Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün geçtiğimiz Aralık ayında yasal sınırın çok üstüne çıkarak yaptığı yüzde 200’lük kira zamlarını soru önergesiyle TBMM’ye taşıyan Meriç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen cevabı kamuoyuyla paylaştı. 

BÜYÜK SORUNLAR YAŞANABİLİR

Kamu kurumlarıyla vatandaş arasına çifte standart konursa büyük sorunlar yaşanabileceğini ifade eden Meriç, “Bize gelen cevapta Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hiçbir kurum ya da kuruluştan yardım almaksızın kendi bütçesiyle ayakta durduğu ifade ediliyor. Üstelik Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı bağımsız ekspertiz kuruluşlarına rapor hazırlattıklarını, kira artırımının buna bakılarak yapıldığını söylüyorlar. Şimdi sormak istiyorum; fahiş zamlar yapan kamu kurumları ekspertiz ile kira belirleyebiliyorsa normal vatandaşın günahı ne? Yüzde 25 sınırı denen ne olduğu belirsiz bir kira sınırıyla ev sahibi ve kiracıyı birbirine düşman eden anlayış, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne tanınan hakkı kendi vatandaşımızdan neden esirgiyor? Bunun adı çifte standarttır.” diye konuştu.

KRİZ DERİNLEŞİYOR

Bölgeye can suyu olacak proje Bölgeye can suyu olacak proje

Ekonomik krizin derinleştiği bir dönemde konut meselesinin çok ciddi bir problem olduğunu söyleyen CHP’li Meriç, “AKP iktidarı vatandaşı en hayati iki noktadan yaraladı: Gıda ve barınma. Marketlerdeki ürünlere el değmiyor, emekli bırakın ay sonunu bir haftayı dahi geçiremiyor. Yetmezmiş gibi ev fiyatları ve kira artışları rayından çıkmış bir şekilde katlanarak artıyor. Sosyal yapıyı derinden yaralayan, komşuyu komşuya düşman eden bu sorunların derhal çözüme kavuşturulması gerekiyor. Aksi taktirde evine ekmek götüremeyen, kirasını ödeyemeyen insanların vebali ülkeyi yönetenlerin boynunadır.” dedi.