1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeşil enerji artık zorunluluk
Yeşil enerji artık zorunluluk

Yeşil enerji artık zorunluluk

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan, yeşil enerjinin artık bir tercih değil, zorunluluk haline geldiğini söyledi.

A+A-

“Yeni gelecekte sadece üretmek yetmiyor, çevreye duyarlı, toplumsal sorumlulara odaklı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir rekabet dönemi başladı. Gelecek hedeflerimizi revize etmemizi zorunlu kılıyor” diyen Arıkan, “ Sürdürülebilir tarım hedefi, sürdürülebilir akıllı ulaşım hedefi, Yeşil OSB ve Yeşil Endüstri Bölgesi hedefi, finansmanı gibi çalışmalar yürütülecektir. Yeşil dönüşüm için sağlanan yurtiçi, yurtdışı finansman desteklerinin de uyum sürecinde firmalarımız için fırsatlar sağlayacağına inanıyoruz. Yeşil fonları Ülkemize çekmemiz gerekiyor.  Buna göre, iyileştirme ve uyum çalışmaları yapılmadığı takdirde, karbon salınımı yüksek olan işletmeler ihracatta pazar kaybı yaşayabilir” dedi.

İklim değişikliliğinin önüne geçmek, ekonominin çevre ile uyumlu büyümesini sağlamak için Aralık 2019’da Avrupa Yeşil Mutabakatı stratejisini hayata geçiren AB,  tüm dünyada farkındalık süreci başlattıldığını belirten Arıkan, “Yeşil mutabakatla; çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması için karbon emisyonu ve diğer zararlı emisyonları en düşük seviyeye indirmeyi  hedefledi. 

2030’a kadar net sera gazı emisyonunu yüzde 55 azaltmayı, 2050’de de karbon nötr ilk kıta olmayı, net sera gazı emisyonunu sıfıra indirmeyi hedefliyor.  Bu mutakabatla birlikte; ilerleyen günlerde karbon salınımları ile ilgili olarak AB dışından Avrupa'ya ihracat yapan ülkelere "Sınırda Karbon Düzenlemesi" adıyla ilave maliyetlerin gelmesi söz konusu olabilecektir” dedi. 

3 YILLIK MALİ SÜREÇ

Arıkan, “Bu mali yaptırımlar; ihracatçıyı etkileyecek, yani ihraç ettikleri ürünler için karbon vergisi ödemek zorunda kalabilecekler; 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla 3 yıllık mali yükümlülük getirmeyen bir geçiş dönemi olarak belirlendi. Bu geçiş döneminde, ithalatçıların ithalat miktarları, emisyon değerleri ve v.b. bilgilerin raporlama işlemleri, sistem oluşturularak teknik altyapısı oluşturulacak.  1 Ocak 2026’dan itibaren hazır olan teknik altyapı ile AB ihracatta ilave vergi, ceza ve tam tahsisat gibi yaptırımlar devreye alınacak. Doğal olarak karbon ayak izi az olan ürün  avantajlı olacaktır, tercih edilecektir.  Yeşil Mutabakat’a göre AB, artık başka ülkelerle yapacağı ticaret anlaşmaları için aday ülkelerin Paris Anlaşması’nı “onaylama ve etkin bir şekilde uygulaması” ön şartını getiriyor’

STRATEJİLER OLUŞUYOR

“Ülkemizde, şehrimizde kamu kurum ve kuruluşları, sanayi odalarımız, ihracat yapan firmalar çalışmalara başlayarak, stratejilerini oluşturmaya başladılar. Dünyanın tamamında yeşil politikalar geliştirilirse ve uygulanırsa hedefe ulaşılabilir. Umuyoruz ki, sanayi şehrimiz ve Ülkemiz yeşil üretim stratejilerini en kısa zamanda hayata geçirerek, her konuda olduğu gibi bu konuda da öncülüğünü kanıtlayacaktır. Elektrik Mühendisleri Odası olarak her zaman olduğu gibi, zaten alanımız olan bu konuda çalışmalarımızı sürdürmeye ve katkı sunmaya devam edeceğiz. “ HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.