1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uyuşturucuda en riskli 10 şehir arasındayız
Uyuşturucuda en riskli 10 şehir arasındayız

Uyuşturucuda en riskli 10 şehir arasındayız

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tezcan, Gaziantep'te,

A+A-

uyuşturucu kullanımına karşı verilen mücadeleyi yerinde tespit etmek için Büyükşehir Belediyesi Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Tezcan, Gaziantep'in riskli şehirlerin içinde ilk 10'a girdiğini belirterek, "Uyuşturucu madde ve yeni bağımlılıklarla alakalı çalışmalar yapacağız. Bu manada Gaziantep ziyaretimiz çok verimli geçti" dedi. 

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, uyuşturucu madde bağımlılığın nedenleri ve alınacak tedbirlerin tespit edilmesine yönelik çalışmaları kapsamında ilk kez Gaziantep’e geldi. Beraberindeki komisyon üyeleriyle ilk olarak Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'yı makamında ziyaret eden heyet, daha sonra ise Büyükşehir Belediyesi Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’ni gezdi.

Büyükşehir Belediyesi Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’ni gezen komisyon üyeleri, merkezi inceleyip çalışmaları da yerinde gördü. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve yetkililerden bilgi alan Tezcan, incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

KOMISYONUMUZ TOPLAMDA  4 AY ÇALIŞIYOR

Konuşmasına, Gaziantep Büyükşehir Başkanına ve Gaziantep Valisine teşekkür ederek başlayan Tezcan, şunları kaydetti: "Uyuşturucu maddeyle mücadele konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde araştırma komisyonu kuruldu. Bu komisyona 12 Milletvekilimiz seçildi. 12 Milletvekilimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilen 4 büyük partiden ortak bir görüş olarak bu komisyon çalışmalarına başladı. Yaklaşık 2.5 ay oldu, komisyonumuz toplamda 4 ay çalışıyor. Bu süreçte hem uyuşturucu madde hem de yeni bağımlılıklarla alakalı çalışmalar yapacağız. Komisyonumuzun çalışma süresi 4 aydır. 

Bugüne kadar 900 toplantı ve 69 dinleme gerçekleştirdik. Uyuşturucu kullanımını azaltmaya ve kullanımı önlemeye yönelik ne gibi çalışmalar yapılabilir onları konunun paydaşlarıyla konuştuk."

SAHADA ÇALIŞMALARI GÖRMEK ISTIYORUZ

Ilk defa bir ile ziyaret gerçekleştirdiklerine işaret eden Tezcan, "Türkiye, doğudan batıya kavşak bölgesi olduğundan riskli bir bölgede yer alıyor. Ayrıca uyuşturucudan kaynaklı ölümler açısından da riski yüksek bir ülkeyiz. İstanbul, Ankara, Gaziantep, Antalya ve Mersin gibi kırmızı renkli illerimiz var, bu illerimizi ziyaret edip sahadaki çalışmaları görmek istiyoruz. Sadece dinlemekten ziyade kamu kurum ve kuruluşlarımız sahada neler yapıyorlar, özellikle de yerel yönetimlerin uyuşturucuyla mücadele noktasında ne gibi çalışmalar var, onları yerinde inceleyeceğiz" diye konuştu. 

ÇOK BAŞARILI BULDUM

Tezcan, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Gaziantep modelinde bir rehabilitasyon merkezi olan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi'nin, çok farklı konseptli olduğunu vurgulayarak, "Bu tarz merkezleri, diğer yerel yönetimlerce de ben sosyal sorumluluk projeleri adı altında yapmaları gerektiğini ifade etmek istiyorum. Çok başarılı buldum, bu modelin daha da geliştirilmesi noktasında varsa eksiklikler kanun yapıcılar olarak bizler mecliste bu yönde çalışmalar yapacağız. Sahadan aldığımız bilgilerle raporlarımızı hazırlayacağız ve raporlarımızı sunacağız" ifadesine yer verdi. 

GAZIANTEP'IN ISMINI ÇOK DUYMUŞTUK

Gaziantep ziyaretleritinin çok verimli olduğuna dikkat çeken Tezcan, şunları aktardı: "Bu bir beyin hastalığı, kullanılan madde hastalarda çok ciddi bir beyin hasarı meydana getiriyor ve tedavi süreci çok uzun. Bazı şehirlerde uygulanan tedavi modelleri var, bu manada Gaziantep ismini çok duymuştuk. Gaziantep riskli şehirlerimizin içerisinde ilk 10’a giriyor. Yapılan rehabilitasyon merkezi ve saha çalışmaları özellikle Valilik ile Büyükşehir Belediyesi ve diğer tüm kurumların koordineli biçimde çalıştığını da görmek bizim için ayrıca mutluluk vericidir. Çünkü bu bağımlılıkla mücadele bir bireyin tek başına üstesinden gelebileceği bir tedavi, rehabilitasyon yöntemi değildir. Burada önemli olan devletin bütün kurumlarıyla beraber bütün STK’ların bir araya gelerek konuyla alakalı bir çalışma yapması gerekiyor." Ayşegül BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.