1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. TÜRKMEN DERNEKLERİNDEN FATMA ŞAHİN’E SİTEM
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKMEN DERNEKLERİNDEN FATMA ŞAHİN’E SİTEM

A+A-

Önceki gece Faik Akyılmaz aradı. Uzun uzadıya yapmış oldukları çalışmaları anlattı. Nasıl yalnız bırakıldıklarını, yerel idarecilerin ikircikli davranışlarından, ulusal ve yerel basının ilgisizliğine kadar kendilerini rahatsız eden bütün konuları enine boyuna konuştuk. 

Kimdir Faik Akyılmaz? 

Elbeyliler Derneği Başkanı ve aynı zamanda Türkmen Dernekleri Federasyonu Başkanı. Koltuğunun altında birden fazla karpuzun yüküyle, arı gibi üretken, gayretkeş ve renkli kişiliğiyle bilinen bir cemiyet adamı,

Konuşma döndü dolaştı Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu Hemşehri Dernekleri Şenliği'ne geldi. Faik Akyılmaz, bu konuda Belediye başkanı Fatma Şahin'e sitemini dile getiriyor.

Gaziantep'e sonradan göç edenlerin kurduğu hemşehri derneklerini ziyaret eden, onlarla yakın teması kamuoyunca yakından takip edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkmen Derneklerine olan ilgisizliginden ve araya koyduğu mesafeden bahisle, Hemşehri Dernekleri Şenliği için düzenlenmiş olan yemek davetini reddettiğini aynı gerekçelerle anlattı. 

Celal Doğan'la başlayan bir furya var. Ülkemizin Doğu Coğrafyasından Gaziantep’e göç eden kitleselliğe özel önem atfederek, bunu siyasete tahvil etme geleneği.

Bu dernekleri hoş tutarak, oylarına talip olma istem ve arzusu AKP'ninde izlediği bir yöntem olmalı ki, AKP bu durumu bir adım daha öteye taşıyarak milletvekilliğini babadan oğula geçen bir makama dönüştürebiliyor. 

Gaziantep dahil olmak üzere diğer şehirlerde de bunun bariz örneklerini görmek mümkün.

Burada yanlış anlamaya meydan vermemek adına şunu da belirtmek durumundayız. Elbette yerel idareler kapsayıcı kucaklayıcı olmalıdır. İç göçün şehrimizdeki kitleselliğinin entegrasyonu önemli. Ancak ilgiyi, alakayı ve şefkati eşit ve adil dağıtmak zorundayız.

 Kendilerini şairin dizelerinde olduğu gibi "Öz yurdunda garip, Özyurdunda parya " hisseden bu şehrin asli unsurlarını kimsesiz bırakma keyfiyetimiz yok. 

Elbeyliler, Baraklar, Türkmenler, Kızıklılar, Musabeyliler, Çepniler, Rışvanlar bir baba otoritesinin yanında bir de ana ilgisini ve sıcaklığını bekleme hakkını saklı tutuyorlar. Bilesiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum