1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yılda 700 kişi 'kaza kurşunu'na kurban gidiyor
Yılda 700 kişi 'kaza kurşunu'na kurban gidiyor

Yılda 700 kişi 'kaza kurşunu'na kurban gidiyor

Kültür olarak benimsenen ateşli silahın yanlızca öldürdüğü, hiç kimsenin törenleri kan gölüne çevirmeye hakkı olmadığı belirtildi. Umut Vakfı...

A+A-

Kültür olarak benimsenen ateşli silahın yanlızca öldürdüğü, hiç kimsenin törenleri kan gölüne çevirmeye hakkı olmadığı belirtildi. Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, meskun mahalde silahla havaya ateş edilmesi nedeniyle yılda ortalama 700 kişinin ''kaza kurşunu'' ile öldüğünü söyledi.

Dedeman, havaya ateş ederek kutlama yapmanın geleneksel kültürün bir parçası olarak ifade edildiğini belirtti. Düğün ve maç sonrasında silahla kutlama yapmanın, sonuçta bir insanın canına mal olabileceği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda anlaşılabilir bir şey olmadığını ifade eden Dedeman,"Silahla ilgili tüm yanlış toplumsal ön kabulleri besleyen, en önemli kültürel alanlardan bir tanesi düğünler, sünnet törenleri, nişan ve kına geceleridir. Mutluluğun, coşkunun silahlarla gösterildiği bu eğlence alanlarında, insan mutluluğu silahla taçlandırılamaz, ancak kanlandırılır. Meskun mahalde silahla havaya ateş edilmesi nedeniyle yılda ortalama 700 kişi 'kaza kurşunu' ile ölüyor. Yılda ortalama 3 bin kişi ise ateşli silahlarla hayatını kaybediyor" dedi.

İŞBİRLİĞİ GEREKİR

Dedeman, insanların kaza kurşunuyla ölmesinin önüne geçmek için öncelikle kısa ve uzun vadeli çözüm yolları belirlemek gerektiğini, bu konuda en önemli rollerden birinin kanun yapıcıya, siyasilere ve milletvekillerine düştüğünü belirtti. Ateşli Silahlar Kanunu ile ilgili yasa tekliflerini değerlendirmek üzere toplanan İçişleri Komisyonu'nun, düğün, nişan, kına gecesi, sünnet gibi törenlerde, ''koyacak yer bulamazlar'' gerekçesiyle ateşli silahların bulundurulmasına izin verdiğini bildiren Dedeman, "Oysa, kaza ile ölümler ve yaralamalar, en çok açık alanlardaki düğünlerde meydana geliyor. Törenlerde, kutlamalarda silah kullanma davranışı yok edilebilir, fakat bunun için yerel yönetimlerin, kaymakamlıkların, valiliklerin, kolluk güçlerinin işbirliği gerekir" diye konuştu.

SİLAH MERAKI OLMAYAN KUŞAKLAR YETİŞTİREBİLİRİZ

Dedeman, uzun vadede ise konuyla ilgili olarak ailelerin ve öğretmenlerin çok duyarlı olması gerektiğini belirtti. Eğitimin aileden başladığını ve okulda devam ettiğini belirten Dedeman, "Çocuklar bizleri örnek alır. Örneğin, erkek çocuğa silah almayarak, çocukları silah ve şiddet konusunda anlayabilecekleri bir dilde bilgilendirerek, uzlaşmazlıklarını kavga ve kaba güçle değil, konuşarak ve dinleyerek çözebileceklerini benimseterek silaha meraklı olmayan gelecek kuşaklar yetiştirebiliriz" dedi.

VATANDAŞLARI EĞİTMEK GEREKİR

Dedeman, yasaklamaları çözüm olarak gören bir zihniyeti kabullenmelerinin mümkün olmadığını, dolayısıyla yasaklamanın ancak daha fazla insanını ölümüne ve yaranmasına engel olacaksa kısa vadeli bir çözüm olarak düşünülebileceğini bildirdi. Silahlı kutlama kültürsüzlüğünü kınamak, bu konuda vatandaşları eğitmek gerektiğini vurgulayan Dedeman, "Toplumun ateşli silahların öldürdüğünü kavraması ve eğlencenin silahla olmayacağını benimsemesi lazım. Kanunlara, açık alanlardaki düğünlerde silah bulundurmayı yasaklayan ve bu yasağa uymayanların alacağı cezayı belirleyen bir maddenin konması şarttır. Çünkü ceza caydırıcı olacaktır. Suç ve ceza, toplumsal hayat içinde gerekli düzenin sağlanması için vardır ve insan içindir"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.