Fulya Mısırlıgil

Fulya Mısırlıgil

Yazarın Tüm Yazıları >

Yansımalar

A+A-

Sana senden öte konuşan kaç insan biriktirdin hayatında? 

Kaç insan var gözlerinin içine bakarak konuşabildiğin? 

Kaç insan var yarım kalan sözlerini tamamlayan? 

Kaç insan var soluksuz kaldığın anlarda nefes gibi çektiğin içine? 

Kaç insan var sessizlikte anlaştığın zaman zaman? 

Ve kaç insan var ruhunun gizemine vakıf olan? 

Akmayan gözyaşında seninle birlikte ağlayan. Kederli suretinde acı azığına ortak olan. Azınla özünle olduğun kadar. Tüm dünyevi sıfatından arındığın zaman. 

Kaç insan var sana senden öte konuşan? Seni seninle paylaşan. Sana seni bırakan. Seni senden alan.  Ve seninle sen olan. 

Zengin misin halet-i ruhiyende? Yoksa bir körlük mü yaşar dünyevi kapılar ardında sıkışıp kalan benliğin? Yok mudur hakikat aynası tutan yüzüne ay misali bir yanı gündüz bir yanı gece? 

En son ne zaman konuştun senden öte sen ile? Ve ne zaman samimi bir dost sesi erişti yüreğinin en derin yerine? Yankılardan usanmış gönlünle dert kapısı geze geze hasret mi kaldın hakiki bir sese? Ne denli fakir düştü varlığın konuştun mu kendinle? 

Kaçınılmaz olan baki idrak için ne zaman açtın kulaklarını sana senden öte konuşan bir insan denk düştüğünde? 

Kaçarak olduğunu içten içe adın gibi bildiğin gerçekten hangi yalana kitledin yüreğini ve hangi yalanda sakladın benliğini düşündün mü hiç? Farkındalık denizinde boğulmadan, hazmederek her bir hakikatin varlığını uyanman için sana yoldaşlık eden kaç nefes eşlik ediyor şu hayat denen garip yolda? Yoksa sen de mi garip düştün dünya denen puslu kara kazanda? Ne nefis ne nefes yeter bakinin güzelliğini anlatan varlığın hikmetine. Ama sen bu sese asla yüz çevirme. Ve ne kadar sahipsen bunca sahtelik denizinde kaybolanların içinde hakikat sahibi bir dosta o kadar kıymetli bir yazgın var demektir. 

Ve şükretmeyi asla unutma. Çünkü şükür var olana hakkıyla sahip çıkmaya, olmayana katlanmaya sabır etmeye, olacak olana da umut etmeye yol göstermeye yarar. Şükür bir çağrıdır evrene ve kâinata. 

Şükür bir kabulleniş, şükür bir teslimiyettir en güzelinden. Ve şükür kendi halinde bir bünyenin tüm dünyaya vereceği en güzel en güçlü mesajdır aslında. Şu dünyevi yoldan geçerken şükredeceğimiz hakiki ruhlarla buluşmak dileğiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.