1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'yi 2023’e taşıyacak bütçe Komisyonda
Türkiye'yi 2023’e taşıyacak bütçe Komisyonda

Türkiye'yi 2023’e taşıyacak bütçe Komisyonda

İhracata büyük destek

A+A-

Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifinin komisyonda görüşülmeye başlandığını bildirdi. Koçer, bütçenin Türkiye’yi 2023’e taşıyacağını ifade etti.

2021 bütçesinin önceki bütçelerden farklı olarak program bütçe esaslarına göre hazırlandığının altını çizen Koçer,  “Program bütçe sayesinde kamuoyu nezdinde kamu bütçelerinin amaç ve sonuçlarının anlaşılırlığı  artacak, mali şeffaflık sağlanacak. 2023 hedeflerine hızla ilerlerken ülkemizin kalkınmasına ve istikrarına, milletimizin refahına hizmet edecek.” dedi.

ASLAN PAYI EĞİTİME

Koçer, "1.3 trilyon liralık, hizmeti esaslı, yatırım, istihdam, ekonomik ve sosyal kalkınmaya odaklı 2021 bütçesinde aslan payını 211.4 milyar lira ile yine eğitim aldı. Giderlerin 1.3 trilyon, gelirlerin 1.1 trilyon, vergi gelirlerinin ise 922.7 milyar lira öngörüldüğü bütçeden eğitime 211.4 milyar liralık kaynak ayrıldı. Bakanlığın yatırım ödeneği 5.8 milyar lira iken, bu rakam yüzde 94 artışla 11.3 milyara çıkarıldı. En fazla ödenek artışı ise yatırım bütçesinde oldu. Özel sektörün yatırım ve istihdamını desteklemek için 27.7 milyar liralık prim desteği sağlanacak. Hazine destekli kefalet ve tarımsal kredilere 11 milyar lira, esnafa 3.8 milyar lira, ihracatçıya 4.1 milyar lira finansman desteği verilecek. Toplam 1 trilyon 101 milyar lira gelir sağlanacak.” İfadelerini kullandı.

İHRACATA BÜYÜK DESTEK

“Özel sektör, yatırımlar ve istihdam teşvik edilecek" diyen Koçer, "Sosyal güvenlik işveren prim destekleri için 27.7 milyar lira, tarımsal kredi faiz destekleri için 5.5 milyar, hazine destekli kefaletler için 5.5 milyar, ihracat destekleri için 4,1 milyar lira, esnafların finansmana erişimi için 3.8 milyar lira olmak üzere özel sektöre toplam 46.6 milyarlık teşvik sağlanacak. Tarıma ayrılan bütçe ise  9 milyar lira artışla 42.4 milyar oldu. Tarımsal destek programları kapsamında çiftçilere 22 milyar TL ödeme yapılacak. Yatırımlar için 12.1 milyar aktarılacak. Bu bütçe; Üretime, ihracata ve finansal istikrarı öncelikli kılan ekonomik dönüşümü ve değişimi gerçekleştirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖDENEK ARTIŞI PROJELER

Organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi siteleri altyapısı için ayrılan kaynağın 5.5 kat artırıldığını hatırlatan Koçer,  "Bu yıl 204 milyon lira olan bu kaynak gelecek yıl 1.1 milyar liraya çıkarıldı.  Bütçe teklifinde en fazla ödenek artışı yatırım projeleri için sağlandı. Sermaye gideri ödenekleri, yüzde 83 artarak 103.7 milyar liraya çıktı.” dedi

1 AYLIK SÜREÇ

Koçer Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın, 21 Ekim Çarşamba günü yaptığı sunumla başlayan görüşmeler bir ay sürecek. Sunumun ardından bir hafta ara verilerek Plan ve Bütçe Komisyonunda, 27 Ekim Salı günü bütçenin geneli üzerindeki görüşmeler yapılacak. 2021 yılı bütçe teklifinin görüşmeleri 24 Kasım Salı günü tamamlanacak.” diye belirtti. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum