1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TGF Başkanı Yılmaz Karaca BİK'i uyardı
TGF Başkanı Yılmaz Karaca BİK'i uyardı

TGF Başkanı Yılmaz Karaca BİK'i uyardı

Yerel ve yaygın basın bitirilme noktasına getirildi

A+A-

Geçtiğimiz günlerde AK Parti genel başkan yardımcısı Mahir Ünal’ın şehrimizde yaptığı toplantıda gündeme gelen ve eleştirilerin odağında olan Basın İlan Kurumu (BİK) için şimdi de Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) den eleştiri geldi.  Genel Başkan Yılmaz Karaca Basın ilan kurumunun gelirlerinin azaldığına dikkat çekerek, "BİK'in basının gelir kalemi olan icra, iflas ve konkordato ilanlarına el koyarak, kurduğu resmi ilan sitesinde yayınlama hakkını kendi uhdesine aldığını, böylelikle yazılı basının gelir kalemini kestiğini ifade ettiklerini söylemiştik. Böylece Resmi ilan ve reklam gelirlerinin düşmesine göz yumulmuş, yaygın ve yerel basın bitirilme noktasına getirilmiştir " diye konuştu.

DARICADAKİ TATİL KÖYÜ BATIRILDI

Yılmaz Karaca, Basın İlan Kurumu'nun (BİK) gelirlerinin azaldığını ifade ederek kurumun iflasa sürüklendiğini söyledi. Zarar ettiği için kapatılan Darıca'daki Bayramoğlu Tatil Köyü'nde 20 milyon TL'nin batırıldığını dile getiren Karaca acil ihtiyaç yokken genel müdürlük binası için 10 milyon 500 bin dolar harcandığı ve 55 milyon TL'lik arsa alındığını söyledi.

Resmi ilan ve reklam gelirlerinin düşmesine göz yumulduğunu da dile getiren Karaca, yaygın ve yerel basının bitirilme noktasına getirildiğini belirtti. 

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı duruma derhal müdahil olarak denetim mekanizmasını çalıştırmalıdır" dedi. Karaca'nın TGF Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada kısaca şu ifadeleri kullandı.

"BİK bütçesi uyarı veriyor"

"Basın İlan Kurumu'nun son genel kurul toplantısında alınan kararlar ve yapılan açıklamalar, BİK'in iflas sürecinde olduğunu ortaya koydu. BİK gelirleri, şubesi bulunan illerdeki basın işletmelerinin resmi ilan ve reklam gelirlerinden kesilen %15 oranındaki komisyonlar ile bankalardaki parasının faizlerinden oluşuyor.

"BİK, Resmi Gazete verilerine göre 2015 yılında 7 milyon 675 bin TL, 2016 yılında 6 milyon 21 bin TL, 2017 yılında 4 milyon 297 bin TL kar gederken, 2018 yılında sadece 1 milyon 387 bin TL kar edebildi ki, bu para, on yıl önce sadece illerdeki gazeteciler cemiyetlerine maddi destek olarak dağıtılan bir miktar kadar. Kurumun bütçesi açıkça uyarı vermeye başladı.

"Geçtiğimiz yıl mali sıkıntılar nedeniyle Batman, Bolu, Malatya ve Tokat şubelerini kapatmak zorunda kalan BİK, işin ilginci, bu illerde yayın yapan gazetelerden, yüzde 15 oranındaki komisyon kesintisine de kanunsuz biçimde devam ediyor.

"BİK Yönetim Kurulu, ülke genelindeki gazeteci meslek kuruluşlarına, bu yıl toplamda sadece 350 bin TL yardım yapılması teklif etti. Diğer bir deyişle gazeteci cemiyetleri, bu yıl, geçen yıl aldıkları desteğin ancak üçte biri oranında maddi yardım alabilecekler.

"Geçen yıl uyarmıştık"

TGF Başkanı Karaca, bir yıl önce yaptıkları açıklamada TGF olarak Basın İlan Kurumu'ndaki yanlışlıklara dikkat çektiklerini ve BİK'e uyarıda bulunduklarını da hatırlattı. Karaca "BİK'in basının gelir kalemi olan icra, iflas ve konkordato ilanlarına el koyarak, kurduğu resmi ilan sitesinde yayınlama hakkını kendi uhdesine aldığını, böylelikle yazılı basının gelir kalemini kestiğini ifade ettiklerini söylemiştik" diye konuştu.

Karaca konuşmasına şöyle devam etti:

"TGF olarak soruyoruz; BİK böylesine zor zamanlarda bu paraları hesapsız kitapsız harcamak zorunda mıdır?

"Yine soruyoruz; BİK bir kamu kurumudur ve her türlü mal ve hizmet alımları ve yapım işlerinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na tabidir. BİK'in kendi İhalelerinin gazetelerde yayınlandığına hiç rastlanılmış mıdır? Bu durumda, ihalelerin eşe dosta peşkeş çekildiği akıllara gelmez mi?

"TGF olarak amacımız asla bağcıyı dövmek değil. Bunun içindir ki, BİK Genel Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına denetim görevlerini yerine getirmeleri, varsa yolsuzluk ve usulsüzlükleri açığa çıkarmaları ve kamuoyunu bir an önce aydınlatmaları çağrısında bulunuyoruz."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.