1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tuğsuz'dan ürküten tablo
Tuğsuz'dan ürküten tablo

Tuğsuz'dan ürküten tablo

*Fuhuş görülmemiş boyutlara ulaştı

A+A-

*Arap mafyası uyuşturucu piyasasını ele geçirdi

*Gaziantep sığınmacı krizinin mağduru

İyi Parti Gaziantep 2.Sıra Milletvekili Adayı Can Tuğsuz, düzenlediği basın toplantısında çok ciddi konulara dikkat çekti ve özellikle Suriyeliler sonrası kentte huzurun kalmadığını söyledi. Bunu örnekleriyle sıralayan Tuğsuz  "Kültürel farklılıklar, bozulan ekonomik dengeler, Suriyeli kaynaklı asayiş sorunları toplumsal gerilimleri artırmıştır. Suriye mafyası İstanbul başta olmak üzere birçok kentte örgütlenmiş, uyuşturucu piyasasını ele geçirmiştir. Kendi aralarında Arapçanın alt lehçelerini konuşan bir Arap mafyasına karşı polisin teknik istihbarat imkanı bile yoktur. Yıllardır görülmeyen çocuk hastalıkları tekrar ortaya çıkmıştır. Fuhuş birçok kentimizde görülmemiş boyutlara ulaşmıştır" dedi. Gaziantep’in canını yakan Suriyeli meselesini İYİ Parti iktidarında kökten çözeceklerini belirten Tuğsuz, "Suriyelileri güvenli bir şekilde ülkelerine göndereceğiz” dedi.

KİRA FİYATLARI ARTTI

Can Tuğsuz, il binasında buluştuğu gazetecilere, Suriyelileri sığınmacıların ekonomiye ve sosyal hayata etkilerini  ve İyi Parti'nin bu konudaki politikalarını anlattı. Tuğsuz, "Gaziantep sığınmacı krizinin mağdurudur. Hak etmediği halde Ak Parti'nin Suriye politikasının bedelini ödemektedir. 2.005.515 kişi nüfusuna 400 bine Suriyeli sığınmacı nüfus eklenmiştir. Bugün itibariyle Gaziantep'te yaşayan 6 kişiden biri Suriyelidir. İlerleyen yıllarda Gazianteplilerin nüfus yüzdesi azalırken doğurganlık oranı yüksek Suriyeli sığınmacıların nüfusu artacaktır. Gaziantep'te kira fiyatları da Suriyelilerin etkisiyle iyice yükselmiş durumdadır" dedi.

SURİYELİLERE 7 YILDA 85 MİLYAR HARCANDI

Gaziantep'in mevcut kapasitesinin bu misafirliği sürdürmeyi imkansız kıldığını söyleyen Can Tuğsuz, "Ak Parti hükümetlerinin stratejik öngörüsüzlüğünün bedeli 4 Milyona yakın Suriyeli ile 7 yılda harcanmış 85 milyar lira olarak ödendi. Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi durumunda ülkemiz yavaşlatılmış bir çöküş sürecine girecektir. 2018 yılında Türkiye’de her 20 Türk vatandaşı başına 1 Suriyeli sığınmacı düşmekte iken, sığınmacıların Türkiye’de kalması durumunda 2040 yılında bu oran her 13 Türk vatandaşına 1 Suriyeli olacaktır. Bu sorunu çözüp Suriyeli vatandaşları güvenli şekilde ülkelerine göndermesi gerekenler sığınmacılara vatandaşlık verip kendilerine seçmen tabanı yaratma peşindedirler" diye konuştu.

VAROŞLARDA GETTOLAŞMA

'Ülke geneli terörist örgütlerin yabancı ülkelerin istihbarat servislerinin, milis güçlerin, orduların ve devlet dışı aktörlerin etkinlik alanına dönüşmüştür' diyen Can Tuğsuz şunları dile getirdi:"Suriyeli nüfus yoğunluğundaki artış, kültürel farklılıklar, giderek bozulan ekonomik dengeler, artma eğiliminde olan Suriyeli kaynaklı asayiş sorunları toplumsal gerilimleri artırmıştır. Suriyeliler kentin voroşlarında gettolaşmıştır. 2017 yılının ortalarından sonuna kadar olan dönemde Suriyeli mültecilerle bağlantılı 181 asayiş olay gerçekleşmiş, 24'ü Suriyeli, 35 kişi hayatını kaybetmiştir. 2016 yılına göre 3 kat artan olaylar geliyorum diyen büyük sarsıntıların öncü şoklarıdır." 

İYİ PARTİ BUNU VAAD EDİYOR

İyi Parti olarak hedeflerinin Suriyelilerin vatan özleminin giderilmesi ve Suriye'nin yeniden inşaasında yer almaları olduğunu belirten Tuğsuz, "Suriye'de istikrarın yeniden tesisinde Türkiye olarak bölgesel ve tarihi sorumluluklarımızın bilincinde gereken çabayı göstereceğiz. Yapmamız gereken Suriye devletinin iç barışına katkıda bulunarak Suriyelilerin vatanlarına huzurlu bir şekilde dönmelerini sağlamaktır. Sonuç olarak İyi Parti Suriyelilere kendi vatanlarında huzur içinde yaşayabilecekleri bir gelecek vaad ediyor" dedi.        

GEÇEN KASIM AYI İTİBARİYLE 38 BİN KİŞİYE VATANDAŞLIK VERİLDİ

Temmuz 2017'den itibaren Suriyelilere vatandaşlık verilmeye başlandığını, Kasım 2017'ye kadar vatandaşlık verilenlerin sayısının 38 bine ulaştığını ifade eden Tuğsuz şöyle devam etti:"Göç İdaresi'nin 25 Ocak 2018 tarihinde güncellenen verilerine göre, geçici koruma kapsamında istanbul 540.579 Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapması ile en çok Suriyelinin bulunduğu illerin başında geliyor. İstanbul'u  466.565 ile Şanlıurfa, 457.670 ile Hatay takip ediyor. Suriyeli nüfsun en yoğun olduğu 10 il listesinde Şanlıurfa,Kilis,Gaziantep ve Hatay sınır illeri olarak yer alıyor. Konya'nında listede 101.934 kişi ile en fazla Suriyelinin bulunduğu iller arasında yer aldığı görülüyor."

ARAP MAFYASI UYUŞTURUCU PİYASASINI ELE GEÇİRDİ

Tuğsuz, Suriye mafyasının İstanbul başta olmak üzere birçok kentte örgütlendiğini, uyuşturucu piyasasını ele geçirdiklerini belirterek, "Kendi aralarında Arapçanın alt lehçelerini konuşan bir Arap mafyasına karşı polisin teknik istihbarat imkanı bile yoktur. Yıllardır ülkemizde görülmeyen ve kaybolmuş çocuk hastalıkları, Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye gelmesinde sonra tekrar ortaya çıkmıştır. Fuhuş da birçok kentimizde görülmemiş boyutlara ulaşmıştır" dedi.

 ADNAN ÜNVERDİ AÇIKLAMA YAPTI

Suriyelilere, kanunlara aykırı olarak verilen iş yeri açma, vergi ödememe imkanlarının Türk esnafına ağır darbe vurduğunu öne süren Tuğsuz konuşmasına şöyle devam etti:"Haksız rekabet ortaya çıkmaktadır. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriyelilerin işgücü piyasasına girişinin ekonomimize katkıda bulunacağını, hatta ekonomik büyümeyi hızlandıracağı iddiasında bulunmuştu. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, 8 Haziran'da yerel gazetelerde çıkan açıklamasında Suriyeli vatandaşların iş gücü açısından çok da yeterli olmadıklarını gördüklerini ifade etmiştir. Üstelik Suriyeliler tarafından işletilen dükkanlarda kaçak sigara ve içki başta olmak üzere bir çok kaçak mal satılması da Türkiye ekonomisine darbe vurmaktadır."

İYİ PARTİ NE YAPACAK?

İyi Parti'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda neler yapacağını anlatan Tuğsuz, "4 Milyonu aşan sığınmacı sayısının ülkemize etkilerinin yeterince ciddiye alınmadığı görülmektedir. Kapsamlı stratejik bir göç yönetimi yerine geçicilik üzerine bina edilen politikalarla günü kurtarma yaklaşımının ciddi sorunlar yaratma riski bir hayli yüksektir. Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 5'ine ulaşan 4 milyonu aşkın sığınmacı konusunda süreç, doğru yönetilemez ise bunun ülkedeki sorunları katlamasından, iç gerilimleri artırmasından ve bugüne kadar Türk toplumunun ortaya koyduğu son derece yüksek ama aynı zamanda kerhen ve kırılgan toplumsal kabülün, dayanışma ve fedakarlığın çökmesi an meseledir" dedi.

HIZLI ADIMLAR ATILACAK

Suriyeli sığınmacıların ülkemizdeki ikametinin 7 yılı aştığını hatırlatan Tuğsuz, "2016'dan bu yana hükümetin sığınmacıların iktisadi ve sosyal hayata uyumu için gösterdiği çabalar olmuştur. Ancak bu çabaların amacının Suriyeli sığınmacıların kalıcılığının temini için değil, kaldıkları sürede mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için olduğu vurgulanmalıdır. İyi Parti, Türkiye'deki Suriyelilerin ana vatanlarına dönmesini sağlayacak her türlü dış politika seçeneğini değerlendirecek ve yeni seçenekler geliştirilecektir. Suriye iç savaşının durdurulması için azami çaba gösterecektir. Bugün hem bölge barışı hem Türkiye'nin yüksek çıkarları Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanmasını gerektirmektedir. Bundan dolayı İyi Parti Suriye'de iç barışın teminine yönelik hızlı adımlar atacaktır" dedi.

İŞTE SURİYE POLİTİKAMIZ

İyi Parti'nin Suriye politikasıyla ilgili bilgi veren Tuğsuz konuşmasını şöyle sürdürdü:"Suriye konusunun Türkiye'de iç politika malzemesi yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve Suriye resmi devlet yönetimini tanıyacağız. Herhangi bir gücün gölgesinde değil, Türkiye olarak doğrudan barışçıl müzakereleri başlatacağız. Afrin operasyonunda temizlenmiş bölgelerde, Suriye Devleti ile mutabakat halinde uluslararası toplumun destekleriyle teşekküllü kamplar kurulmasını sağlayacağız. Bu kampların maliyetini Türkiye bütçesinden değil BM ve ilgili uluslararası kuruluşların ödeneklerinden karşılayacağız. Ülkemizdeki geçici koruma altındaki Suriyelileri ülkemizde kontrol altına alacağız. Herkes kendi vatanında mutludur ilkesinden hareketle, Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin vatanlarına dönmesi için Suriye devleti ile işbirliği yapacağız. Türkiye vatandaşı olmayan ve kayıt dışı faaliyet gösteren her kimse ticari faaliyette bulunmasını engelleyeceğiz. Türkiye'de doğan çocukların anne ve babalarına vatandaşlık değil, geçici ikamet vereceğiz.Yeni geçici koruma ve iltica taleplerini tabul etmeyeceğiz."

SANDIKTA HESAP SORUN

Gazianteplileri 24 Haziran'da Suriyeli meselesini bu hale getirenlerden ve Gaziantep'e ekonomik ve sosyal açıdan bedel ödetenlerden lütfen kullanacakları oyla hesap sormalarını isteyen Tuğsuz, "Bu durumdan kurtuluş için bu durumun sonucunu yaşaması gereken iktidar değiştirilmelidir. Gaziantep ve Türkiye'nin yüzünü güneşe döneceğine inanıyorum" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.