1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali yazılan cezaları açıkladı ve bir kez daha uyardı
Vali yazılan cezaları açıkladı ve bir kez daha uyardı

Vali yazılan cezaları açıkladı ve bir kez daha uyardı

“Gezmeyi,dolaşmayı,toplu aktiviteleri terk etmeliyiz”

A+A-

Gaziantep Valisi Davut Gül, kentte son 1 haftada sosyal mesafeye uymayan veya nizami maske takmayan 10 bin 965 kişiye ceza yazıldığını belirterek birkez daha uyarıda bulundu ve, “En çok vaka olan 3'ncü şehiriz. Gezmeyi, dolaşmayı, toplu aktiviteleri terk etmeliyiz. Lütfen bütçenizi, kendinizi ve şehrimizi düşünerek kurallara uyalım’ dedi.

KURALLARA UYALIM

Gül, sosyal medya hesabı aracılığıyla kentteki koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi. Kentte son 1 haftada uygulanan ceza işlemin günlere göre tablosunu paylaşan Gül, şunları kaydetti:"İlimizde son 7 gün içerisinde sosyal mesafeye uymayan ya da nizami maske kullanmayan 10 bin 965 kişiye toplam 11 milyon 179 bin 647 lira ceza uygulanmıştır. Lütfen bütçenizi, kendinizi ve şehrimizi düşünerek kurallara uyalım."

EN ÇOK VAKA OLAN 3.İLİZ

‘Gezmeyi,dolaşmayı,toplu aktiviteleri terk etmeliyiz’ diyen Vali Gül, “En çok vaka olan 3.iliz. Aşı bulunana kadar bilinen tedbirlerin dışında bir alternatif yok! Gezmeyi,dolaşmayı,toplu aktiviteleri terk etmeliyiz. Zorunlu olan işlerimizi yaparken; Ağız ve burnu kapatacak şekilde Maske Takıp,Sosyal Mesafeye uyarak çalışıp,sık temizlik yapmalıyız” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ DE UYARDI

Sağlık Bakanlığınca vaka sayılarının en çok arttığı 5 il arasında 3'ncü sırada  yer alan Gaziantep'te durum giderek ciddi bir hal aldı. Vali Davut Gül'ün uyarı açıklamalarından sonra devreye milletvekilleri de girdi. Ak Parti Milletvekili Nejat Koçer, "Kurallara riayet etmek ve uymayanları uyarmak  vatandaşlık görevimizdir. Bu konuda her birimize önemli görevler düşüyor. Gaziantep her türlü mücadelenin, birlikte hareket ederek üstesinden gelmeyi bilen bir şehirdir" dedi. CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya ise, "Bizler duyarsız ve sorumsuz davrandıkça hem Gaziantep hem de ülke olarak büyük bedeller ödemeye devam edeceğiz” dedi. 

KOÇER: TEDBİRLİ OLUN

Gaziantep Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, koronavirüs salgınına karşı vatandaşları uyararak tedbirli olmaya davet etti.  Koçer, “Salgını yenmek tedbir almakla mümkündür. Kendinizi, ailenizi ve yakınlarınızı koruyun. Korunmayan ve korumayanları uyarın. Bu bir insanlık görevidir. Daha sıkı tedbir daha iyi sonuçtur.”

ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Koçer yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Ülkemiz ve şehrimiz Gaziantep’te  koronavirüs salgınına karşı aylardır büyük bir başarı ile yürütülen mücadelede yeni bir süreç ile karşı karşıyayız.  Virüsün etkisini kaybettiği veya yayılma hızının düştüğü düşüncesine sahip olan vatandaşlarımızın rehavete kapılması yanlıştır. Salgının durduğu, virüsün etkisinin azaldığı düşüncesiyle hareket edenler hastalığa yakalanmakta ve başkalarına bulaşmasına sebep olmaktadır. Salgınla mücadelede başarılı olabilmek, bugüne kadar verilen mücadelenin, sağlık çalışanlarımızın emeklerinin heba olmaması için mutlaka maske takmak, sosyal mesafeye azami dikkat etmek ve hijyen kurallarına uymak zorundayız. Kurallara riayet etmek ve uymayanları uyarmak  vatandaşlık görevimizdir. Bu konuda her birimize önemli görevler düşüyor. Gaziantep her türlü mücadelenin, birlikte hareket ederek üstesinden gelmeyi bilen bir şehirdir. Sağlık Bakanlığımız, Gaziantep Valiliğimiz ile eş güdüm içerisindedir ve olacaktır. Alınacak tüm tedbirler ancak vatandaşlarımızın kendilerinin alacağı tedbirler ile beraber başarı sağlayacaktır.”

YILMAZKAYA: MAALESEF BİRİNCİ

Nüfusa oranla en çok korona vaksının görüldüğü ilin Gaziantep olduğunu belirten CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter'dan yaptığı açıklamayı değerlendirdi. Yılmazkaya, Bakan Koca’nın açıklamaları için; En çok vaka olan 5 il sıralamasında İstanbul ve Ankara’dan sonra Gaziantep’in gelmesinin hiçte şaşırtıcı olmadığını belirterek vatandaşların süreçle ilgili doğru bir şekilde bilgilendirilmesinin önemine vurgu yaptı. 

LÜTFEN DUYARLI OLUN

“Lütfen duyarlı olalım kurallara uyalım, uymayanları uyaralım!” diyen Yılmazkaya, “Ailemize, sevdiklerimize, arkadaşlarımıza, komşularımıza ve ülkemize karşı, hepimizin sorumluğu olduğunu unutmayalım!” ifadelerini kullandı.  Hastanelerde yer olmadığı için çok şikayeti olmayan pozitif vakaların evlerine gönderildiğini, bu insanların koronavirüsüm diye paniğe ve korkuya kapıldığını söyleyen Yılmazkaya, “Esasen çok şikayeti olmayan insanların hastanelerde kalması doğru değil. Ama bu vakalar için belirli yurtlar ayarlansın ya da bir sahra hastanesi kurulsa çok iyi olur. İnsanlar eve gönderilmeden en azından tedavinin bir kısmı doktor, hemşire gözetiminde buralarda yapılmalı” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ KİLİT NOKTADA

Aylardır yapılan uyarılara ve alınan tedbirlere rağmen Gaziantep halkının koronavirsüle mücadele kapsamında gerekli duyarlılığı göstermediğini vurgulayan Yılmazkaya, bir doktor olarak vatandaşın bu süreçte kilit rol oynadığını belirtti.

LÜTFEN KURAL

Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Tüm dünyanın yaşadığı pandemi sürecinde ülkemiz de büyük bir sınav vermektedir. Ama bu süreçte uyulması gereken kurallar noktasında, Gaziantepli siz değerli hemşerilerimizin bu tedbirlere yeteri kadar özen göstermediği, kurallara riayet etmediği ve bundan ötürü son günlerde Kovit-19 vakalarının neredeyse yarsının kentimizde gerçekleştiği resmi verilerle sabitlenmiştir. Kentimizin idareci ve İl Pandemi Kurulunun, Türkiye genelinde yaşanan ölüm vakalarının neredeyse yarısının Gaziantep’te gerçekleştiğini göz önünde bulundurarak yeni kararlar alıp bu önleyici tedbirleri bir an önce hayata geçirmesi zaruri bir hal almıştır. Birincisi şeffaf olmalıyız. Saklayarak, gizleyerek, bir şeyler yokmuş gibi davranarak bu virüsle mücadelede halkı yanımıza çekemeyiz. Yani gerçekten Gaziantep’teki durumun vahametini şehrin idarecilerinin anlatması lazım.  Gaziantep halkı Gaziantep’in vahim durumda olduğunu bilmeli, çoluğunun, çocuğunun, yaşlısının tehlikede olduğunu bilmeli. İkincisi pandemi kuruluna ilave kişiler alınmalı. Akıl almak için pandemi kurulunda bazı değişimler yapılmalı. Üçüncüsü şehir için toplu taşımalarda yolcu sayısı azaltılmalı. Trenler, minibüsler, servisler tıkış tıkış. Tabi ki ekonomik boyutu var ama bunlara gerekirse nakdi yardım yapılabilir. Bu salgın süreci sadece idarecilerin alacağı kararlarla değil sizlerin duyarlılığı ve özverisiyle aşılabilir"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum