1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YANLIŞ ANLAŞILDI
YANLIŞ ANLAŞILDI

YANLIŞ ANLAŞILDI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Kamil Ocak'ın yeri ile ilgili kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu ve aslında planda 36 bin metrekarelik alanın meydan yapılacağını söyledi.

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Kamil Ocak konusunda gelen tepkilerden sonra geri adım atması ve kararı meclise iade etmesinin ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Kamil Ocak'ın yeri ile ilgili kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu ve aslında planda 36 bin metrekarelik alanın meydan yapılacağını söyledi. 

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN DUYURDU

Gazetemizin ve kentin büyük kesiminin meclis kararıyla birlikte gösterdiği tepki sonrası, seri görüşmeler yapan Fatma Şahin, Twitter üzerinden Kamil Ocak ile sıcak gelişmeyi paylaştı ve "Stadyum alanının meydan düzenlemesi ile ilgili meclis kararını yeniden değerlendirmek üzere meclise iade ettim" dedi. Bu duyuru şehirde bir anda tepki havasını bekleyişe yöneltti. 

CİHAN BİLGİ VERDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, gazetemize yaptığı konuşmada, kamuoyunda yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Cihan, şehrin meydanlarla anıldığını belirterek, "Biz her zaman Gaziantep'in bir meydana ihtiyacı olduğunu söyledik. Zaten yapılan proje de meydan ağırlıklı bir proje. Ancak kamuoyunda bu yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdi. Avrupa'daki ülkelerin meydanlarına bakıldığında bu meydanları tutan ana faktörün yapılan olduğu görülür. Tarihsel ve yeni dönemde mimari projelerde meydanı tutar. Hatta tek taraflı değli, üç taraflı tutar ve o meydan yaşar. Bu kültürü Avrupa'nın bir çok ülkesinde görmek mümkün" diye konuştu. 

36 BİN METREKARELİK BİR MEYDAN OLACAK

Cihan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın 10 bin metrekalik alanda bulunduğunu anlatarak, "Orası mitinglerden başka birişe yaramıyor. İnsanlar yazın geçmekten tereddüt ediyor. Bizim Kamil Ocak ile ile projemiz meydan ağırlıklı. TOKİ bizi iyi anladı. Projelerin üzerinde ciddi değişimler yapıldı. Gitti geldi, gitti geldi. Bir defa spor salonununolduğu yeri meydana ait olacak. Biz Demokrasi meydanına baktığımızda sol tarafta vergi dairesinin bulunduğu yerde kütle görmememiz lazım. Vergi dairesinin derinliğini almamız lazım. Zatenvergi dairesi yıkılıyor. Biz dedik ki, nokta istikametten külte başlasın. Yapılaşma olsun. Kapalı Spor salonunun olduğu yerden devam edip, Arkeoloji'nin önüne yaklaşmasın. Çünkü meydanı kucaklaması lazım. Böyle bir proje.Birkere 44 bin metre kare bir alan var. Bütün plan incelendiğinde 36 bin metrekarelik alan meydana çıkıyor. Yani 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın üç katı büyüklüğünde." dedi.

ESKİ DOKU, YENİ DOKU BİRLEŞECEK

TOKİ'yle görüşmelerinde meydana kendilerinin çalışacağını belirten Cihan, "Zemin döşemesini kentin kültürel ve mimari cephesiyle karşılamak istiyoruz. Yani burada eski doku ve yeni dokuyu birleştireceğiz. Şimdi Başkanımızın alınan kararı gönderme yetkisi var. Ki meclis tarafından alınan kararı tekrar meclise iade etti. Şehrin hassasiyetine dikkat çektik. Bu da konunun tekrar meclis gündemine gelmesi ve tartışılması anlamına geliyor. Yani şuanda plan yok. Tekrar görüşülüp, yeniden gözden geçirilecek. STK'lara sunum yapılacak ve bilgi verilecek" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum