1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye Finans'tan ihracatçılara destek
Türkiye Finans'tan ihracatçılara destek

Türkiye Finans'tan ihracatçılara destek

Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağına inandıklarını belirterek, birlikte çalıştıkları ihracatçı ve sanayicilere öncelik verdiklerini bildirdi.

A+A-

Akşam, yazılı açıklamasında, gücünü üretimden alan Katılım Finans Sistemi'nin üretim ve ihracata güvendiğini belirtti.

Bu durumun her yerde bayraktarlığını yapmak ve anlatmak istediklerini vurgulayan Akşam, "1990'lı yılların başında ilk iş hayatına dış ticarette başladığımda Türkiye'nin 100 milyar dolar ihracat yapacak potansiyele sahip olduğunu düşünüyorduk. O zaman ülkenin ihracatı 10-12 milyar dolar seviyesinde idi. O zaman 'acaba 100 milyar dolar ihracat yapabilir miyiz?' diye konuşuyorduk. Şimdi, 2021 yılının sadece eylül ayında ihracatımız 18 milyar doların üzerine çıktı. Bu yıl sonuna kadar 210 milyar dolara ulaşacağımızı ön görüyoruz." ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

Akşam, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağına inandıklarına işaret ederek, şöyle devam etti: "10'ar milyar dolar ihracat yapacağımız 50 tane ülke bulsak veya 50 tane 10'ar milyar dolarlık ihracat yapan ilimiz olsa bunu başarabiliriz. Çünkü bugün Gaziantep'in yıllık ihracatı 10 milyar dolara yaklaşmış durumda. O nedenle bu rakamın erişilebilir olduğuna inanıyoruz. Diğer yandan ihracatla birlikte ithalat da artıyor. En önemlisi ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 82-83'lere gelmiş durumda. Bu da çok önemli bir başarı."

ÖNCÜLÜK YAPIYOR

Gazianteplilerin kazandığını memleketine yatırdığını ve kenti büyüttüklerinden bahseden Akşam, "Gaziantep de işçisine, sanayicisine sahip çıkan öncü bir şehir. Gaziantep'in Türkiye'nin ihracatından aldığı pay yüzde 1'den 5'lere geldi. İhracatta kuvvetli rakamlarla devam ediyor. Tüm bunlar girişimciler, sanayiciler ve kamu iş birlikleri sayesinde oluyor." değerlendirmesinde bulundu. Akşam, Türkiye Finans'ın ana işi ve büyüme hedefinin üretim ve ihracatı desteklemek olduğunu belirterek, Türkiye'nin en büyük 12. bankası olarak hedeflerinin 10'uncu en büyük banka olmak olduğunu aktardı.

HER ZAMAN YANLARINDA OLACAĞIZ 

Bu büyümenin ticari tarafta iş birliği yaptıkları fonlamalar sayesinde mümkün olabileceğine değinen Akşam, şunları kaydetti: "Birlikte çalıştığımız ihracatçı ve sanayicilere öncelik veriyor, onları işletme ve yatırım sermayesi ihtiyaç fonlarıyla destekliyoruz. Bizim duruşumuz çok net. Banka olarak her zaman üretim ve ticaretin içinde olacağız. Sayımızı dış ticaret tarafında mümkün olduğunca artıracağız. Diğer bankalardan farkımız kendi bünyemizde, banka içerisinde bir leasing yapılanmasının olması. Tüm şubelerimizde bir dış ticaret temsilcisi var. Dış ticaretin finansmanı tarafında Türkiye'nin ana bankalarından biri olmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken 'birlikte kazanan ve birlikte paylaşanların bankası' vizyonuyla ülkemize ve insanımıza yatırım yapmak istiyoruz. Türkiye’nin dünyanın ihracat merkezi olacağına, bunun da genç, yetkin insan kaynağı ve üretim şevki ile yapılabileceğine inanıyoruz. Ülke olarak buna hazırız." AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.