1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'nin halısı Gaziantep'ten
Türkiye'nin halısı Gaziantep'ten

Türkiye'nin halısı Gaziantep'ten

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Gaziantep’in Türkiye’nin halı ihracatının yüzde 70.8’ini karşıladığını da ifade etti.

A+A-

 2020 yılının on aylık sürecinde Türkiye genelinden toplam 2 milyar 57 milyon 553 bin dolarlık ihracata imza atıldığını ifade eden   Kaplan halı ihracatçılarını kutladı.

ABD'DEN BÜYÜK İLGİ

2020 yılının on ayı geride kalırken ihracatçılar son iki aya odaklandı. Halı ihracatında ki artış sürerken en fazla artışın gerçekleştiği ABD’de Türk halısına olan ilgi her geçen gün artıyor. Salahattin Kaplan başkanlığında zoom üzerinden toplanan TİM Halı Sektör Kurulu gündemi değerlendirirken 2020 yılının son iki ayında gerçekleştirilecek ihracatla yılsonu hedeflerine ulaşmak istiyorlar. 

BAŞARILARA İMZA ATTIK

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınına rağmen halı üretici ve ihracatçılarının büyük başarılara imza attığının altını çizen TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ABD pazarlarında halı ihracatında adeta patlama yaşandığını ifade ederek Kasım ve Aralık ayı ihracatlarıyla 2020 yılsonu hedeflerini yakalayacaklarını sözlerine ekledi. Başkan Kaplan salgının ikinci dalgasının dünya genelindeki ticareti de olumsuz etkilediğine dikkat çekerek son dönemlerde birçok ülkede sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra ülke sınırlarının kapatılmaya başlanmasının gelecek dönemlerde ihracata eksi yansıma olarak dönüş yapacağını, gelecekle ilgili planları bu doğrultuda yapmaya çalıştıklarını da söyledi.

ARANAN MARKA OLDUK

Son dönemlerde bazı ülkelerde Türk mallarına yönelik başlatılan gayri resmi ambargoya rağmen halı sektörünün sahip olduğu Pazar çeşitliliğinin ihracatı olumsuz etkilemediğine dikkat çeken TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan son beş yıllık süreçte dünya genelinde yürüttükleri tanıtım faaliyetlerinin meyvelerini vermeye başladığını ve özellikle ABD pazarlarının aranan halı markalarının Türk halısı olduğunu  vurguladı. 

SUUDİ ARABİSTAN MESELESİ

 Ülke bazlı halı ihracatında Türkiye’den en fazla ihracatın yapıldığı ülkeler arasında Birleşik Devletler, Sudi Arabistan, Almanya, Birleşik Krallık, Irak, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, İran ve Belçika’nın ilk on ülke arasında yer aldığını da ifade eden TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan son dönemlerde bazı ülkelerde pazar kaybı yaşandığını özellikle Sudi Arabistan’da uygulanan gayri resmi ambargonun önümüzdeki süreçlerde son bulacağına inandıklarını da ifade ederek “Bizler geçmiş yıllarda olduğu gibi birkaç pazara yönelik çalışmıyoruz. Türk halıcılarının pazarları dünya pazarlarıdır. Dünyanın bütün ülkeleriyle neredeyse ihracat ilişkilerimiz var. Elbette mevcut pazarlarımızı korumak, geliştirmek ve bu pazarlardaki varlığımızı sürdürmek zorundayız. Ancak siyasi kararlarla Türk mallarına yönelik sürdürülen karalama kampanyalarını yakından izliyor, bizlerde alternatif giriş yolları ve pazarlar arıyoruz. Bu sıkıntıların önümüzdeki süreçte son bulacağına inanıyoruz” dedi. 

EN FAZLA MAKİNE HALISI GİTTİ

Türkiye’den dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen halı grupları arasında en fazla ürünün makine halısı olduğunu ifade eden TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan “Türkiye’den on aylık süreçte en fazla makine halısı ihraç ettik. Bu süreçte toplam makine halı ihracatımız 1 milyar 756 milyon 941 bin dolardır. Yine bu dönemde 266 milyon 446 bin dolar değerinde tüfte halı, 28 milyon 652 bin dolarlık el halısı ve 5 milyon 514 bin dolar değerinde de kilim ihracatı gerçekleştirildi. Bütün ihracatçılarımızı yürekten kutluyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.