1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TOPLU HAREKET KARARI
TOPLU HAREKET KARARI

TOPLU HAREKET KARARI

Vali Davut Gül başkanlığında dün yapılan toplantıda koronavirüse karşı alınacak tedbirler ve kurumların yapacağı çalışmalar ele alındı.

A+A-

 Vali Gül, vatandaşların yoğun olarak kullandığı ortak alanlar olan AVM, otobüs, dolmuş, tramvay durakları, park ve bahçeler vb. gibi mekanlarda dezenfekte çalışmalarının sıklıkla devam ettiğinin altını çizdi.  Vali Gül, hijyene dikkat edilmesi noktasında özellikle vatandaşlara büyük görevler düştüğünü belirtirken, düğün, taziye vb. organizasyonlarda mümkün olduğunca az durulması noktasında da uyarılarda bulundu. Gül, yurtdışında gelen vatandaşlarla ilgili olarak 14 gün kuralı kapsamında pansiyon hizmetlerinin verileceğini, gıda noktasında da Gaziantep’te yeterince gıda ve hijyen malzemelerinin bulunduğunu söyledi.

UYGULAMA PLANI ANLATILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, OSB Başkanı Cengiz Şimşek, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Meclis Başkanı Hilmi Teymur, Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Borsa Başkanı Mehmet Akıncı, GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu ve esnaf temsilcilerinin de katıldığı toplantıda  yeni coronavirüs (Covid-19) hastalığı konusunda il düzeyinde yapılacak iletişim kampanyası uygulama planı konusunda bilgilendirilme yapıldı. Toplantıda iletişim kampanyası hakkında bilgi verildikten sonra, planın uygulanmasında paydaş kurumların görev ve sorumlulukları belirlenerek destekleri istendi.

HİJYENE DİKKAT

Vatandaşların yoğun olarak kullandığı ortak alanlar olan AVM, otobüs, dolmuş, tramvay durakları, park ve bahçeler vb. gibi mekanlarda dezenfekte çalışmalarının sıklıkla devam ettiğinin altını çizen Vali Gül, hijyene dikkat edilmesi noktasında özellikle vatandaşlara büyük görevler düştüğünü aktararak panik yapmadan vatandaşların bireysel olarak kendi tedbirlerini alması, ev, çalışma alanı vb. kişisel mekanlarda hijyene dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/) adresinde yer alan bilgilerin düzenli olarak takip edilmesinin de önemine değinen Gül, bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi adına resmi hesapların dışındaki hiçbir kaynağa itibar edilmemesine dikkat çekti.

YETERİNCE GIDA VE HİJYEN MALZEMEMİZ VAR

Gül, ayrıca düğün, taziye vb. organizasyonlarda mümkün olduğunca sosyal mesafeye dikkat edilerek hareket edilmesi ve bu ortamlarda olabildiğince az durulması noktasında da uyarılarda bulundu. Yurtdışında gelen vatandaşlarla ilgili olarak 14 gün kuralı kapsamında pansiyon hizmetlerinin verileceğini sözlerine ekleyen Gül, gıda noktasında da Gaziantep’te yeterince gıda ve hijyen malzemelerinin bulunduğunu belirterek vatandaşların bu noktada tedirgin olmamaları gerektiğini dile getirdi. 

MİLLİ EĞİTİMDE NELER YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar ile özel eğitim kurumları (okullar, dershaneler, etüt merkezleri, kurs merkezleri) dâhil olmak üzere tüm ilkokul, Ortaokul ve Liselerde bilgilendirme amacıyla öğrencilerle kolay iletişim kurabilen, konuya hâkim personelin görevlendirilmesi sağlanacak. Ekip en az iki kişiden oluşacak olup okullara belli bir plan dâhilinde giderek hastalık hakkında bilgilendirme yapacak ve doğru el yıkama yöntemini uygulayarak anlatacak. 

İŞTE BEKLENTİLER

Okulların adresleri, okul müdürleri iletişim bilgilerinin güncellenerek il sağlık müdürlüklerinde kampanya sorumlusu görevliye iletilmesi,  Okul yönetimlerinin yapılacak aktiviteler hakkında önceden bilgilendirilmesi ve belirlenen sürede gerekli işbirliğinin sağlanması,  Görevli sağlık ekibinin çalışmasına uygun mekânın belirlenmesi, Eğitim verecek yeterli sağlık personeli olmaması halinde eğitimin öğretmenler aracılığı ile verilmesi konusunda işbirliğinin yapılarak eğitim verecek öğretmenlerin önceden konu hakkında bilgilendirilmelerinin sağlanması,  Yapılacak çalışmalarda hijyen konusu kritik öneme haiz olduğundan okullarda sıkça dokunulan yerlerin temizlik ve dezenfeksiyonu özenle yapılmalıdır. Özellikle tuvaletlerde başta sabun olmak üzere temizlik malzemelerinde eksiklik olmamasına dikkat edilmelidir. 

 

AÇIK ALAN AKTİVİTELERİ: 

 

İlde halkın yoğun olarak bulunduğu AVM, kent meydanı, metro durakları, havaalanı, terminal, istasyon, liman vb. yerlerde halkı bilgilendirmek amacıyla açık alan aktiviteleri düzenleyecek en az iki kişiden oluşan ekipler oluşturulacak. Mevsim ve bölge şartlarına göre halkın ortak kullanım alanları seçilecek. Uygulama yapılacak alan ile ilgili kurum ya da kuruluştan önceden gerekli izin alınacak. Görevliler stantları kurarak halka broşür dağıtarak, gerekli bilgilendirmeleri yapacak. AVM, kent meydanı, metro durakları, havaalanı, terminal, istasyon, liman vb. yerlerde bulunan bilgilendirme ekranları ve panolarında bakanlıkça hazırlanan video, afiş ve diğer görsellerin paylaşılması sağlanacaktır. 

 

ANONS SİSTEMİ KURULACAK

AVM, kent meydanı, metro durakları, havaalanı, terminal, istasyon, liman gibi yerlerde anons sistemi kullanılarak bilgilendirici mesajın (Yeni koronavirüs hastalığı ve diğer enfeksiyonlardan korunmak için ellerinizi en az yirmi saniye süreyle bol su ve normal sabunla yıkayınız) periyodik aralıklarla iletilmesi sağlanacak. Sanatsal ve kültürel aktivitelerin yapıldığı konser salonları, tiyatro, sinema ve müzelerde periyodik olarak temizlik ve dezenfeksiyonun eğitimli personel ve uygun malzemeyle yapılması sağlanacak. 

BELEDİYE İLE İŞBİRLİĞİ 

Kampanya afişlerinin toplu taşıma araçları iç kısımlarında bulunan afiş gösterim alanlarında sergilenmesinin sağlanması,  Özellikle Büyükşehir Belediyeleri sorumluluk alanında olan billboard ve CLP (Raket, Durak) mecralarının ücretsiz olarak kullanımı konusunda desteğin sağlanması. Büyükşehirlerde yol üst geçişlerinde bulunan outbox mecralarının kullanılmasının sağlanması,  Metro bulunan illerde metro duraklarında stant kurma ve outdoor ekranlarında banner tasarımlarının yayınlanmasının sağlanması,   Toplu taşıma araçlarının günlük temizlik ve hijyenin sağlanması,  AVM ve Terminal gibi ortak kullanım alanlarında sıkça temas edilen noktalar başta olmak üzere gerekli temizlik ve dezenfeksiyonun eğitimli personel ve uygun malzeme ile yapılmasının sağlanması. 

YEREL MEDYA İLE İŞBİRLİĞİ 

Yapılacak aktivitelerin yerel medyada doğru olarak yer alması için medya mensupları ile toplantı yapılması,  Bakanlıkça hazırlanan bilgilendirici video, içerik ve görsellerin yerel TV ve Radyo kanallarında yayınlanmasının sağlanması, gerektiğinde kampanya il sorumlusu ya da görevlendirdiği uzman yetkilinin yerel TV ve Radyo kanallarında program konukluğu sağlanarak halkı bilgilendirme çalışmalarının yürütülmesi, 

SERVİS ŞOFÖRLERİ, TAKSİ VE ODALAR İLE İŞBİRLİĞİ

İlde bulunan servis şoförleri, taksi ve diğer esnaf odalarıyla iletişim kurularak iletişim çalışmalarına destekleri konusunda işbirliği sağlanacak. 

Şoförlere bilgilendirme yapılarak konuya duyarlı olmaları ve araçlarında gerekli hijyen ortamının sağlanmasının önemi ve yöntemi anlatılacak. Belediye toplu taşıma araçlarına, dolmuşlara afişlerin asılması sağlanacak. Ayrıca diğer esnaf odaları ve Organize Sanayii Bölgeleri ile işbirliği yapılarak ildeki büyük işletmelerde çalışanların bilgilendirilmesi sağlanacak. Bu işletmelere (İmalathane, fabrika, vb.) bakanlıkça hazırlanan afişlerin asılması sağlanacak. 

İL MÜFTÜLÜĞÜ İLE İŞBİRLİĞİ 

 İl Müftülüğü vasıtasıyla ibadet yerlerinde konuyla ilgili halka gerekli bilgilendirme yapılacak. Uygun yerlere bilgilendirme afişlerinin asılması ve diğer materyallerin halka ulaştırılması sağlanacak. İbadet yerlerinin temizliğine özen gösterilecek özellikle tuvalet ve abdesthanelerde başta sabun olmak üzere temizlik malzemelerinde eksiklik olmamasına dikkat edilecektir. 

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ 

İlde bulunan Üniversite yönetimleri ile koordinasyon kurularak öğrencilerin hastalıktan korunma konularında bilgilendirilmeleri sağlanacak. Öğrencilere yönelik sunumlar yapılacak ve üniversitelere gerekli bilgilendirme afişlerinin asılması sağlanacak.

Üniversite ve öğrenci yurtlarında ortak kullanım alanlarında temizliğe özen gösterilecek, özellikle tuvaletlerde başta sabun olmak üzere temizlik malzemelerinde eksiklik olmamasına dikkat edilecek. 

İL GARNİZON KOMUTANLIĞI İLE İŞBİRLİĞİ 

İlde bulunan Askeri Garnizon komutanlığı ile koordinasyon kurularak askerlerin hastalıktan korunma konularında bilgilendirilmeleri sağlanacak.  Askeri birliklerde askeri personele yönelik sunumlar yapılacak ve gerekli bilgilendirme afişlerinin asılması sağlanacak. 

Askeri birliklerde ortak kullanım alanlarında temizliğe özen gösterilecek, özellikle tuvaletlerde başta sabun olmak üzere temizlik malzemelerinde eksiklik olmamasına dikkat edilecek. 

DİĞER KURUM VE KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ 

Uygulama planında belirtilmeyen fakat işbirliğinde fayda görülen diğer kurum, kuruluş ve STK’lar ile koordinasyon kurularak çalışmalara destek vermeleri ve kurumlarında gerekli korunma önlemlerini almaları sağlanacak. İl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sorumluluğunda olan çocuk evleri, bakım evleri, huzurevleri çalışanlarına konuyla ilgili bilgilendirme yapılarak ve bu yerlerde gerekli temizlik ve dezenfeksiyonun eğitimli personel ve uygun malzeme ile yapılmasının sağlanacak. İlde bulunan Kapalı ve Açık Ceza ve Tutukevi ile koordinasyon kurularak Tutuklu ve Hükümlülerin hastalıktan korunma konularında bilgilendirilmeleri sağlanacaktır. 

BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Gerekli bilgilendirme afişlerinin asılması sağlanacak. Kapalı ve Açık Ceza ve Tutukevlerinde ortak kullanım alanlarında temizliğe özen gösterilecek, özellikle tuvaletlerde başta sabun olmak üzere temizlik malzemelerinde eksiklik olmamasına dikkat edilecek. İlde bulunan diğer ibadethanelerde gerekli bilgilendirme yapılacak. Uygun yerlere bilgilendirme afişlerinin asılması ve İbadet yerlerinin temizliğine özen gösterilecek başta sabun olmak üzere temizlik malzemelerinde eksiklik olmamasına dikkat edilecek.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum