Mülteci sorununun şehir yaşamını her açıdan olumsuz etkilediğini ve bu duruma bir son verilmesi gerektiğini belirten Meriç, mültecilerin iş yeri açma ve vergi ödeme konularında mevcut düzenlemeleri ihlal ettiklerini, bu durumun yerel esnaf arasında haksız rekabete yol açtığını vurguladı. 

ENDİŞELERDE HAKLILAR

Gaziantep'te yerel esnaf ve vatandaşlarımız endişelerinde sonuna kadar haklı olduğunu söyleyen Meriç, “Mültecilerin varlığı şehrimizdeki kiralardan trafiğe ,esnaftan alışverişe kadar her alanı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Suriyeli çoğu esnaf iş yeri açma belgesi, ruhsat gibi izinler alma gereği duymadıkları ve vergi ödemediklerinden haksız rekabet yaratmaya devam etmekle birlikte, toplumda gerginliğin oluşmasına neden oluyorlar. Gaziantep'te yerel esnaf ve vatandaşlarımız endişelerinde sonuna kadar haklılar. Esnafımız yerel ekonominin ve sosyal dengelerin korunmasını istiyor. Suriyeli göçmenlerle ilgili yaşanan sorunlara kalıcı ve adil çözümler bulunmasını istiyor.” dedi. 

BUNLAR MÜLTECİ DEĞİL

Meriç, “Gaziantep, Adana, Mersin, Kilis gibi bir çok şehir artık köy havasına bürünüp sorunları daha da arttı. Bir diğer tarafta ise Afganlar. Yanlarında çocuk yok, kadın yok! Bu adamların burada olması Gaziantep ve ülkemiz için hayra alamet değil. Çünkü bunlar mülteci değil! Suriye’de artık bir savaşın olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Suriye Devlet Başkanı Esad bu konuda bir açıklama yapmış, geri dönmeleri halinde kolaylık sağlayacağını belirtmişti. Buna rağmen bu şehirde kalmaya ve daha fazla kök salmaya devam ediyorlar. Ama bayramlarda ziyarete gidip geri gelmesini çok iyi biliyorlar! Böyle bir mültecilik olur mu? “ ifadelerine yer verdi. 

AKP İLE CHP'NİN ÇAKIŞAN ZAAFI AKP İLE CHP'NİN ÇAKIŞAN ZAAFI

BU İŞE DUR DEMENİN ZAMANI GELDİ

Yabancıların tekrar ülkelerine dönmeleri için gereken tedbirlerin alınmasını söyleyen Meriç, “Bizim hastanemizden, okulumuzdan, otobüsümüzden, suyumuzdan, toprağımızdan faydalan, ne tek kuruş vergi ver, ne de millette tek kuruşluk faydan olsun, üstüne üstlük sonradan geldiğin bir ülkede ben kendi esnafımdan alışverişi yaparım de! Artık bu işe dur demenin zamanı geldi geçiyor. Bu sorun partiler üzeri bir hal almış olmakla birlikte, Suriyeliler başta olmak üzere yabancıların tekrar ülkelerine dönemlerini sağlamak için gereken tedbirler ivedi şekilde alınmalıdır” dedi.
 

Editör: Ebru Kont