1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yanımızda olacaklar
Yanımızda olacaklar

Yanımızda olacaklar

Bir dizi ziyaret, açılış ve temaslarda bulunmak üzere şehrimize gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yoğun bir gün geçirdi.

A+A-

Eximbank Gaziantep Şubesi'nin açılışında Gaziantepli ihracatçılara destek sözü veren Bakan Pekcan, “Biz hazırız, Gaziantep ne kadar çok ihracat yapar, ne kadar çok destek isterse hep yanında olacağız” dedi. 

* Ticaret Odası’nda işadamları ile istişare toplantısına katılan Bakan Pekcan, iş dünyasının sorun ve sıkıntılarını tek tek dinledi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’in Türkiye’ye rol model bir şehir olduğunu belirterek, ”Bakınız 1960’lı yıllarda Erzurum ve Gaziantep ekonomi ve nüfus açısından aynı noktaydı. Bugün Gaziantep’in geldiği noktaya hepimiz şahidiz. Başarınızın arkasında Gaziantep’teki birlik ve beraberliğiniz yatıyor. Bu şehri yönetenlerin yürekleri hep birlikte atıyor. Allah kendilerinden razı olsun” dedi.

* Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den dolayı Gaziantepliler kadar Suriyelilerin de çok şanslı olduğunu belirten Bakan Pekcan, “Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in bakanlık gününden itibaren her zaman sonuç odaklı ve başarılı çalışmalarına şahit olduk. Her zaman taktirle yanında olduk. İnşallah şimdi de Gaziantep için el ele vererek daha güzel şeyler yapacağız” mesajını verdi. 

* TOBB Fen Lisesini ziyaret eden Bakan, Bakırcılar Çarşısında tezgaha geçip bakır işlemeyi denedi. Karkamış Gümrük Kapısını ziyaret eden Bakan, Ticaret Odası’nda işadamları ile istişare toplantısına katıldı.

KARKAMIŞ'A GİTTİ

Pekcan, Gaziantep'teki Karkamış Gümrük Kapısı'nda incelemelerde bulunarak, burada görevli dedektör köpeklerle ilgilendi.   Sınır kapısındaki x-ray cihazlarını da inceleyerek yetkililerden bilgi alan Pekcan, daha sonra gazetecilere, İpsala Gümrük Kapısı'nda 1,5 ton esrar ele geçirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karkamış Gümrük Kapısı'ndaki sorunları da Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüştüklerini aktaran Pekcan, "Buraya tır parkı yapmak belki biraz genişletmekle ilgili projelerimiz var. Onlarla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz." ifadesini kullandı.

BAKAN İŞ DÜNYASIYLA BULUŞTU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pektaş, Gaziantep Ticaret Odası’nda iş dünyasıyla biraraya geldi, sorun ve sıkıntılarını dinledi. İstişare toplantısının açılışında konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümünü kutlayarak, “Size minnettarız” dedi.

HAYIRLI İŞLER İÇİN GELDİK

Gaziantep’e hayırlı işler için geldiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Eximbank Gaziantep şubesini açtık,TOBB Fen lisesine gittik öğrencilere Nurettin Topçu’nun Ahlak isimli kitabını hediye ettik. Borsa’yı ziyaret ettik. Borsa’nın projeleriyle gururlandım. Gaziantep Türkiye’ye rol model bir şehir. Bakınız 1960’lı yıllarda Erzurum ve Gaziantep ekonomi ve nüfus açısından aynı noktaydı. Bugün Gaziantep’in geldiği noktaya hepimiz şahidiz. Başarınızın arkasında Gaziantep’teki birlik ve beraberliğiniz yatıyor. Bu şehri yönetenlerin yürekleri hep birlikte atıyor. Allah kendilerinden razı olsun” dedi.

TEMSİL EDİLMEK BÜYÜK ŞANS

Cumhurbaşkanına teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “İçimizden çıkan bir ismi Ticaret Bakanı yaptı. Bakanımız bugün sizin sıkıntılarınızı, görüş ve önerilerinizi bizzat dinlemek istedi. Ekonomide yeni bir atılım dönemi başlatılacak. Bu şehrin Antep sevdalısı 3 başkan tarafından temsil edilmesi bir şans” dedi.

Bakan destek sözü verdi

Bir dizi ziyaret, açılış ve temaslarda bulunmak üzere şehrimize gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yoğun bir gün geçirdi. Eximbank Gaziantep Şubesinin açılışında Gaziantepli ihracatçılara destek sözü veren Bakan Pekcan, “Biz hazırız, Gaziantep ne kadar çok ihracat yapar, ne kadar çok destek isterse hep yanında olacağız” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den dolayı Gaziantepliler kadar Suriyelilerin de çok şanslı olduğunu belirten Bakan Pekcan, “Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in bakanlık gününden itibaren her zaman sonuç odaklı ve başarılı çalışmalarına şahit olduk. Her zaman taktirle yanında olduk. İnşallah şimdi de Gaziantep için el ele vererek daha güzel şeyler yapacağız” dedi. TOBB Fen Lisesini ziyaret eden Bakan, Bakırcılar Çarşısında tezgaha geçip bakır işlemeyi denedi. Karkamış Gümrük Kapısını ziyaret eden Bakan, Ticaret Odası’nda işadamları ile istişare toplantısına katıldı.

EXİMBANK GAZİANTEP ŞUBESİ AÇILDI

Bakan Pekcan Gaziantep Valiliğini ziyaretinin ardından Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri  binasında Türk Eximbank’ın Gaziantep Şubesi’nin açılışına katıldı. Açılışta konuşan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in ülke ekonomisine katma değer yaratan bir şehir olduğunu anlattı. Kileci, “Gaziantep 2017 yılında 6.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi, bu rakam yıl sonunda 7 milyar doları aşacağı görülmektedir. Bu rakamlarla Türkiye’de en fazla ihracat yapan 6. İl konumundayız. Güneydoğu Anadolu bölgemizden 2017 yılında yapılan ihracat 8.1 milyar dolar iken yıl sonunda ihracatımız 9 milyar doları yakalayacaktır. Gaziantep’in dış ticaret göstergeleri açısından daha da önemli kılan şehrimizin ihracatın ithalatından daha fazla olmasıdır. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 yılı ekim ayı sonu itibari yüzde 130 olarak gerçekleşmiştir. Gaziantep yalnızca yüksek ihracat yapan bir kent değildir. Yüksek miktarda katma değer katan il konumdadır” dedi.

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ AÇILMALI

‘Açılışını yapacağımız Türk Eximbank Gaziantep şubesinin kentimizin bu gelişmesini daha da artıracağını düşünüyorum’ diyen Kileci, “Genel kredilerin yüzde 26’sının Eximbank tarafından sağlandığını ve bu desteğin Gazişehrimize de aynı yaklaşımla verildiği düşünürsek Eximbankın ihracatçılarımızın finansal sorununa çok önemli bir çözüm ortağı olduğunu görmekteyiz. Biz bölge ihracatçıları olarak ihracatçılara çok önemli destekler sağlayan Türk Eximbank bölge müdürlüğünün, ihracata bu kadar önem veren ve her yönüyle ihracata sahip çıkan Gaziantep’te açılması konusundaki isteğimizi ve ısrarımızı hatırlatmak istiyoruz” diye konuştu.

YILDIRIM:YENİ ŞUBELER AÇMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Gaziantep’teki birlik ve beraberliğinin Türkiye’ye model olduğunu belirtti. 12 Şubeye ulaştıklarını, 2019 yılında şube açmaya devam edeceklerini söyleyen Yıldırım, “2017’de Türk Eximbank’ın tek şubesi vardı. Şuanda ise Türk Eximbank olarak 12 şubeye ulaştık. Bu şubelerin tamamında bankanın tüm işlemlerini yapabilir hale geldik.  Geçtiğimiz sene yasal değişiklikle işe başladık. Bu değişikliği yapmadan önce ihracatçılar diğer bankalar olmadan Eximbank ile doğrudan çalışamıyordu. Yapılan değişiklikle ihracatçılar ile doğrudan çalışabilir hale geldik. Sadece teminat mektubu alarak çalışan bir banka olan Eximbank'ı, teminat mektubu olmadan da kredi verebilir hale getirdik. Biz artık teminat mektubunun yerine poliçeyi koyuyoruz. Artık asli teminat unsurumuz poliçedir. Aşama aşama ihracatçılarımızı zor zamanlardaki yükten kurtaracağız. İhracatçılarımızın kur risklerinden kurtulmalarını istiyoruz. Hem ihracatçılarımızın hem de ülkemizin bu zor dönemlerde kurlardan etkilenmesini istemiyoruz. Bu konuda yapmamız gereken her şeyi yapmaya hazırız. Geçtiğimiz ve bu sene Gaziantep’te yaptığımız çalışmalarda şunu gördük ki Türkiye’de model olan Gaziantep’e bir adım atarsanız Gaziantep size iki adım atacaktır.” dedi. 

HİSARCIKLIOĞLU:GAZİANTEP BUNU HAKEDİYOR

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Eximbank Şubesi’nin hayırlı olmasını dileyerek, “Gaziantep bunu fazlasıyla hakediyor. 6. büyük şehir,179 ülkeye ihracat yapıyor. 1000 ihracatçı içinde 68 Gaziantep firması var. 6 organize sanayi bölgesi faaliyet gösteriyor” dedi. Hisarcıklıoğlu,“Gaziantep Türkiye’de en fazla ihracatçı olan 3. il oldu. Gaziantep’in ihracat rakamları ve başarıları hepimizi gururlandırmaktadır. Bunu başaran tüm ihracatçılarımızla gurur duyuyorum. Eximbank yeni dinamizm kazandı. Eximbank tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. KOBİ’lere ulaşma imkanı toplam Eximbank kredileri içerisinde yüzde 70’lere geldi. Bundan dolayı başta bakanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu şube sayesinde daha fazla KOBİ’miz ihracatçı olacak. Eximbank daha fazla KOBİ’ye ulaşma imkanı sağlamış olacak” dedi.

BAKAN PEKCAN:HEP YANINIZDA OLACAĞIZ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den dolayı Gaziantepliler kadar Suriyelilerin de şanslı olduğunu söyledi. Bakan Pekcan, “Suriyelilerde Gaziantepliler de şanslı. Ne kadar destek isterseniz biz hazırız. Hep yanınızda olacağız” dedi. 

GAZİANTEP BİZİ GURURLANDIRIYOR

Gaziantep’in ekonominin öncü illerinden biri olduğunu belirten Pekcan şunları söyledi:”Gaziantep’te Eximbank’ın şubesinin açılışı hepimizi heyecanlandırıyor. Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıldaki hedefi, orta gelir seviyesindeki ülkelerden, yüksek gelir seviyesindeki ülkeler ligine yükselmektir. Biz bu hedefe taşıyacak olan daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracattır. Gaziantep bizi ihracat rakamları ile gururlandırıyor ama bence bu Gaziantep’in potansiyeli değil. Gaziantep’ten çok daha fazlasını bekliyoruz. Bakanlık olarak katma değeri yüksek ihracat gerçekleştirmek üzere kamu, özel sektör ve STK’lar ile tam bir koordinasyon içerisinde çalışıyoruz. Bir taraftan sorunları çözerken diğer taraftan da geleceği planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde teknolojiye, tasarıma, markalaşmaya odaklanarak ihracatımıza yapısal bir şekilde uzun dönemli artışları yaymayı planlıyoruz. Bu noktada sizlerin desteklerine çok ihtiyacımız var.”

BİZ HAZIRIZ

‘Gaziantep bana göre Bursa’nın rakamlarını yakalamalıdır’ diyen Pekcan, “Bakanlık olarak tüm destek mekanizmalarımız ile beraber Gaziantepli ihracatçılarımızın yanında olacağız. Gaziantep bakanlığımızın ihracat desteklerinden en fazla yararlanan şehirlerden biri olması bizim için sevindiricidir. Eximbank hedeflerimiz kapsamında en önemli güçlerimizden bir tanesidir. Dünya ticaretinde korumacılık eğilimlerinin arttığı bir dönemde Eximbank’ın kaynaklarının doğru, yerinde ve akılcı kullanılması önemlidir. Eximbank her 100 dolarlık ihracatımızın 26 dolarını, Gaziantep’te ise 27 dolarını finanse ediyor. Biz hazırız, Gaziantep ne kadar çok ihracat yapar, ne kadar çok destek isterse hep yanında olacağız. Gaziantep’in kullandığı kredi miktarı 1 milyar 733 milyon lira, Eximbank’ın Gaziantepli ihracatçılara verdiği destekte açılışını yaptığımız bu şube ile artacaktır” diye konuştu.

TÜRK LİRASI DESTEĞİNİ KAPSAMA ALDIK

Eximbank'ın çalıştığı ihracatçılar arasında KOBİ'lerin payının yüzde 53'ler seviyesinden yüzde 70,4'e ulaştığını belirten Pekcan, kurumun ihracatçılara daha fazla destek olabilmek adına yeni ve etkili destek mekanizmalarını devreye soktuğunu, bunların gelecek yıl daha da çeşitlendirileceğini bildirdi. Pekcan, Türk Eximbank tarafından kasım ayının son haftası uygulamaya alınan "Mevsimsel Kredi Destek Programı" ile tarım sektörüne 200 milyon dolarlık ilave kaynak ayrıldığına işaret ederek, "Türk lirası kredi desteğini kapsama aldık. Türk Eximbank 2018 yılında 7,4 milyar lira 'Türk lirası' kredi kullandırdı." dedi.

2019’DA 48 MİLYAR DOLAR DESTEK VERECEĞİZ

Sadece KOBİ'lere kullandırdıkları Türk lirası kredileri, Türk lirası ile ihracat yapan tüm ihracatçılara vermeyi öngördüklerini vurgulayan Pekcan, gelecek yıl Eximbank'ın, daha fazla ihracatçıya bulundukları yerde ulaşmak amacıyla 8 yeni şube açacağını söyledi. Pekcan, bu sayede ulaşılan ihracatçı sayısının en az 12 bin 500 olması gerektiğini düşündüklerini, Eximbank'ın 2019 yılında ihracatçılara sağladığı toplam finansman desteğini 48 milyar dolara yükselteceklerini bildirdi. 

FATMA ŞAHİN’E ÖVGÜ

Daha sonra Büyükşehir’i ziyaret eden Bakan Ruhsar Pekcan, “Gaziantep bizim ve bölgemiz için önemli. Sadece Türkiye sınırları için değil Türkiye sınırları dışına da Gaziantep’in katkıları önemli. Biz Gaziantep’in ihracatçı yönüne her türlü desteği vermeye her zaman hazır olduk daha da hazır olacağız. Bugün Gaziantep’te Eximbank’ın açılışını yaptık. İnşallah Gaziantep’in ihracat rakamlarını şu anda Türkiye’nin 6. sırasında. Ben inanıyorum daha da üst sıralarda göreceğiz. Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in bakanlık gününden itibaren her zaman sonuç odaklı ve başarılı çalışmalarına şahit olduk. Her zaman taktirle yanında olduk. İnşallah şimdi de Gaziantep için el ele vererek daha güzel şeyler yapacağız” dedi.

ŞAHİN:SURİYE MESELESİ YOLUNA GİRMEK ÜZERE

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Bugün ticaret şehrinde, İpek yolunun kalkınma şehrinde, kardeşlik şehrinde bulunmanızdan dolayı çok mutluyum. Eximbank’ın açılışını yaptık. 2019 yılı yeni bir yıl, yeni bir umut. 2019’da sizin vereceğiniz yeni mesajlarla hem bölgemiz hem de ülkemiz çok daha kuvvetli çalışmalarına devam edecek.  Karkamış’ta bakanlığımız daha önce TOBB başkanımızın başkanlığında mayın temizlemelerden tutun uygulama projesine kadar çok önemli bir kapı çalışması başlamıştı. Bakanlığımız tamamladı. Tır garajı ile ilgili çalışmayı bakanımıza göstereceğiz. Şuanda rakamsal olarak baktığımızda günde 500 tır sırada bekliyor. Bu şehrin ne kadar büyük bir sınır ticareti, ticaretin bölgesel başkentti olduğunu gösteriyor. Biz çok umutluyuz. Suriye meselesi yoluna girmek üzere. Girdiği zaman bölgenin ticaret, üretim, fuar, finans merkezi olacağız. Bütün rakamlar bunu gösteriyor” dedi. Meral KINACILAR/AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.