1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Turizmde geceleme sayısı artmalı
Turizmde geceleme sayısı artmalı

Turizmde geceleme sayısı artmalı

MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Gaziantep'in turist sayısında artış olduğunu ve bunun devamının sağlanması için turistlerin geceleme sayısının artması gerektiğini söyledi.

A+A-

 Taşdoğan, "Ortalama 700 bin geceleme yapan ziyaretçilerin konaklama oranı 1,47 – 1,53 oranındadır. Geceleme sayısının arttırılması en önemli hedefler arasında olmalıdır" dedi.

GEZİLECEK ÇOK FAZLA NOKTA VAR

2019 yılının Göbekli Tepe Yılı olarak ilan edilmesi, bölgedeki turizme bakışının bütüncül olması ile Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır ve Mardin’e gelen turist sayısı gözle görünür şekilde artığına dikkat çeken Taaşdoğan, "Gaziantep, Tarihi Ticaret yolu olan İpek Yolu’nun güzergâhı olması sebebiyle, Hititlerden Doğu Roma’ya, Selçuklulardan Osmanlı Devletine kadar geçen zamanda pek çok farklı kültüre ve ticarete tanıklık etmiş kadim bir Türk - İslam şehridir. Gaziantep’in zengin tarihi, kültürel çevresi ve çeşitliliği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde bulunan “Zeugma Antik Kenti” ile “Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi” kadim bir kültür şehrinin önemli simgeleridir. Bunlarla birlikte Gaziantep turizminin canlandırılması, kültürel mirasların ortaya çıkarılması için Rum Kale ve Halep Arığının turizme kazandırılması, Bakanlığımızın yapacağı çalışma ve restorasyonlarla sağlanmalıdır" dedi.

ÇEŞİT ÇEŞİT YEMEK

Gaziantep'te Gastronominin Turizmi açısından önemli bir yer olduğunu belirten Taşdtoğan, ""Yaratıcı Şehirler Ağına" giren Gazi şehrimiz, ilimizi ziyarete gelen misafirlerine, birbirinden lezzetli yüzlerce çeşit yemeği tatma fırsatı da sunmaktadır. Gaziantep’te bulunan dünyanın 3. Büyük Doğal hayatı koruma alanı ve Ülkemizin en büyük hayvanat bahçesini bir yılda toplam 4 milyon kişi ziyaret etmiştir.  İlimize gelen misafirlerimizi ağırlayacağımız 7300 yatak kapasiteli yıldızlı otellerimiz bulunmakla beraber, gelişen turizm potansiyelini karşılamak için, turizm yatırımcılarımızın yatırımları ile bu sayı sene sonuna kadar 8 bine ulaşacaktır" diye konuştu.

YABANCI TURİSTLER ÖNEMLİ

Taşdoğan, "Ortalama 700 Bin geceleme yapan ziyaretçilerin konaklama oranı 1,47 – 1,53 oranındadır. Geceleme sayısının arttırılması en önemli hedefler arasında olmalıdır. Bunun için Ülkemize Kültür Turizmi amacıyla gelen; Koreli, Japon ve Çinli turistlere, Tur firmalarınca, Şehrimizin ve kültürümüzün tanıtılması ve ilimizin gezi destinasyonuna alınmasının sağlanması gerekmektedir.  Temennimiz, bölgemize gelen huzur ve güven ortamının sürekli ve kalıcı olması, halkımızın huzur ve refah içinde kalkınmasıdır.

Sonuç itibariyle üzerinde konuştuğumuz bu kanun teklifini, turizmi ağırlıklı olarak kıyı bölgelerinden ve deniz turizminden sıyırıp, ülke geneline ve tüm yıla yayarak değerlendirilmesi açısından olumlu buluyoruz. Çünkü Turizmde pazar çeşitliliği açısından, Gaziantep’in turizm potansiyelinin dünyaya tanıtılmasına katkısının büyük olacağı düşüncesindeyiz" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum