1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YAZIK EDİLDİ
YAZIK EDİLDİ

YAZIK EDİLDİ

Tarihi Gar Restorant bir VİP salonu uğruna yok ediliyor

A+A-

61 yıllık geçmişi olan GAR Restorant, VİP uğruna kapatıyor.  Devlet Demir Yolları tarafından VİP salonu için kapatılması planlanan Akınal Gar restorant için verilen mücadele sonuç vermedi. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü Akınal Gar Restorantı işleten Bülent Akınal’a 190 bin metrekarelik alanın 15 gün içinde boş şekilde teslim edilmesi konusunda yazı gönderdi. Yazıda “Kullanımınızda bulunan taşınmasın restorasyonu için 24.09.2021 tarihinde ihale yapılmış olun önümüzdeki günlerde Restorasyon işini alan yüklenici firmaya yer teslimi yapılacaktır” denildi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı eski başkanı Asım Güzelbey’in “VİP yolcu olarak ben hakkımdan feragat ediyorum” açıklaması, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım’ın ise “ GAR RESTAURANT Gaziantep’in hafızasıdır. Şehrin hafızasını da en iyi o şehirde yaşayanlar bilir” demesi Devlet Demir Yolları’nın 15 gün süre vermesinin önüne geçilemedi. 

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 61 yıllık  Akınal Gar Restorantı’nın tebligatı ve süren mahkeme aşaması sonuçlandı. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü, Gar Lokantasına boşaltın yazısını gönderdi. 

15 GÜN SÜRE VERDİ

Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü Bölge Müdürü Oğuz Saygılı ve Müdür Yardımcısı Mustafa Cengiz Savaş imzası ile  Bülent Akınal’a gönderdiği tebligatta “Gaziantep Gar binamızın 190 bin metrekarelik bölümünde lokanta işletmeciliği yapmaktasınız. Söz konusu alanın tahliye edilmesi için tarafınıza gerekli tebligatlar yapılmış olup, hakkınızda tahliye davası açılmıştır. Kullanımızda bulunan taşınmazın restorasyonu için 24.09.2021 tarihinde ihale yapılmış olup, önümüzdeki günlerde Restorasyon işini alan yüklenici firmaya yer teslimi yapılacaktır. Bu nedenle kiranızda bulunan 190 bin metrekarelik alanın yazımızın tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gün içinde taşınmazımızı tahliye ederek Gar Müdürlüğü’ne boş bir şekilde teslim etmenizi önemli rica ederiz” dedi. 

ÇOK ÜZGÜNLER

28 yıldan bu yana Akınal Gar Restorantı işleten Bülent Akınal ise gelişmeler karşısında oldukça üzgün. Geçtiğimiz Akınal , “Birdenbire 61 yıllık tarihi bir mekânı bitiriyorlar.” dedi. 

KÜLEKÇİ: 15 GÜN SÜRE VERDİLER

Büyükşehir Belediye meclis üyesi Beyhan Külekçi ise “Kapatıyorlar. Şehrin sesini dinlemiyorlar. Hafızanın silinmesine 15 gün süre veriyorlar !. Tarihi GAR RESTORAN GİTTİ !!! HEP BERABER SEYRETTİK” dedi. 

YILDIRIM UYARMIŞTI

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, gazetemizin haberi üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  İstasyon Gar restorandın kapatılmasının doğru olmadığını belirtmişti.  Tuncay Yıldırım, odanın üyelerinden olan Beyhan Külekçi'nin dile getirdiği Gar restorant konusuna sessiz kalmamış ve "Odamız üyesi Sayın Beyhan Külekçi'nin de ifade ettiği üzere GARRESTAURANT Gaziantep’in hafızasıdır. Şehrin hafızasını da en iyi o şehirde yaşayanlar bilir.  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDDY) Tarih ve gastronomi için simgesel bir mekan olan Gar restoran için aldığı kapatma kararını şehirde yaşayanlar ile birlikte bu açıdan yeniden ele almalıdır" demişti. 

GÜZELBEY HAKKINDAN FERAGAT ETMİŞTİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı eski başkanı Asım Güzelbey, 61yıllık geçmişi olan Gar lokantasının VİP salonu uğruna kapatılmasına tepki göstermişti. Güzelbey, “VİP yolcu olarak ben hakkımdan feragat ediyorum” demiş ve “Gaziantep’de mazisi 61 yıllık olan Gar Restorant’ın VİP salonu uğruna kapatılması, Gastronomi Şehrine yakışmaz. VİP yolcu olarak ben hakkımdan feragat ediyorum. Diğer VİP hakkına sahip arkadaşlara da, buradan çağrıda bulunuyorum. "VİP salon uğruna tarihi mekana gelin kıymayalım” mesajını vermişti. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum