1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Valilik binası meclis gündeminde
Valilik binası meclis gündeminde

Valilik binası meclis gündeminde

Askıya çıkarılan Millet Bahçesi Projesi meclis gündemine taşındı.

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili Kaplan, meclise yazılı soru önergesi verirken, İyi Parti Gaziantep Milletvekili Prof. Dr.Hüseyin Filiz de mecliste söz alarak, Valilik binasının yıkımının ertelenmesini istedi. Kaplan, “Millet Bahçesi projesi içinde Valilik Binasına son 2 yılda 10 milyon TL tadilat masrafı yapılmıştır. Yıkılacak olan bu binaya neden bu kadar para harcanıp tadilat yapılmıştır? “ diye sorarken, Filiz ise, Gaziantep’te kamu yatırımlarının durma noktasında olduğuna dikkat çekerek, kamuda tasarruf anlayışıyla bu girişimin elzem olmadığını söyledi. Filiz, “Değeri 100 Milyon TL’nin üzerinde bulunan Valilik binasının yıkımı ertelenmeli” dedi.

YIKIM ERTELENSİN

İyi Parti Gaziantep Millletvekili Filiz, askı süreciyle yeniden gündeme gelen Millet Bahçesi Projesi kapsamında yıkılacak olan Valilik binasıyla ilgili mecliste söz aldı. Gaziantep Valilik binası dahil bir çok kamu kurumunun hizmet verdiği binanın yakın bir gelecekte Millet Bahçesi yapılmak üzere boşaltılarak yıkılacağını belirten Filiz, ”Kamu kurumlarının bir kısmının farklı bölgelerde bulunan kamu binalarına, bir kısmının da özel şahıslara ait binalara kiracı olarak taşınması planlanmış. Yaklaşık 30 yaşında, 30 bin m2 kapalı alana sahip binada ciddi tefrişat altyapı ve üst yapı bulunmakta, değerinin 100 Milyon TL’nin üzerinde olduğu tahmin bilinmektedir. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle Gaziantep’te kamu yatırımları durma noktasındayken ve 11.Kalkınma planında 2023 hedefleri yüzde 50’ye yakın revize edilmişken, taşınmanın getireceği mali yükte gözönüne alınarak kamuda tasarruf anlayışıyla şimdilik bu girişimin elzem olmadığından ertelenmesi gerektiğini ifade ediyorum” diye konuştu.

KAPLAN:MİLLET BAHÇESİ’NİN AKIBETİ NEDİR?

CHP Gaziantep Milletvekili Kaplan, Gaziantep Millet Bahçesi proje değişikliğini, projenin askıya hangi gerekçeyle alındığını ve projenin askıda olmasına rağmen TOKİ tarafından ihale sürecinin başlatıldığı iddialarını TBMM’ye taşıdı. Kaplan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle yazılı bir soru önergesi vererek, Millet Bahçesi’nin akıbetini sordu.

YIKACAĞINIZ BİNAYA 10 MİLYONLUK TADİLAT YAPMAK İSRAFTIR

Milletvekili Kaplan, açıklamasında “Gaziantep’e yapılması planlanan Millet Bahçesi Projesi değişikliği basına ve kamuoyuna yansımıştır.  Plan değişikliğine göre; stadyum alanının Arkeoloji Müzesi tarafında; 17 bin metrekarelik ticaret alanı planlanmış ve vergi dairesi park alanı içinde bırakılarak yıkılmasına karar verilmiştir. Valilik binasının yerini de kapsayan yaklaşık 22 bin metrekarelik bir cami alanı, bu alanın batısında 1200 metrekare civarı başka bir ticaret alanı planlanmıştır. Yine yapılan plan değişikliğine göre, Muammer Aksoy Bulvarı’nın Emniyet ve Demokrasi meydanı arasında kalan kısmı trafiğe kapatılmış, Ticaret alanlarında 0.50 yapılaşma hakkı ve 2 kat yükseklik tanımlanmıştır.  Valilik Binası tadilatı için yaklaşık son 2 yılda 10 milyon TL’lik tadilat yapıldığı da basına ve kamuoyuna yansıyan bilgiler arasındadır. Ülke bu kadar büyük bir ekonomik kriz yaşarken, vatandaş evine ekmek götürmekte zorlanırken yıkacağınız binaya 10 milyon TL harcamak israfın en büyüğüdür, günahtır, haramdır. Gaziantep’te Millet Bahçesi rantın bahçesi mi olacak, bekleyip göreceğiz. Ama bu israfı yapanlar şunu bilsin ki biz bu konunun yakından takipçisi olacağız” dedi. 

MİLLETE BAHÇE Mİ YANDAŞA PEŞKEŞ Mİ?

CHP’li Kaplan, 31 Temmuz’da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan’ın konu ile ilgili basına yansıyan açıklamasına da dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediyesi diyor ki Millet Bahçesi projesinde hiç bir yapı olmayacak. Proje değişikliğinde ticaret alanları ve devasa büyüklükte cami yapılacağı bilgisi var. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?” dedi. 

TOKİ YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYOR?

Kaplan, açıklamasının devamında TOKİ’nin askıda olan Millet Bahçesi projesinin ihale sürecinin başlatıldığı iddialarına da dikkat çekerek, “TOKİ, askıda olan proje için ihale süreci başlatıyor. Bu hukuksuzluktur. Yangından mal mı kaçırıyorlar, anlamak mümkün değil. Akıllarda soru işareti kalıyor” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum