1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıya gidecekler
Yargıya gidecekler

Yargıya gidecekler

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, SGK’nın yayınladığı tebliğ ve kararla 52 adet ilacın geri ödemeden çıkarılması toplum sağlığı adına yargıya taşıyacaklarını söyledi.

A+A-

Demirci, “Eşdeğer ilaçtaki makas daraltılarak, farkın yüzde 5’e düşürülmesi, sağlık harcaması içinde yüzde 17 olan hane halkı payı harcamasının artışı demektir. Toplum sağlığı adına bu tebliği yargıya taşıyacağız.Eşdeğer ilaçtaki makas daraltılırsa hastaların ödemek zorunda kaldıkları ilaç fiyat farkı bedeli artarken fiyat farkı çıkan ilaç sayısı da artacaktır” dedi. 

RESMİ GAZETEDE YAYINLADI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığının "Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ile "Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı", Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandığını belirten Demirci, “ SGK Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) eki "Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi"nde kayıtlı 52 ilaç geri ödeme kapsamından çıkarıldı. Aynı listede yer almamakla birlikte geri ödeme başvuruları bulunulan ve karar ağacı tamamlanan ve/veya değerlendirme süreci devam eden, antiinflamatuvar ilaçlar olarak adlandırılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde kullanılan ağrı kesici topikal ilaçların geri ödeme kapsamına alınmamaları kararlaştırıldı” dedi. 

BAŞVURULARI DİKKATE ALINMAYACAK

Sıkıntının büyük olduğuna vurgu yapan Demirci, “Bu gruplarda yapılacak ilaç geri ödeme başvuruları da değerlendirmeye alınmayacak. Eş değer ilaçlara ödenecek bedellerin belirlenmesinde uygulanan taban birim fiyat uygulaması yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürüldü. Öte yandan, tebliğdeki değişiklikle ortodontik diş tedavileri ile yüzde 40 ve üzerinde engelli kişiler hariç, özel sağlık hizmeti sunucuları ile kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerinde yapılan ağız ve diş sağlığına ilişkin tedaviler Kurumca ödenmeyecek” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.