1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye'nin gücünü herkese gösterdik
Türkiye'nin gücünü herkese gösterdik

Türkiye'nin gücünü herkese gösterdik

AK Parti Grubu adına söz alan Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak “Son 18 yılda Türkiye, uluslararası patent başvurularında 13’üncü, marka başvurularında 8’inci ve tasarım başvurularında ise 5’inci sırada yer alıyor” dedi.

A+A-

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Türk Patent ve Marka Kurumu üzerine AK Parti Grubu adına söz alan Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak “Son 18 yılda Türkiye, uluslararası patent başvurularında 13’üncü, marka başvurularında 8’inci ve tasarım başvurularında ise 5’inci sırada yer alıyor” dedi.

Bakbak, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun patentler, faydalı modeller, markalar, coğrafi işaretler, geleneksel ürün adları, tasarımlar, lisans tescil ve kayıt işlemleri ile sınai mülkiyet haklarının korunması gibi önemli görevleri yerine getirdiğini söyledi.

SANAYİ GELİŞİYOR

AK Parti hükümetlerinin Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Desteği’ni hayata geçirdiklerini ifade eden Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “KOBİ’lerin inovasyon kapasitelerinin arttırılmasına yönelik olarak 2006 yılında Hezarfen Projesi’ni uygulamaya koyduk. 2023 hedefi ve 2053, 2071 vizyonu ile hareket edip, Türkiye’nin otomobilinin ön gösterimini yaparak, fabrikamızın temellerini attık.  Ülkemizin ilk yerli elektroşok cihazını üretip, ihraç ve hibe etmeye başladık.  Yerli aşı çalışmalarımızı sürdürüp, Covid-19’de kullanılan ilacın etken maddesini yerli ve millî olarak sentezledik. N-95 ve N-99 maske filtrelerini yerli olarak geliştirip sanayimize lisansladık.”

GAZİANTEP’E ÖZEL VURGU

Coğrafi işaret tescillerinin toplam sayısının 547’ye yükseldiğini belirten Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak “Avrupa Komisyonu’nda Gaziantep’imiz 33 tescilli coğrafi işaretiyle ülkemizin en başarılı 1. şehri olup, ‘Antep Baklavası’ da bunlardan biridir. Ürün sayısında da 2’nci olmuştur” dedi. Bu yıl Gaziantep’in ev sahipliğinde gerçekleşen TEKNOFEST’in Türkiye’nin “Milli Teknoloji Hamlesi” hareketine büyük katkı sağladığını vurgulayan Milletvekili Derya Bakbak, konuşmasını şu şekilde tamamladı:  “Bu yıl TEKNOFEST’e 81 il ve 84 ülkeden 20 bin 197 takım ile 100 binin üzerinde genç müracaat etti. Gururla ifade etmek isterim ki Gazi şehrimiz TEKNOFEST için 3 bin 891 proje göndererek rekora imza atmıştır" HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.