1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni kanun düzenlemesi sigortacıları memnun etti
Yeni kanun düzenlemesi sigortacıları memnun etti

Yeni kanun düzenlemesi sigortacıları memnun etti

SİGORTA acenteleri düzenlenen bir toplantıyla bilgilendirildi. Tüm Sigorta Acenteleri Federasyonu Başkanı Levent Ergun Sigortacılık Kanunu'nun 1973'ten bu...

A+A-

SİGORTA acenteleri düzenlenen bir toplantıyla bilgilendirildi. Tüm Sigorta Acenteleri Federasyonu Başkanı Levent Ergun Sigortacılık Kanunu'nun 1973'ten bu yana devam eden bir macera olduğunu ancak yeni düzenleme ile tüketicinin korunduğu kaydetti.

O günden bugüne kadar konuyla ilgili bir düzenleme yapılma imkânının bulunmadığını, acentenin poliçe kesmemesi, tahsilât yapmaması, birden fazla şirketle çalışmaması gibi pek çok düzenlemenin mesleği yok etme noktasına getirdiğini ifade eden Ergun, "TBMM'de ve bürokratlarla sürekli olarak bu konuda temaslarda bulunduk. Taslak çalışmaları sırasında pek çok düzenlemeyi yapmıştık. Acentenin mesleki tanımı, portföy hakkı, bankalarla ilgili sıkıntıları asgari düzeye indirecek olan pek çok düzenleme yapıldı. Yasada tüketiciyi koruyan çok önemli düzenlemeler var. Ancak bunların hepsi çerçeve düzenlemeleridir. Bundan sonra yönetmeliklerle işin devamını getirmek gerekiyor. Bu dönemde de aynı başarıyı gösterebilirsek geleceğimiz için iyi bir mesleğin zeminini hazırlamış oluruz. Yasanın hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

AYDINÇELEBİ: SIKI BİR HAZIRLIK YAPILDI

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Mustafa Aydınçelebi ise yasanın gerisinde çok ciddi bir mutfak çalışması yapıldığını ifade etti. Kanunla ilgili olarak sıkı bir hazırlık çalışması yapıldığını belirten Aydınçelebi, konuyu iyi dinlemek ve diğer komisyon üyelerine iyi anlatıp ikna etmek ve mevcut durumu koruma gayreti içinde olanları engelleme gayretlerinin de bu çalışmaların içinde yer aldığını ifade etti.

UZER: 20 DAKİKA MECLİSTEN GEÇTİ

AKP Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer de, yasanın muhalefet partisinin de verdiği destekle 20 dakika gibi kısa bir süre içinde TBMM'den geçtiğini bildirdi. Kanunun, Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin ve sektör temsilcilerinin meselelerine sahip çıkmalarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu belirten Uzer, ''Türkiye'de, yasalar böyle televizyonda gördüğünüz gibi 'kabul eden, etmeye' gibi çok kolay bir şekilde çıkmıyor. Bu yasa çıkarken sektörde, farklı alanlardaki düzenlemelere farklı bakış açıları oluyor ve menfaat çatışmaları yaşanıyor. Üzülerek söyleyeyim çok yasa da Türkiye'de lobisi güçlü olan kesimlerin istediği biçimde çıkıyor. Bu yasanın çıkması için çok olağanüstü bir çaba gösterildi. Özellikle sektördeki temsilcilerinin bu kanunun çıkarılması noktasında bana göre verdikleri mücadele ile destan yazdılar" diye konuştu.

PLAKET VERİLDİ

Toplantının ardından kanunun çıkmasında gösterdikleri gayretten dolayı toplantıya katılamayan AKP Gaziantep Milletvekili Fatma Şahi'in kardeşi Serpil Yıldırım'a ve Ahmet Uzer ile birlikte TÜSAF Başkanı Levent Ergu'a Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği tarafından 'Teşekkür' plaketi verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.