1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Turizmciler destek istedi
Turizmciler destek istedi

Turizmciler destek istedi

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i ziyaret eden Turizm Yatırımcıları Derneği heyeti, sert kayıplar yaşayan sektörün toparlanması için oluşturulan kapsamlı yol haritasını hükûmete iletti.

A+A-

TTYD Başkanı Oya Narin öncülüğündeki heyet;  sektörün vergi, istihdam ve yatırım süreçlerinde desteklenmesini ve yapısal dönüşümü sağlayacak bir Turizm Master Planı oluşturulmasını istedi.

 

20 MİLYAR TL İLAVE KGF LİMİTİ

 

Heyet, sektöre yönelik 20 milyar TL’lik ilave KGF limiti oluşturulmasını talep ederken, Turizm sektörünün ihracatçılara sağlanan tüm desteklerden yararlandırılmasını, Turizmciye ana girdi kalemlerini vergisiz ithal ederek kullanma imkanı sağlanmasını düşük faizli Eximbank kredisi imkânı, İstihdam teşviklerinin turizm sektörüne özel 2 yıl daha uzatılması ve kış sezonunda iş akdinin devamını sağlayacak istihdam desteklerinin oluşturulmasını istedi.

 

MASTER PLAN

 

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, sektörün önemli sorunlar yaşamaya devam ettiğini belirterek şunları söyledi:“Türkiye, turizmde önemli bir eşik noktasında. Sektörümüz, bu eşiği, hem fiziksel dönüşüm hem de destinasyon yönetimi ve markalaşma alanında başarılı bir dönüşüm stratejisi izleyerek aşabilecek deneyime sahip. Bu aşamada, bir yandan yapısal sorunlarımızı orta ve uzun vadeli tedbirlerle çözerken eşzamanlı olarak da kısa vadeli tedbirleri hızla hayata geçirerek işletmelerimizin içinde olduğu finansal darboğazı atlatabilmelerini sağlamamız gerekiyor. Sayın Şimşek’i ziyaretimizde kendilerine sektörümüzün vergi, istihdam ve yatırım süreçlerinde desteklenmesine ilişkin önerilerimizin yanı sıra Türk turizm sektörünün dönüşüm ihtiyacını hayata geçirecek bir “Master Plan” hazırlanması yönündeki dileğimizi ilettik. 2023 hedefleri doğrultusunda 50 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşılması ve bunun ötesine geçilmesi ancak ve ancak başarıyla uygulanacak kapsamlı bir dönüşümün gerçekleştirilmesi ile mümkün olabilecek." HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.