1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. TRABZON, ANTALYA VE KONYA
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

TRABZON, ANTALYA VE KONYA

A+A-

Trabzon karşılaşması öncesinde nasıl oynamamız gerektiğiyle ve oyuncu seçimleriyle ilgili görüşlerimi yazmıştım.Trabzon karşılaşmasını yazarımız Ali Coşkun bey çok iyi yorumlamışlar, okumanızı öneririm. Ali bey’in görüşlerine ek olarak gördüğüm yanlışları belirtmek istiyorum.

Trabzon gibi takıma karşı orta alanın iyi kurgulanması gerekiyordu, orta alanın yanlış kurgulanmasının oyuna olumsuz yansıdığını bir kez daha görmüş olduk. Karşılaşma öncesindeki yazımızla ortanın sol iç bölgesinde Güray’ın, sol kenarda da Morais’in oynatılmasını ısrarla vurgulamıştım. Takımın solunda tek sol ayaklı oyuncu olarak Güray kalıyor, çok yorulan ve savunma kaygısı duyan Güray ileride yapabileceğinden daha azını yapma durumunda kalıyor. Oysa Güray orta ve ileri bölgede çok daha etkili olabilecek yetenekte bir oyuncu. Güray’ın ortanın solunda etkili oyununa sol kenardan Morais’in bindirmeleri eklenince oyunumuz daha etkili ve dengeli olacaktı.    Trabzon’a karşı savunmanın önünde Rashid oynatıldı, bu oyuncumuz bu bölgede yetersiz kaldı ve yerini Vetrih’e bıraktı. Vetrih oyunuyla bu bölgenin en iyisi olduğunu gösterdi ve Antalya karşılaşmasında doğrudan oynatılma hakkını kazandı.  Rashid’in yanında oynayan Jefferson’un nerede oynadığını anlayamadık; ne ön libero oynadığı belliydi ne ortanın sağında ne de orta önde olduğunu anlayamadık, çok dağınık oynadı ve Trabzon’un attığı golde savunmadan ileri çıkan Tosca’nın kademesine giremedi, rakip oyuncunun (Flavio) hareketlenmesine ve gol pası vermesine engel olamadı. Aslında Jefferson yetenekli ve yırtıcı bir oyuncu, fizik olarak diri takımlara karşı forvet arkası oynatıldığında verim alınacak bir oyuncu.Daha önceki karşılaşmalarda olduğu gibi Trabzon karşılaşmasında da dağınık oynayan, hatta rakibini kaçırarak golü engelleyemeyen Ertuğrul yerini Antalya karşısında Miranda’ya kaptırdı. Ertuğrul nasıl uyanık oynayacağını Kana Bıyık’ı izleyerek öğrenmeli. Miranda sırıtmadı, ama Olkowski gibi ileri çıkışlarda yetersiz kaldı, Ertuğrul bu yönüyle daha iyiydi.

Hem Trabzon hem de Antalya karşılaşmalarında oynadığı oyunla forvet arkasında oynatıldığına neler yapabileceğinin işaretlerini veren oyuncu ise Maxim di; ısrarla yine vurguluyorum bu oyuncu merkez ön ortada (forvet arkası) oynatılmalı, fırsat kollayan keskin nişancı gibi o bölgede serbest gezmeli, sağ yada sol açıkta oynatılmamalı, açıklardan top sürüp gitmesine fırsat vermezler.Antalya karşılaşmasını da yazarımız Ali Coşkun bey çok iyi yorumlamışlar, ek olarak belirtmek isterim; Antalya karşısında çift forvet olarak Kenan ve Felipe oynatıldı; Kenan yerine hızlı ve yırtıcı Dicko seçilmeliydi, Kenan isteksiz Mirallas’ın yerinde değerlendirilebilirdi, ama benim seçimim bu alanda Enver Cenk olurdu. Felipe’nin oynatılmasını doğru buluyorum, bu oyuncunun son vuruşları iyi, takıma kazandırmalıyız.    Antalya karşılaşmasında oyuncu değişimlerinde yanlış yapılmadı, yalnız Oğuz’un yerine alınan Bilal’ın kulağı çekilmeli, hiç savunmayı düşünmüyor, sağ geriyi boş bırakıyor, geriye gelmeyen kanat oyuncusu olmaz.Antalya karşısında açık oynamaya çalıştık ve çok pozisyon verdik. Bu takım Sumudica döneminde kapalı oynamaya, topla fazla oynamadan topu rakibe oynatarak, savunmasıyla orta alanı yakın tutup kontra ataklarla kazanıyordu. Bu oyun anlayışını hemen değiştirmek, topla çok oynamaya çalışmak bize bir şey kazandırmıyor. Önce savunmayı düşünmeliyiz, orta alanı ileri sürerek savunma önünü açmadan atağa çıkmalıyız. Trabzon karşısında bu olayı gördük, rakibin golünden önce takım çok açılmıştı ve golü yemiştik. Oysa çok etkili golcüleri olan Hatay karşısında iyi savunma yaparak neredeyse kazanıyorduk.Konya karşılaşmasına gelince, yukarıda vurguladığım gibi çok açılmadan, topu rakibe vererek, savunmada ve savunma önünde açık vermeden kontra ataklarla oynarsak kazanabiliriz. Konya karşılaşması Sa Pinto’ nun takıma ne verdiğinin en iyi göstergesi olacaktır; kendinden hemen önce kupa karşılaşmasında yenilmiştik. Takım kurgusunda da yanlış yapmamalıyız; orta alanın solunda Güray, ortada forvet arkasında Maxim, orta sağda Mirallas veya Enver Cenk Şahin, ileride Dicko, savunma önünde Vetrih ve beşli savunmada Morais, Tosca, Dijilobodji, Miranda ve Oğuz seçimleriyle iyi sonuç alacağımız umudundayım.Baş yazarımız sayın Ökkeş Özekşi’nin 19 şubat 2021 tarihli yazısı da önemsenmesi gereken uyarılarla dolu, okumanızı öneririm. Bu yazıdaki uyarılardan yola çıkarak zamanında Nurullah hocanın Erdal Güneş’i ve Halil İbrahim’i oynatarak goller kazandırdığını anımsatmak isterim.    

Takımımıza Konya karşısında başarılar diliyorum.                  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.