1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi Affı can simidi olacak
Vergi Affı can simidi olacak

Vergi Affı can simidi olacak

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türk ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lerin ödeme sorunları yaşadığı bir dönemde gündeme gelen vergi affının “can simidi” olduğunu belirtti.

A+A-

HABER MERKEZİ - TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türk ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lerin ödeme sorunları yaşadığı bir dönemde gündeme gelen vergi affının “can simidi” olduğunu belirtti. Kadooğlu,  vergisini düzenli ödeyen KOBİ’ler için de “adaletli bir vergi sistemi”nin uygulanması gerektiğini vurguladı.

Kadooğlu, özellikle ülke ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lerin, getirilecek düzenleme ile rahat nefes alacaklarını söyleyerek, adil her düzenlemeyi konfederasyon olarak desteklerini açıkladı.

MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER ZORLAŞTI

Özellikle dünyada yaşanan krizin gelişmekte olan ülkelere yansımasının ağır sonuçlar doğurabildiğine işaret eden Kadooğlu, işletmelerin kriz dönemlerinde finansal açıdan sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekerek şunları ifade etti: “Piyasalarda işler durgunlaştığında, bundan en fazla finansal yapıları kırılgan, karlılık marjları düşük, riskleri yüksek olan KOBİ’ler olumsuz etkileniyor. Geçtiğimiz dönemde, gerek düşen büyüme, gerekse TL’nin değerinde görülen dalgalanma, küresel terör ve ekonomik krizin etkilerinin devam etmesi birçok KOBİ’nin mali yükümlülüklerini yerine getirmesini zorlaştırdı. Hiçbir şekilde kendisinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı finansman sıkıntısına düşmüş, son dönemde yaşanan ve bizim dışımızda gelişen olumsuz atmosfer nedeniyle siparişleri iptal edilmiş, TL’nin değerindeki aşırı oynaklık nedeniyle zarar yazmış KOBİ’lerimiz var. Bu nedenle bugün gündemde olan vergi affının birçok KOBİ için bir can simidi olacağı açıktır” dedi.

TAMAMINDA UYGULANABİLİR

Vergi ödemelerini zamanında yapamayan KOBİ’lerin üzerine eklenen cezalar ile borçlarını ödeyemez duruma geldiğini hatırlatan Kadooğlu, aftan yaklaşık 5 milyon vatandaşımızın yararlanacak olmasının KOBİ’ler kadar kısa vadede ekonomimiz içinde bir can simidi olduğunu ifade etti. Vergisini zamanında ödeyemeyen işletmeler için olumlu bir adım olarak gündeme gelen vergi affının, öte yandan vergisini zamanında ödeyen KOBİ’ler için bir haksızlığa dönüşmemesi gerektiğini de vurgulayan Kadooğlu, konfederasyon olarak önerilerini de şöyle aktardı: “Vergi affı genel olarak pozitif bir ortam yaratacaktır. Bundan kuşku duymuyoruz.  Bu nedenle vergisini zamanında ödeyememiş işletmeler için olumlu olan bu vergi affı,  öte yandan, vergisini zamanında ödemiş KOBİ’ler için ise büyük bir haksızlık anlamına geliyor. Vergisini belki de kredi kullanarak ödeyen, bu konuda hassasiyet sergileyen işletmelere haksızlık yapılmaması adına önerimiz, SGK prim ödemelerinde uygulanan yöntem olacaktır. SGK primlerini zamanında ödeyen işletmelerin kullandığı indirim avantajı, vergi kalemlerinin tamamında uygulanabilir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.