1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali-Vekil tartışmasına siyasiler de dahil oldu
Vali-Vekil tartışmasına siyasiler de dahil oldu

Vali-Vekil tartışmasına siyasiler de dahil oldu

Vali Davut Gül’ün Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve oda başkanlarıyla fabrikaları ziyaret etmesi bile tartışmaları dindirmedi.

A+A-

Vali Davut Gül ve İyi Parti Milletvekili Ümit Özdağ arasında sert polemikler yaşandı. Vali Davut Gül’ün twetterdan yaptığı ‘5.OSB’nin varlığını ispatlamak için ulusal ve yerel basınla birlikte 5 saat fabrika gezdik’ sözlerine İyi Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın, “Sayın Valim son 2 yılda açılan 300 fabrikadan kaç tanesi Can Tuğsuz'un ifade ettiği gibi 45 yıldır çalışıyor? 5 saat değil 25 saat gezseniz de bu sorunun cevabını vermeden gezi bitmez” yorumu polemiğe neden oldu.

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya yazılı bir açıklama yaparak, “Bu konuyu artık son olarak, ülke ekonomisini ve piyasa gerçeklerini çok iyi bilen değerli sanayici ve iş insanlarının vicdanına ve taktirine bırakıyorum” derken, İyi Parti Gaziantep İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu,”TEKNOFEST sayesinde Gaziantep’in tanıtımı 4 gün değil, günlerce sürebilecek iken; TEKNOFEST’in 300 fabrika polemiğinin gölgesinde kalması bir Gaziantepli olarak bizi üzmüştür” dedi.  DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya ise Gaziantep’i kısır tartışmaların merkezine almanın kimseye fayda sağlamayacağını belirtti. 

VALİ İLE ÜMİT ÖZDAĞ ARASINDA TWİTTER TARTIŞMASI

Vali Davut Gül’ün twetterdan yaptığı ‘5.OSB’nin varlığını ispatlamak için ulusal ve yerel basınla birlikte 5 saat fabrika gezdik’ sözlerine İyi Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın, “Sayın Valim son 2 yılda açılan 300 fabrikadan kaç tanesi Can Tuğsuz'un ifade ettiği gibi 45 yıldır çalışıyor? 5 saat değil 25 saat gezseniz de bu sorunun cevabını vermeden gezi bitmez” yorumu polemiğe neden oldu.

İşte Vali ve vekil arasında geçen o diyalog;

Ümit Özdağ: Sayın Valim son 2 yılda açılan 300 fabrikadan kaç tanesi Can Tuğsuz'un ifade ettiği gibi 45 yıldır çalışıyor? 5 saat değil 25 saat gezseniz de bu sorunun cevabını vermeden gezi bitmez. Hâlâ dürüst ve cesur işadamlarının olması sizi şaşırttı mı yoksa.

Vali Davut Gül: Sayın vekilim, Gaziantepli firmalar arasında 80 yıllık olan da var! Fabrikaları açılışa biz önerdik.

Köklü firmaların yeni fabrikalarının resmî açılışını yaptık. Siz tek başınıza 5. OSB’nin yolunu bulamazsınız, haber verirseniz bir rehber eşliğinde tek tek gezdirelim.

Ümit Özdağ: Siz daha vali değilken ben Gaziantep’te Organize Sanayi Bölgeleri’ni geziyordum. Gaziantep’te dile getirmediğiniz bir Suriyeli Sığınmacı problemi var. Dilerseniz sizinle Suriyeli Sığınmacıların yaşadığı mahalleleri gezelim. Size rehberlik yapmak isterim.

Gaziantep'te 300 yeni fabrika açılırken Eylül ayının ilk 10 gününde 6 kişi intihar etmiş.4'ü işsizlik nedeni ile 2'si aile içi şiddet sonucu. Siz tesisleri gezmeye devam edin vali bey. İşsizlikten dolayı intihar edenlerin evlerine uğrayıp başsağlığı dileseniz keşke.

YILMAZKAYA:300 FABRİKANIN AÇILIŞI BU EKONOMİK KOŞULLARDA İMKANSIZ

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, birkaç gündür kamuoyunda da sıklıkla yer alan 300 yeni fabrika konusuyla ilgili yaptığı açıklamaların birçok kesimi rahatsız ettiğini söyledi. Yılmazkaya,”Gaziantep’e yapılacak her türlü yatırımı destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi; işçinin, emekçinin yanında olduğu gibi üretim yapan sanayicimizin, tüccarımızın, iş insanımızın ve esnafımızın da yanındadır. Sanayicinin yanında olmak demek işçinin ve emekçinin yanında olmak demektir. Gaziantep’e ve ülkemize katkı sağlayan herkesin yanındayız fakat; halkı yanıltarak, olmayan bir şeyi varmış gibi gösterenlerin karşısında olduğumuzu da bir kez daha belirtmek isterim. Ülke ve Gaziantep gerçeklerini bilen sanayicilerimizin kendi aralarında, 300 yeni fabrikanın bu ekonomik koşullarda açılışının imkansız olduğunu, sergilenen bu tablonun doğru olmadığını ifade etmeleri hiçte şaşırtıcı değildir. Birilerinin saldırılarına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi olarak siz değerli Gazianteplilere doğruları söylemeye devam edeceğiz” dedi.

KEŞKELER ÇOK

‘Bizler sadece organize sanayi bölgesinin değil bütün Gaziantep’in Milletvekiliyiz’ diyen Yılmazkaya,”Keşke bizlere “sanayicilerimizin başarısını gölgeliyorlar” diyenler, keşke “sanayicimizin yanındayız” diyenler, sabahın 4’dünde operasyonlarla gözaltına alınan, 30’a yakın iş insanımızın ve sanayicimizin hangi gerekçelerle Ankara’ya götürüldüğünü de sorabilselerdi. Bizim gibi doğruları konuşabilseydiler ve yanlarında durabilselerdi. Onlar korkabilir, onlar doğruları söylemekten çekinebilir. Ama biz Cumhuriyet Halk Partililer gerçekleri konuşmaktan korkmuyoruz ve çekinmiyoruz… Bu konuyu artık son olarak, ülke ekonomisini ve piyasa gerçeklerini çok iyi bilen değerli sanayici ve iş insanlarının vicdanına ve taktirine bırakıyorum. Gaziantep halkının ve sanayicinin sağduyusuna inanıyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak daima doğruların ve sizlerin yanınızdayız” diye konuştu.

HOCAOĞLU: TEKNOFEST FABRİKALARIN GÖLGESİNDE KALDI

İyi Parti Gaziantep İl Başkanı Av.Oğuz Hocaoğlu, ”TEKNOFEST sayesinde Gaziantep’in tanıtımı 4 gün değil, günlerce sürebilecek iken; TEKNOFEST’in 300 fabrika polemiğinin gölgesinde kalması bir Gaziantepli olarak bizi üzmüştür”dedi. İYİ Parti İl Başkanı Av. Oğuz Hocaoğlu, şehrimizde düzenlenen teknofestin şehir tanıtımına büyük katkılar sağladığını ancak 300 fabrika açılışının gölgesinde kalmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.  Hocaoğlu, teknofestin düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.  Hocaoğlu,”TEKNOFEST Gaziantep’in tanıtımında oldukça etkili oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Gaziantep’in lahmacun ve Suriyeliler dışında bilim ve teknik ile de var olduğunu göstermiş oldu. TEKNOFEST sayesinde Gaziantep’in tanıtımı 4 gün değil, günlerce sürebilecek iken; TEKNOFEST’in 300 fabrika polemiğinin gölgesinde kalması bir Gaziantepli olarak bizi üzmüştür. Gece gündüz demeden her probleme yetişmeye çalışan, Gaziantep valimiz Sayın Davut Gül dahi bu konuda açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Oysa ki Gaziantep’in bilim teknik ile de var olduğunu gösteren tüm dünyada da tanıtan TEKNOFEST organizasyonun akabinde, Gaziantep’te 300 fabrika açıldı mı, açılmadı mı polemiği hiçte uygun düşmemiştir. “ diye konuştu.  

KAYA: SANAYİCİYİ RAHAT BIRAKIN

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya son günlerde Türkiye ve Gaziantep gündemini meşgul eden 300 fabrikanın açılışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapılan tartışmaların Gaziantep sanayicisini üzdüğünü söyleyen Kaya, “İhracat ve üretimde ülkemizin gözbebeği olan Gaziantep sanayicilerinin bu kısır tartışmaların içine çekilmesi sanayicimizin moralini bozmakta ve motivasyonunu düşürmektedir. Konuşmamız gereken konular bunlar değil Gaziantep sanayisini ileriye taşıyacak projelerdir.” Diye konuştu.

KISIR TARTIŞMALAR

Gaziantep’i kısır tartışmaların merkezine almanın kimseye fayda sağlamayacağını belirten Kaya, devam eden tartışmaların şehrimize hiçbir fayda sağlamadığını söyledi.  Kaya, 300 fabrikanın toplu açılışının bu ekonomik şartlarda gerçekçi olmadığını belirterek yeni makine alımlarının yeni fabrika kuruluşu gibi takdim edilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.  Kaya ”Şehir gündemimizi iktidar partisinin politik amaçlar taşıyan beyanlarıyla meşgül etmek yerine Gaziantep’in gerçek gündemine dönmemiz, işsiz gençlerimizi, coronavirüsü, eğitime ulaşamayan çocuklarımızı konuşmamız gerekiyor.” Dedi.

Siyasi iradeye ve bürokratik yetkililere seslenen Kaya “Gaziantep sanayicisini kısır tartışmalara alet etmeyi bırakıp sanayicimizi üretime, istihdama katkı sunmaya yönlendirmeliyiz. Bu tartışmaların kaynağı olan politikalar artık gözden geçirilmelidir.  Gaziantep sanayicisi bu tartışmaların dışında tutulmalıdır. Özelikle belirtiyoruz, Gaziantep sanayicisini rahat bırakın.” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum