1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Temeller atıldı
Temeller atıldı

Temeller atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 13.56’da 4.6 şiddetinde depremin yaşandığı Gaziantep’te temel attı. Erdoğan, “Bugüne kadar verdiğimiz her sözü tuttuk ve milletimiz de bizi yalnız bırakmadı, hep yanımızda oldu.

A+A-

 Gaziantep'in ve Gaziantepli'lerin bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur ittifakı olarak desteğinize talibiz. Amacımız, 319 bini bir yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut yaparak depremzede vatandaşlarımıza teslim etmektir" dedi. 

Gaziantep - Kilis Afet konutları temel atma töreninde Gaziantep'in gönlünde ayrı bir yeri olduğunu ve Cumhur ittifakı olarak destek istedi. Beraberinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Yeniden Refah Partisi genel başkanı Fatih Erbakan ile gelen  Erdoğan Gaziantep'te 29 bin 741 deprem konutu ve 12 bin 607 köy evi inşaatın temelini hep birlikte attı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni konutların 4 katı geçmeyeceğini ve dairelerin 3+1 şeklinde olacağını söyledi. Güvenli ve kullanışlı yapılar yapacaklarını belirten Erdoğan, "Köy evleri tek katlı olacak. Ahırı ve bahçesiyle talebe cevap verecek. 29 bin 741 deprem konutu, 12 bin 607 köy evi inşaa edeceğiz. Bu konutlarda 7 bin 87'sinin temelini burada attık" dedi. 

KONUT YAPIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK

"Şehirlerimizin birikimini, hedeflerini mutlaka gözetiyoruz" diyen Erdoğan, "Mevcut merkezlerin dönüşümünü hep bu anlayışla yapıyoruz. Milletimize verdiğimiz sözü tutmak için gece gündüz çalışıyoruz. 67 binin üzerinde konutun yapım sürecini başlattık. Van, Elazığ, Malatya, İzmir depremlerinde, Antalya ve Muğla ve yangınlarında nasıl kimseyi mağdur etmeden evleri teslim ettiysek, burada da aynısını yapacağız. AFAD ve diğer kurumlarımızın yanı sıra, yüzlerce belediyemiz deprem bölgesinde çok güzel hizmetler verdi. Kardeş belediyeler oluşturduk. Partimizin belediyeleri, kardeş belediyelerle bir arada çalışmalarını yürüttüler. Bu vesileyle tüm belediye başkanlarımıza ve ekiplerine bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi 

KALICI KONUTLARIN YAPIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK

Depremin sadece düştüğü yeri değil, Türkiye'yi yaktığını belirten Erdoğan, "Dünyanın birçok noktasından samimi taziye mesajları aldık. Bugün bir kez daha hem kalıcı konutlarımızın temelini atmak hem de sizlerle hasbihal etmek için buradayız. Köyleri ve ilçeleriyle depremin yıktığı şehirlerin tamamını ayağa kaldırmadan dinlenmeyeceğiz. Kalıcı konutların inşaat sürecini başlattık. Yürüttüğümüz hasar tespit çalışmaları sonunda deprem bölgelerinde 319 bin binanın 894 bağımsız bölümü yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı binalardan oluşuyor.  Köyleri ve ilçeleriyle depremin yıktığı şehirlerin tamamını ayağa kaldırmadan dinlenmeyeceğiz. Amacımız, 319 bini bir yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut yaparak depremzede vatandaşlarımıza teslim etmektir." dedi.

YENİ KONUTLAR 4 KATI GEÇMEYECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni konutların 4 katı geçmeyeceğini ve dairelerin 3+1 şeklinde olacağını söyledi. Güvenli ve kullanışlı yapılar yapacaklarını belirten Erdoğan, "Köy evleri tek katlı olacak. Ahırı ve bahçesiyle talebe cevap verecek. 29 bin 741 deprem konutu, 12 bin 607 köy evi inşaa edeceğiz. Bu konutlarda 7 bin 87'sinin temelini burada attık" dedi. 

HİZMETLERİ TEK TEK SAYSAK SAATLER ALIR

Erdoğan, "Sayın Bahçeli'nin de dediği gibi 7'li koalisyonlarla, masa üstü-masa altı koalisyonlarla bu ülke geçmişte nasıl bir yere gidemediyse bilin ki şimdi de bir yere gidemez. Dünyamız ve ülkemiz kritik bir dönemden geçiyor. Akıncı, İHA, SİHA ve AKINCI'yı yaptık mı? Hepsinden öte Kızılelma'yı yaptık mı? Türkiye nereden nereye geldi. Çıkmışlar diyorlar ki 'E bunların hepsini gözden geçireceğiz. Yol vermeyiz. Sen hayatında bu millete en ufak bir hizmet veremedin ki.. Enerjide müjde üstüne müjde açıklıyoruz. Yenileri de sırada. Tek tek saymaya kalksak saatler alır."

KURUM ÇALIŞMALARI ANLATTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Sayısı 62 bine ulaşan yuvalarımızın harcını Gaziantep ve Kilis'te aynı anda karıyoruz. Bu harcı kararken, bu harçları dökerken Hacı Bayram Veli'nin 'Şehri inşa etmek insanı da inşa etmektir' sözünü asla ve asla unutmayacağız." dedi. Çalışmaların tüm süratle devam ettiğini aktaran Kurum, şöyle konuştu: "Sizler için, yavrularımızın geleceği için ne kadar çaba göstersek ne kadar gayret etsek azdır. Emin olun sizin haklarınızı ödeyemeyiz. O yüzden biz de sizlere Şehitkamil’imizin, Şahinbey'imizin huzurlarında söz veriyoruz. Gaziantep'i ve Kilis'i yeni yuvalarıyla yeni yaşam alanlarıyla tüm yeşil alanlarıyla sosyal donatılarıyla ayağa kaldırmak için tüm ekibimizle birlikte gece demeden, gündüz demeden var gücümüzle çalışacağız ve inşallah bizim o güzel yuvalarımızı sizlere bir an önce teslim edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım tüm deprem bölgesinde yeni yuvalarımız için 15. günde ilk sözleşmelerimizi imzaladık ve ardından Kahramanmaraş'ta, Hatay'da, Adıyaman'da temellerimizi attık. İşte bugün de değerli kardeşlerim, sayısı 62 bine ulaşan yuvalarımızın harcını Gaziantep ve Kilis'te aynı anda karıyoruz. Bu harcı kararken, bu harçları dökerken Hacı Bayram Veli'nin 'Şehri inşa etmek insanı da inşa etmektir' sözünü asla ve asla unutmayacağız."

BAHÇELİ: BİR VE BERABERİZ 

Bahçeli, Gaziantep'te düzenlenen toplu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, herkesin ramazanını kutlayarak, böyle mübarek bir zamanda Gaziantep'te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 6 Şubat'tan bu yana Türkiye'nin 11 ilinde "asrın felaketi" olarak nitelendirilen acılı günler yaşadığını anlatan Bahçeli, çok sayıda millet evladının hakkın rahmetine kavuştuğunu, bir çoğunun da yaralandığını vurguladı. Aradan geçen süre içerisinde Türkiye'de asrın felaketinden normalleşme sürecine girildiğini görmekten de büyük mutluluk duyduğuna işaret eden Bahçeli, "Artık Türkiye ayağa kalkıyor, artık Türkiye asrın felaketinin tüm acılarını unutturuyor, artık Türkiye insanlara beslenme, barınma, emniyet açısından Türk devletinin güvencesini veriyor. Bunu yaparken Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin lideri olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı duruşu, çalışma arkadaşlarıyla beraber güçlü yapısı, bu sorunların çözülmesi noktasında önemli gelişmelere de vesile oluyor. Ama artık bir dönüm noktasına da geldiğimizin şuurunda olmalıyız aziz Gaziantepliler. Bu felaketi aşarken her beraber çekilen sıkıntıları en yakından siz biliyorsunuz. Allah'a çok şükür devletimiz güçlü, yönetimimiz kararlı, milletimiz ise her yönüyle destek veriyor ama bu sürenin tamamlanması için, hizmetin normalleşmenin, bir arada ayağa kalkmanın, tekrar mutlu umutlu günleri yaşamanın yarıda bırakılmaması lazım. Şu an için temel atma töreninde sizlerle beraberiz" Bugün atılan hayırlı adımlarla güçlü bir Gaziantep, Nurdağı ve İslahiye kurulacağını belirten Bahçeli, insanlarının da daha mutlu ve kardeşçe yaşadığı bir ülke oluşturulacağını aktardı.

ERBAKAN: BİR AN ÖNCE BİTECEK 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan,  Gaziantep'te düzenlenen toplu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Şehitkamillerin, Şahinbeylerin, şehitlerin, kahramanların diyarı Gaziantep'te bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yapılan çalışmalar ve hizmetlerden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Erbakan, "Burada depremin acılarını halen yaşayan kardeşleriniz olarak sizlerle birlikteyiz. Sizler burada birinci elden aynel yakin bu acıları yaşadınız. Bizler de aynı acıyı gerçekten de yüreklerimizde Türkiye'nin dört bir tarafında 85 milyon olarak hissettik. Bu konutların iş yerlerinin bir an evvel tamamlanması ve inşallah sizlerin de yeniden yaşama kaldığınız yerden devam etmeniz için dua ediyoruz. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza bakanımıza, devletimize minnettarız bir an evvel tamamlanıp sizlere teslim edilmesi için dua ediyoruz, temenni ediyoruz" 

TEK TEK BAĞLANDI

Konuşmalardan sonra Erdoğan ilk olarak Nizip'e bağlandı. nizip'te milletvekili Ahmet Uzer, Belediye Başanı Mehmet Sarı, TOKİ Uzmanı Ertan Kulp'a bağlanarak Nizip'te 921 konutun temeli atan temelini attırdı.  Oradan Şahinbey Güneykent'e bağlanan Erdoğan'ı Milletvekili Derya Bakbak, Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve kaymakamlar karşıladı. Şahinbey ilçesinde rotayı Şehitkamil'e çeviren Erdoğan, burada 3 bin 465 konutun temeli için Milletvekili Nejat Koçer ile bağlantıya geçti. Koçer ve Başkan Rıdvan Fadıloğlu ile birlikte temeli atıldı. Nurdağı'nda ise 78 köy evinin temeli atıldı.  Leyla Özekşi Polat , Meral Kınacılar Erbekte

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum