1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali "Artık yeter" dedi
Vali "Artık yeter" dedi

Vali "Artık yeter" dedi

Gaziantep Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğünce bildirilen 2019 Yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gaziantep Valisi Davut Gül Başkanlığında gerçekleştirildi.

A+A-

Vali Gül son zamanlarda büyük şikayetlere yol açan gürültü kirliliği için kesin konuştu ve "Herkes düğün yapacak, davul çaldıracak ama bunun bir ayarı olmalı. Gecenin geç saatinde vatandaşın kapısının önünde davul çaldırmayacak, gecenin herhangi bir saatinde 8-10 tane araç korna çalarak şehirde gezmeyecek.  Zaman zaman düğünlerde silah sıkılıyor, bunu bir kamu personeli yaptığı zaman gücümüz yettiğince meslekten atılmasına kadar bu süreci götüreceğiz. Kamu görevlisi gidip te bir düğünde silahını çıkartıp ateş etmemeli" dedi. 

KAMU YATIRIMLARI DURMADI

Kamu yatırımlarının durduğu yönündeki iddialara yanıt veren Vali Gül, kentte yürütülen  yatırımlarının devam ettiğini söyledi. Gül, konuşmasında kurum müdürlerini uyardı ve “Kurumlara ait araçlar, hangi kademede olursa olsun mesai saatleri içerisinde ya da dışında özel işlerde kullanılmamalıdır. Vatandaşlardan bize, ‘şu resmi araç, görevde olmamasına rağmen burada, resmi araç piknikte, gece yarısı şu sokakta bulunuyor’ gibi şikayetler gelmesin. Vatandaş randevu istiyorsa, uygun bir zamanda randevu verin ve dinleyin; gereksiz kırtasiyecilik olmasın” dedi. Vali Gül, kamu görevlilerini de uyararak, “Zaman zaman düğünlerde silah sıkılıyor, bunu bir kamu personeli yaptığı zaman gücümüz yettiğince meslekten atılmasına kadar bu süreci götüreceğiz” dedi.

TAHSİS EDİLEN BÜTÇENİN TAMIMINI KULLANACAĞIZ

Gaziantep’te yatırımların devam ettiğini, şu anda 528 tane devam eden proje olduğunu belirten Vali Gül, “Devam eden projelerin maddi büyüklüğü 11 milyar 825 milyon lira, önceki yıllar harcaması ise 5 milyar 293 milyon liradır. 2019 yılı içerisinde de 2 milyar 375 milyon lira ödeneğimiz var. Bu çok büyük bir rakam, dönem sonu itibariyle harcanan miktar 1 milyar 320 milyon liradır, yıl sonuna kadar bize tahsis edilen bütçenin tamamını kullanmış olacağız hem de projelerin bir kısmı bitmiş olacak. Gaziantep’te devam eden yatırımlara baktığımızda, Ulaştırma-Haberleşme alanı başta olmak üzere, daha çok tarım ve benzeri alanlarda yatırımlarımızın yoğunlaştığını görüyoruz. Kamuoyunda zaman zaman bazı projelerin durdurulduğuna dair konular gündeme geliyor. Devlette başlayıpta devam etmeyen ya da tamamlanmayan hiçbir proje yoktur. Projelerin hepsi tamamlanacaktır, öncelikle ekonomik değeri ve önceliğine göre yapılacaktır. Gaziantep’e 2 milyar 375 milyon lira ödeneğin ayrılması bu yatırımların devam ettiği, tamamlanacağını gösteriyor. Yatırımların ilimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah Gaziantep’in sorunları el birliğiyle çözülür. Gaziantep’in çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur.” diye konuştu.

“KAMUYA AİT ARAÇLARI KENDİ İŞİNİZDE KULLANMAYIN”

Kamuya ait araç ve gereçlerin kullanımına ilişkin kurum müdürlerini uyaran Vali Gül, “Kurumlara ait araçlar, hangi kademede olursa olsun mesai saatleri içerisinde ya da dışında özel işlerde kullanılmamalıdır. Bunu hepimiz biliyoruz ancak takibinin yapılması, kontrollerinin yapılması kurum amirlerinin bizzat sorumluluğundadır. Vatandaşlardan bize, ‘şu resmi araç, görevde olmamasına rağmen burada, resmi araç piknikte, gece yarısı şu sokakta bulunuyor’ gibi şikayetler gelmesin. Bu durumlar vatandaşların gözünde bizlerin görevini hakkıyla yapmadığımız itibarını uyandırır. Bu durum hem sizleri hem de bizleri üzer. Devletin aracını kendi işlerinizde kullanmayacaksınız. Kamu görevlileri erken saatlerde işlerine başlamalı. Memurların geç saatlerde geldiği bir düzeniniz olmasın. Bunun olması için de kurum amirlerinin ve bizlerin görevlerine erken saatlerde gelmemiz, işlerimize sahip çıkmamız gerekiyor.” dedi.

HAVAİ FİŞEKLER VE NARGİLE KONUSUNDA KARARLIYIZ

Dönem dönem güvenlik tedbirleri ile ilgili yazılar yazıldığını belirten Vali Gül, “Bu yazıları kolluk güçlerimiz ve jandarma güçlerimiz takip ediyorlar, kaymakamlarımız işi sahipleniyorlar ancak burada tüm kamu görevlilerimize görev düşüyor. Bu anlamda da bizim yazdığımız yazıları sahiplenilmeli. Hava fişekler, parklarda nargile içilmemesi, trafik kurallarına uyulması gibi konularda tedbirler yayınladık. Trafik kuralları ile ilgili vatandaşlarımızdan hem destek hem de şikayet alıyoruz. Yapılan uygulamaların devam etmesi konusunda destek var. Şikayetler ise, uygulamalar yapılmasına rağmen sorunlar ortadan kalkmıyor. Bizim bu konuda kararlılığımız var. Sorun ortadan kalkana kadar bu mücadelemiz devam edecek.”

DÜĞÜNDE ATEŞ EDEN KAMU GÖREVLİSİ YANDI

Vali Gül, düğünlerde ateş eden kamu görevlilerine ağır yaptırım uygulayacaklarını söyledi.Vali Gül, “Bizim vatandaşlarımızın günlük işleyişi ile ilgili sıkıntımız yok. Herkes düğün yapacak, davul çaldıracak ama bunun bir ayarı olmalı. Gecenin geç saatinde vatandaşın kapısının önünde davul çaldırmayacak, gecenin herhangi bir saatinde 8-10 tane araç korna çalarak şehirde gezmeyecek. Bizim özgürlüğümüz insanlara zarar veriyorsa, insanların hakkını ihlal etmemeli. Herkes makulünü yaptığı sürece hiçbir sıkıntı olmayacak. Zaman zaman düğünlerde silah sıkılıyor, bunu bir kamu personeli yaptığı zaman gücümüz yettiğince meslekten atılmasına kadar bu süreci götüreceğiz. Kamu görevlisi gidip te bir düğünde silahını çıkartıp ateş etmemeli. Bunları hem kendi hayatımızda uygulayalım hem de personelimize duyurmuş olalım.”diye konuştu.

VATANDAŞA RANDEVU VERİN

Açık Kapı Projesi’ne değinen Vali Gül, “Açık Kapı Sahada Projemiz ve Açık Kapıya gelen vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımızın bilgiye ulaşımında bazı kurumlarda ne yazık ki o alışkanlık oturmadı. Açık Kapı’nın mantığı işin hızlı çalışmasıdır. Vatandaşa bir ay, iki ay sonra verdiğiniz cevabın hiçbir hükmü yok. Hangi gün aralığında cevap verilecekse görevli arkadaşlarınıza bunu bildirin. Gaziantep sanayi potansiyeli olan bir şehir, ekonomik durumu iyi olan vatandaşlarımız kadar, yardıma ihtiyaç duyan arkadaşlarımız da bulunuyor. Sizlere tavsiyem vatandaşlarla görüşün, sizin görüşmediğiniz her vatandaş ile bizler görüşüyoruz. Sizlerin vatandaşlarla görüşmeniz bizim üzerimizdeki yükü kaldıracaktır. Vatandaş randevu istiyorsa, uygun bir zamanda randevu verin ve dinleyin; gereksiz kırtasiyecilik olmasın.”

“KURBANLARA TALİBİZ”

İhtiyaç sahibi ailelere ulaştırmak üzere Kızılay ile protokol imzalandığını hatırlatan Vali Gül, “Halk gününde gelen vatandaşlarımızın arasında ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız var. Esnaf, hayır severlerden ve iş adamlarında şöyle bir talep vardı: Kurbanlarımızı devlet eliyle kestirmek istiyoruz. Ortalama bir çözüm bulduk, Kızılay’ın kurumsal alt yapısı çok gelişmiş. Kızılay Genel Müdürümüzle görüşmemizde alt yapılarından bizlerinde yararlanabileceği şekilde bir çözüm üretildi. 850 TL karşılığında vekaleten kurbanlar kesilecek, kavurma şeklinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Gaziantep Sosyal Vakfı’na para yatıran kişilerin kurbanları İslami usullere göre kesilecek, ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Vekaleten kesilecek olan kurbanlara talibiz.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum