyeceğini gösteriyor.. Dua edelim de yeni bir cihaz sorunu filan çıkmasın, biran önce CAT II hayata geçsin, çilemiz bitsin.. Ben yine de Sayın Davut Gül ile Fatma Şahin’e bu işi takip konusunda uyarımı yapayım..” demiştim.. Maalesef yine haklı çıktım.. Bilindiği gibi  DHMİ’nin hazırladığı raporda, “ Gaziantep Havalimanı yaklaşma kategorisi CAT II’ye yükseltilecek. Havalimanında yapılan teknik inceleme neticesinde hizmet veren mevcut ILS‘nin CAT II standartlarına haiz olduğu onaylandı. ILS cihazının CAT II ayarlarının yapılarak gerçekleştirilecek uçuş kontrol testi sonucunda, CAT II usulüne geçilecek.”denilmişti.. Hatta, “Gaziantep Havalimanı Başmüdürlüğünce bu hafta sonuna kadar tamamlanması planlanan arazi uygunlaştırma çalışmalarının ardından uçuş kontrol testi yapılarak olumlu sonuç alınması akabinde CAT II ilan edilecek. CAT II usulü uygulayacak hava araçlarının piste nazaran 100 fit alçalabilmeleri mümkün olabilecek.”diyerek verilen bilgiye bu ayrıntı eklenmişti.

ŞİMDİ TEKRAR ESKİYE DÖNDÜK

Bu işte bizi kandırdıkları yetmiyormuş gibi sanırım genel müdürü de kandırdılar.. Zaten aslında bir şey daha öğrendim, DHMİ 2019 yılında Eylül ayında bu ILS ve CAT II meselesi için Gaziantep müdürlüğüne yetki vermiş.. Ama arkadaşlar hiç oralı olmamış.. Ne zaman ki GTO Başkanı Tuncay Yıldırım çıktı ve “Yeter”dedi, yerel basında haberler çıktı, o zaman harekete geçildi. Ne varki mevcut havalimanı yetkilileri herşeyi yüzlerine gözlerine bulaştırdı.. Başaramadılar bu işi.. Notam bile yedirdiler.. Ankara’dan gelen ekip uçuş kontrol testi yaptı ve CAT II olmaz diyerek geri döndü..Tabi gelişi gidişi dünyanın parası..Demem o ki, şimdi tekrar eskiye döndük sevgili okurlar.. Yani mevcut ILS ile idare edeceğiz.. Artık sonradan ne yapılır bilemem. Siz havalar kötü olmaya başladığında hava durumunu sıkı takip edip ona göre bilet alın derim.. Bu arada Sayın Vali Davut Gül ile Fatma Şahin başkanımıza da şu Gaziantep Havalimanı (aslında liman filan değil de mecburen öyle demek zorundayım) idaresine ciddi manada göz atmasını öneririm.. Biz yazmaktan yorulduk çünkü.. Haa bu arada son notumu ekleyeyim; 2019 yılı Gaziantep’ten toplam yolcu sayıları belli olmuş. Gaziantep'i seferlerde ayakta tutan dış hatlar olmuş .Dış hat yolcusu 296 bin 178'den 368 bin 354'e çıkmış ve %24’lük artış sağlanmış.  İç hatlarda ise Bir yıl öncesi 2.340.849  yolcu sayısı 2019 da 2.176.590’a düşerek %7 kayba uğramış..

AK PARTİDE ERUSLU FAKTÖRÜ

Gaziantep için AK Parti’de Ökkeş Eruslu’nun yeri her zaman farklı olmuştur. İl başkanlığı yaptığı dönemlerde partide sorun hemen hemen yok gibidir.. Olmuş olsa bile, tecrübesiyle üstesinden gelmiştir. Bozulmayan hangi AK Partiliye sorsanız, Ökkeş Eruslu dönemini öve öve bitiremez.. Şimdilerde partideki kargaşa, gizli isyanlar, seviyelerin yerlerde gezinmesi, gerçek AK Partilileri üzdüğü kadar Eruslu’yu da üzüyor tabii.. Herhalde AK Parti tarihinde Eyüp Özkeçeci başkanlığı dönemi kadar şikayetin olduğu bir döneme rastlanmamıştır.. Genel merkez de, Gaziantep’ten gelen bu bilgilerden rahatsızdır.. Eyüp başkanın toparlayıcı olma konusundaki dar çerçevesi, partideki küskünlerin sorun ve gözlemlerini değerlendirme yönündeki tembelliği, kendisine destek verenleri de sıkıntıya sokmuştur. Buna yerel basındaki rahatsızlığı da ekleyecek olursak, partideki huzursuzluğun her geçen büyüdüğünü rahatlıkla söylemeliyim. İşte bu ortamda gözler Ökkeş Eruslu’ya çevrildi.. Nitekim Ankara’dan gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir’in Gaziantep’teki sorunları dinlemek için Ökkeş Eruslu ile 1 saate yakın gizli bir görüşme yaptığını öğrendim.. Bu demektir ki, Gaziantep’te Eruslu’nun kendisi için değil ama, işaret edeceği bir ismin il başkanlığına aday  gösterilme ihtimali yüksektir..

CELAL DOĞAN TESİSLERİ NE OLACAK ?

Sporda ve şehir olarak odaklandığımız futbolda işler nasıl gidiyor derseniz, çok iyimser olduğumu söyleyemem.. Gaziantepspor bu zamana kadar uzatmaları oynamıştı.. Çok şükür bitirdiler.. Şimdi herkesin kafasında “Celal Doğan tesisi ne olacak” sorusu var.. İcradan satışı konusunda bilgi aldım ama henüz doğrultamadım.. O arsadan Gaziantepspor’un küçük bir hissesi olduğunu biliyorum.. Ama sonra ne olacağını bilmiyorum.. Satış olursa yeri kim alacak ? Arsa belediyeye mi kalacak yoksa şahıslara mı ? Bu soruların mutlaka bir cevabı olması gerek..

GAZİANTEP FK’DA SORUNLAR ÇIKABİLİR

Gaziantep FK’ya dönecek olursak, can sıkıcı duyumlar alıyorum.. İlk yarıda toplanan 24 puan kimseyi rehavete sokmasın bir kere.. Bu işler belli olmaz çünkü.. Kulübün yönetim biçimini nedense çok beğenmiyorum.. Teknik direktör Sumudica deli dolu ama bazen çok harbi konuşuyor.. Hak veriyorum adama.. Şimdi yeni bir sıkıntı olabilir.. O da Galatasaray’dan Fatih Terim’in tavsiyesiyle getirilerek sportif direktör yapılan Fatih İbradi meselesinin ilerleyen günlerde teknik heyette sıkıntı yaratabileceği.. Ayhan Akman ile geçinemeyen Sumudica’nın Fatih İbradi ile uyum sağlayacağını sanmıyorum.. Mevcut yönetim ve başkanın bu krizi yönetebileceğini sanmadığımı belirtmeliyim..

YİNE SÖYLÜYORUM TOPLANAN PARALAR DOĞRU HARCANSIN

Şu gerçeği kabul etmeliyiz ki, Başkan Mehmet Büyükekşi ekonomi ve özellikle ihracattan iyi anlayan birisi, spor konusunu ise çevresine bırakmış. Güya profesyonel bakıyor işe, ama kulüp yapısı düşünce ve uygulamalar açısından amatör olunca, profesyonellik hayata geçirilemez, sanırım bunu kavrayamıyor.. Vali Davut Gül’ün inanılmaz desteği ve buna son olarak ekonomik yönlü hamlesiyle iş dünyasının katkısını sağlaması gerçekten takdir edilecek cinsten.. Ama bu paranın kullanılması çok önemli.. Sanki har vurup harman savrulacak gibi sezinliyorum.. Özellikle transferlerde.. Umarım yanılırım..

UMARIM BU İDDİALAR YALANLANIR

Bir şey daha var söyleyeceğim.. Yapılan iddialara dayanarak dile getiriyorum, Keşke Sayın Mehmet Büyükekşi, para karşılığında dağıtılan formaları kendi firmasına yaptırmasaydı. Veya yaptırıyorsa, bunu ücret karşılığı yapmasaydı.. Nihayetinde kulübün başkanı.. Ticarette belki normal görülebilir ama sporda ve siyasette bu işler sıkıntı yaratır. Edindiğim bilgiye göre her forma 35 TL’ye yapılmış..Yapan firma da Başkanın firması.. Ve iddiaya göre bu formaların parası da başkanın fabrikasına ödenecek.. Formalara baktım kalite olarak düşük.. Keşke Vali bey, Gaziantep’te forma üreten onlarca firmayla buluşup onlardan teklif alsaydı ve eşit şekilde dağıtımını yapsaydı.. Bunun kulüp başkanının fabrikasında yapıldığı iddiası spor kamuoyunda rahatsızlık yaratmış.. Yanlış ise eğer bu bilgiler lütfen açıklama yapılsın. Doğru ise, o zaman Sayın Büyükekşi kulübe sattığı forma ücretlerini Gaziantep FK’ya bağışlasın.. Konuştuğum birçok sanayici bu konu üzerinden dert yanarken “ya formaya bile gerek yok, madem Vali bey bizden destek istedi biz forma almadan yine o parayı verirdik” diye konuşuyor..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum