1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yapılandırmanın ilk taksidini yatırın uyarısı
Yapılandırmanın ilk taksidini yatırın uyarısı

Yapılandırmanın ilk taksidini yatırın uyarısı

Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Tarık Törer, borçlarını yapılandıran mükelleflere mağduriyet yaşamamaları için uyarıda bulundu.

A+A-

Törer, Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden faydalanamayacağına dikkat çekti. 

Törer, başvuruların 1 Şubat’ta sona erdiğini hatırlatarak, yapılandırılan borçların birinci taksit ödeme süresinin ve peşin ödemeyi tercih edenler için tanınan sürenin 1 Mart Pazartesi günü sona ereceğini belirtti. Yapılandırılan borçların taksitler halinde ödenmesini tercih eden mükelleflerin ise kanun imkanlarından yararlanabilmesi için ilk taksit ödemesini 1 Mart'a kadar mutlaka yapmaları gerektiğini vurgulayan Törer, başvuru sırasında seçilen taksit sayısından daha az taksitte ödeme yapılmasının da mümkün olacağını ve bu kapsamda yapılacak erken ödemelerin ilgili katsayıya göre düzelteceğine işaret etti.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK ?

Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden faydalanamayacağına dikkati çeken Törer, şunları kaydetti: "Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlar, en geç son taksiti izleyen ay sonuna kadar ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammıyla mutlaka ödenmesi gerek. Ödemeler taksitler halinde veya peşin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale ile yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla da ödenebilecek."

İNTERNET ÜZERİNDEN ÖDEYİN

Ödemeyle ilgili olarak Koronavirüs (Covid­19) salgınına dikkat çeken Törer, ödemelerin taksitler halinde veya peşin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla ödenebilmesine imkân verildiğini işaret ederek; mükelleflerin kendi sağlığı için yapılandırılan vergi borçlarını kolaylıkla ve zahmetsizce internet üzerinden ödemeleri hususunda tavsiyede bulundu. Diğer taraftan mükelleflerin tercihine göre, banka hesabından havale ile yabancı ülkelerde faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla, vergi daireleri vezneleri veya PTT şubeleri aracılığıyla da yapılandırılan borçların ödenebileceğini sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.